Kategorie

Czy należy płacić składkę na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zatrudnionego w trakcie miesiąca

Katarzyna Słocka
Od 16 stycznia 2008 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Czy należy naliczyć za tę osobę składkę na Fundusz Pracy za styczeń 2008 r., jeśli w tym miesiącu otrzyma wynagrodzenie niższe od minimalnego? Czy w takiej sytuacji powinnam żądać od zleceniobiorcy oświadczenia o tym, czy ma inne tytuły do ubezpieczeń społecznych i jaki osiągnął z nich przychód?
RADA

Jeśli jest to jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych tej osoby, to obowiązek zapłacenia za nią składki na Fundusz Pracy za styczeń br. będzie zależał od tego, czy i jak zostało określone osiągane przez nią wynagrodzenie ze zlecenia. Powinni Państwo zażądać od tej osoby oświadczenia o tym, czy posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy odprowadzają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne m.in. za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia w przypadku, gdy osoby te osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszący w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Oznacza to, że składki na Fundusz Pracy opłaca się za zleceniobiorcę, gdy:

• są za niego odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne,

• podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne jest - w przeliczeniu na okres miesiąca - co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł).

Reklama

Przeliczenia na okres miesiąca dokonuje się w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy w przypadkach, gdy umowa zlecenia trwała niepełny miesiąc, czyli wtedy, gdy rozpoczęła się lub zakończyła w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca zleceniobiorca chorował lub nie pracował z innego powodu.

Przeliczenie polega na ustaleniu, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby zleceniobiorca wykonywał pracę przez cały miesiąc. Gdy w wyniku przeliczenia okaże się, że podstawa wymiaru składek odpowiadałaby kwocie równej co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, należy odprowadzić składkę na Fundusz Pracy. W przeciwnym razie obowiązku takiego nie ma.

W przypadku osób pracujących na podstawie umów zlecenia nie zawsze dokonuje się przeliczenia podstawy wymiaru składek na okres miesiąca. Wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca sprawdza się tylko wtedy, gdy odpłatność za zlecenie została określona w kwotowej stawce miesięcznej.

Reklama

Oznacza to, że jeśli w umowie, na podstawie której zatrudniają Państwo zleceniobiorcę, określono, że ma on otrzymywać wynagrodzenie w konkretnej kwocie i jest to kwota nie niższa od minimalnego wynagrodzenia, to za tego zleceniobiorcę należy naliczać składki na Fundusz Pracy.

Natomiast w przypadku, gdy zleceniobiorca osiąga wynagrodzenie określone akordowo lub prowizyjnie, należy sprawdzić, czy poza umową zlecenia miał w styczniu 2008 r. inny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i czy łącznie osiągnął przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia za styczeń br. w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nie miał innego tytułu do ubezpieczeń albo łącznie z przychodem z drugiego tytułu osiągnął „oskładkowany” przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, nie należy za niego odprowadzać składki na Fundusz Pracy. W tym przypadku nie dokonuje się bowiem przeliczenia podstawy wymiaru na okres miesiąca. Składkę na Fundusz Pracy nalicza się, gdy podstawa wymiaru składek jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, bez przeliczania.

Od osoby, która otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia, należy żądać oświadczenia o tym, czy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z innego tytułu i od jakiej podstawy wymiaru zostały za nią opłacone składki na te ubezpieczenia za dany miesiąc. Za zleceniobiorcę należy opłacić składkę na Fundusz Pracy, gdy suma podstaw wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne pochodzących z różnych źródeł okaże się co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?