reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Siedziba naszej firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Planujemy zatrudnić pracownika posiadającego obywatelstwo polskie i mieszkającego w Polsce do rozbudowania sieci dystrybucji naszych produktów na terytorium Polski. Kto i jak powinien rozliczać wynagrodzenie tego pracownika? Czy pracownik będzie podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i opodatkowaniu?

RADA

 

Pracownik będzie samodzielnie rozliczał dochody z tytułu stosunku pracy. Nie będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom w Polsce, ale będzie mógł zgłosić się do nich dobrowolnie. Ponadto będzie podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (tzn. bez względu na położenie źródeł przychodów będą one w całości opodatkowane w Polsce).

UZASADNIENIE

Obywatel polski wykonujący pracę dla pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego siedziby ani przedstawicielstwa na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie podlega w Polsce obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP).

Może jednak zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego, ale nie do ubezpieczenia chorobowego ani wypadkowego.

Pracownik, który chce zgłosić się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, powinien złożyć w jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce jego zamieszkania formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 16 10 xx (obywatel polski wykonujący pracę w podmiocie zagranicznym za granicą lub w podmiocie zagranicznym na terytorium RP, jeżeli podmiot nie posiada w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstw). Druk ten może złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty (w tym przypadku datą wpływu wniosku będzie data stempla pocztowego).

Jeżeli pracownik będzie chciał przystąpić również do ubezpieczenia zdrowotnego, będzie musiał złożyć poza ZUS ZUA również formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xx. Będzie miał wówczas obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego również członków swojej rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu (na druku ZUS ZCNA).

WAŻNE!

Aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, pracownik musi wcześniej podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

W tym celu powinien przedstawić dokument tożsamości i dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W oddziale NFZ otrzyma do wypełnienia wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dokumentem poświadczającym ostatni okres ubezpieczenia może być np. potwierdzenie dowodu wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, zaświadczenie od byłego pracodawcy potwierdzające fakt opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, miesięczny raport ZUS RMUA lub zaświadczenie potwierdzające fakt zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez urząd pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama