| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?

RADA

Pracownicy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę od 21 do 29 lutego br. Od 1 marca br. należy wypłacić jej zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia. Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę za okres po rozwiązaniu umowy (od 1 do 5 marca br.), ponieważ kontynuuje zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w związku z chorobą w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. umowy o pracę) i po ustaniu tytułu ubezpieczenia (np. po rozwiązaniu umowy o pracę) nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli chora osoba np. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Chodzi tu o działalność zarobkową, która jest tytułem do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym, nawet jeżeli osoba ta nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica zachorowała w lutym br. po raz pierwszy w tym roku, dlatego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ale tylko za czas choroby przypadającej w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (od 21 do 29 lutego br.). Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 do 5 marca 2008 r., ponieważ po rozwiązaniu umowy o pracę kontynuuje działalność zarobkową - umowę zlecenia. Nie miałaby prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nawet gdyby nie przystąpiła z tytułu tej umowy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia od 1 marca 2008 r., dlatego należy ustalić jej prawo do zasiłku chorobowego z tytułu tego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje zleceniobiorcom, którzy:

• przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

• mają wymagany okres 180 dni ubezpieczenia chorobowego,

• zachorowali w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Gdy ubezpieczony w dniu powstania niezdolności do pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń, a podlegał ubezpieczeniu chorobowemu tylko z jednego tytułu, to nabywa prawo do zasiłku chorobowego tylko z jednego tytułu. Jeśli tytuł do ubezpieczenia chorobowego ustaje, ale niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje z drugiego tytułu, pod warunkiem, że osoba zostanie objęta z tego tytułu ubezpieczeniem chorobowym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »