Kategorie

Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Jakub Klein
Siedziba naszej firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Planujemy zatrudnić pracownika posiadającego obywatelstwo polskie i mieszkającego w Polsce do rozbudowania sieci dystrybucji naszych produktów na terytorium Polski. Kto i jak powinien rozliczać wynagrodzenie tego pracownika? Czy pracownik będzie podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i opodatkowaniu?
RADA 

Pracownik będzie samodzielnie rozliczał dochody z tytułu stosunku pracy. Nie będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom w Polsce, ale będzie mógł zgłosić się do nich dobrowolnie. Ponadto będzie podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tzn. bez względu na położenie źródeł przychodów będą one w całości opodatkowane w Polsce).

UZASADNIENIE

Obywatel polski wykonujący pracę dla pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego siedziby ani przedstawicielstwa na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie podlega w Polsce obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP).

Może jednak zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego, ale nie do ubezpieczenia chorobowego ani wypadkowego.

Reklama

Pracownik, który chce zgłosić się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, powinien złożyć w jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce jego zamieszkania formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 16 10 xx (obywatel polski wykonujący pracę w podmiocie zagranicznym za granicą lub w podmiocie zagranicznym na terytorium RP, jeżeli podmiot nie posiada w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstw). Druk ten może złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty (w tym przypadku datą wpływu wniosku będzie data stempla pocztowego).

Jeżeli pracownik będzie chciał przystąpić również do ubezpieczenia zdrowotnego, będzie musiał złożyć poza ZUS ZUA również formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xx. Będzie miał wówczas obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego również członków swojej rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu (na druku ZUS ZCNA).

WAŻNE!

Aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, pracownik musi wcześniej podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

W tym celu powinien przedstawić dokument tożsamości i dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W oddziale NFZ otrzyma do wypełnienia wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Reklama

Dokumentem poświadczającym ostatni okres ubezpieczenia może być np. potwierdzenie dowodu wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, zaświadczenie od byłego pracodawcy potwierdzające fakt opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, miesięczny raport ZUS RMUA lub zaświadczenie potwierdzające fakt zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez urząd pracy.

Jeśli pracownik zgłosi się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie miał obowiązek składać deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA i opłacać składki na ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. Gdy przystąpi również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, za każdy miesiąc będzie musiał w terminie do 15. dnia miesiąca składać dwie deklaracje rozliczeniowe i opłacać składki za poprzedni miesiąc. W jednej deklaracji (oznaczonej numerami od 01 do 39) będzie musiał wówczas rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej deklaracji (oznaczonej numerami od 40 do 49) będzie rozliczał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik będzie mógł opłacać składki zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, które dobrowolnie podlegają tym ubezpieczeniom, jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2008 r. - 1126 zł). Obie składki są w pełni opłacane przez pracownika (tj. 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne i 6% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe).

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownik będzie musiał opłacać w wysokości 9% od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale.

Pod względem podatkowym Państwa pracownik będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i będzie rozliczał się jako osoba osiągająca dochody z zagranicy bez pośrednictwa płatników z tytułu stosunku pracy.

WAŻNE!

Dokonywanie wszelkich obliczeń składek i zaliczek oraz przygotowywanie dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych i podatkowych będzie w gestii pracownika.

W związku ze zniesieniem comiesięcznego obowiązku składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu PIT-53, nie będzie musiał składać co miesiąc żadnych dokumentów do urzędu skarbowego. Jego obowiązkiem będzie jednak naliczanie i wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.

Zaliczkę na podatek powinien obliczać w wysokości 19% dochodu, chyba że postanowi stosować progresywnie skalę podatkową. Za listopad każdego roku powinien opłacać zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości, w związku ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty zaliczki za grudzień.

Ewentualna różnica między wysokością zaliczki za listopad i za grudzień zostanie wyrównana przy rozliczeniu rocznym na formularzu PIT-36. Naliczając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, pracownik będzie mógł uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodu - w kwocie 111,25 zł lub 139,06 zł - w razie wykonywania pracy poza miejscowością, w której mieszka.

Pracownik będzie mógł pomniejszać miesięczną kwotę zaliczki na podatek o 48,90 zł, tj. o kwotę zmniejszającą podatek.

Od podstawy opodatkowania pracownik będzie mógł odliczać opłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, a od naliczonej zaliczki - składkę zdrowotną.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1, art. 7 pkt 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1, art. 68 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 32 ust. 3, art. 44 ust. 1a, ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jakub Klein

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?