| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy należy płacić składkę na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zatrudnionego w trakcie miesiąca

Czy należy płacić składkę na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zatrudnionego w trakcie miesiąca

Od 16 stycznia 2008 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Czy należy naliczyć za tę osobę składkę na Fundusz Pracy za styczeń 2008 r., jeśli w tym miesiącu otrzyma wynagrodzenie niższe od minimalnego? Czy w takiej sytuacji powinnam żądać od zleceniobiorcy oświadczenia o tym, czy ma inne tytuły do ubezpieczeń społecznych i jaki osiągnął z nich przychód?

RADA

Jeśli jest to jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych tej osoby, to obowiązek zapłacenia za nią składki na Fundusz Pracy za styczeń br. będzie zależał od tego, czy i jak zostało określone osiągane przez nią wynagrodzenie ze zlecenia. Powinni Państwo zażądać od tej osoby oświadczenia o tym, czy posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy odprowadzają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne m.in. za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia w przypadku, gdy osoby te osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszący w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Oznacza to, że składki na Fundusz Pracy opłaca się za zleceniobiorcę, gdy:

• są za niego odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne,

• podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne jest - w przeliczeniu na okres miesiąca - co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł).

Przeliczenia na okres miesiąca dokonuje się w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy w przypadkach, gdy umowa zlecenia trwała niepełny miesiąc, czyli wtedy, gdy rozpoczęła się lub zakończyła w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca zleceniobiorca chorował lub nie pracował z innego powodu.

Przeliczenie polega na ustaleniu, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby zleceniobiorca wykonywał pracę przez cały miesiąc. Gdy w wyniku przeliczenia okaże się, że podstawa wymiaru składek odpowiadałaby kwocie równej co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, należy odprowadzić składkę na Fundusz Pracy. W przeciwnym razie obowiązku takiego nie ma.

W przypadku osób pracujących na podstawie umów zlecenia nie zawsze dokonuje się przeliczenia podstawy wymiaru składek na okres miesiąca. Wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca sprawdza się tylko wtedy, gdy odpłatność za zlecenie została określona w kwotowej stawce miesięcznej.

Oznacza to, że jeśli w umowie, na podstawie której zatrudniają Państwo zleceniobiorcę, określono, że ma on otrzymywać wynagrodzenie w konkretnej kwocie i jest to kwota nie niższa od minimalnego wynagrodzenia, to za tego zleceniobiorcę należy naliczać składki na Fundusz Pracy.

Natomiast w przypadku, gdy zleceniobiorca osiąga wynagrodzenie określone akordowo lub prowizyjnie, należy sprawdzić, czy poza umową zlecenia miał w styczniu 2008 r. inny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i czy łącznie osiągnął przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia za styczeń br. w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nie miał innego tytułu do ubezpieczeń albo łącznie z przychodem z drugiego tytułu osiągnął „oskładkowany” przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, nie należy za niego odprowadzać składki na Fundusz Pracy. W tym przypadku nie dokonuje się bowiem przeliczenia podstawy wymiaru na okres miesiąca. Składkę na Fundusz Pracy nalicza się, gdy podstawa wymiaru składek jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, bez przeliczania.

Od osoby, która otrzymuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia, należy żądać oświadczenia o tym, czy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z innego tytułu i od jakiej podstawy wymiaru zostały za nią opłacone składki na te ubezpieczenia za dany miesiąc. Za zleceniobiorcę należy opłacić składkę na Fundusz Pracy, gdy suma podstaw wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne pochodzących z różnych źródeł okaże się co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Katarzyna Słocka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »