Kategorie

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Bogusław Nowakowski
Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?
RADA

Pracownicy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę od 21 do 29 lutego br. Od 1 marca br. należy wypłacić jej zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia. Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę za okres po rozwiązaniu umowy (od 1 do 5 marca br.), ponieważ kontynuuje zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek chorobowy w związku z chorobą w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. umowy o pracę) i po ustaniu tytułu ubezpieczenia (np. po rozwiązaniu umowy o pracę) nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli chora osoba np. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Chodzi tu o działalność zarobkową, która jest tytułem do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym, nawet jeżeli osoba ta nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica zachorowała w lutym br. po raz pierwszy w tym roku, dlatego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ale tylko za czas choroby przypadającej w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (od 21 do 29 lutego br.). Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 do 5 marca 2008 r., ponieważ po rozwiązaniu umowy o pracę kontynuuje działalność zarobkową - umowę zlecenia. Nie miałaby prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nawet gdyby nie przystąpiła z tytułu tej umowy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia od 1 marca 2008 r., dlatego należy ustalić jej prawo do zasiłku chorobowego z tytułu tego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje zleceniobiorcom, którzy:

• przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

• mają wymagany okres 180 dni ubezpieczenia chorobowego,

• zachorowali w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Reklama

Gdy ubezpieczony w dniu powstania niezdolności do pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń, a podlegał ubezpieczeniu chorobowemu tylko z jednego tytułu, to nabywa prawo do zasiłku chorobowego tylko z jednego tytułu. Jeśli tytuł do ubezpieczenia chorobowego ustaje, ale niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje z drugiego tytułu, pod warunkiem, że osoba zostanie objęta z tego tytułu ubezpieczeniem chorobowym.

Tytuł obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego Państwa pracownicy ustał 29 lutego 2008 r. (w dniu rozwiązania umowy o pracę). Od 1 marca br. przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. W tej sytuacji od 1 marca br. pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, ponieważ nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia i trwa nieprzerwanie po ustaniu zatrudnienia. Osoba ta ma wymagany 180-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, należy wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegała z tytułu zatrudnienia (roczna umowa o pracę). Między okresami ubezpieczenia z umowy o pracę i zlecenia nie było żadnych przerw.

Państwa zakład ma prawo do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego powinni Państwo wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy do czasu rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy o pracę - zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 13 ust. 2, art. 61, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.