| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

● zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,

● staże,

● grant na utworzenie stanowiska w formie telepracy,

● świadczenie aktywizacyjne przyznawane pracodawcy,

● comiesięczną refundację kosztów poniesionych przez pracodawcę na składki na ubezpieczenia społeczne,

● bony zatrudnieniowe, stażowe, szkoleniowe i na zasiedlenie,

● roczne zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem.

Część powyższych instrumentów dotyczy wszystkich bezrobotnych, a część skierowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych do 30. roku życia. Wśród tych ostatnich wymienić można m.in. bony, refundacje składek na ubezpieczenia społeczne i 12-miesięczne staże. Są też takie, które pośrednio wiążą się z sytuacją osób młodych, jak np. grant na telepracę i świadczenie aktywizacyjne, przeznaczone na wsparcie rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Poniżej opisujemy najważniejsze kwestie dotyczące wymienionych form wsparcia (pominięto jedynie roboty publiczne i prace interwencyjne, mające zastosowanie głównie w przypadku podmiotów publicznych).

Bon zatrudnieniowy

Dla pracodawcy bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego, któremu PUP przyznał ten bon.

Na podstawie umowy starosty z pracodawcą ten ostatni zobowiązuje się do zatrudniania bezrobotnego przez 18 miesięcy. W tym okresie przez pierwsze 12 miesięcy otrzymuje refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia w wysokości zasiłku dla bezrobotnych przysługującego w okresie pierwszych 90 dni jego posiadania (wysokość zasiłku z art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia obecnie wynosi 831,10 zł). Okresu objętego refundacją nie można w umowie wydłużyć ani skrócić – wynosi on równo 12 miesięcy.

Ustawa o promocji zatrudnienia nie wskazuje, w jakim wymiarze czasu pracy bezrobotny ma być zatrudniany w całym okresie 18 miesięcy – w tym objętym refundacją oraz przez kolejne 6 miesięcy po nim. Kwestia wymiaru czasu pracy powinna zostać doprecyzowana w umowie zawieranej przez pracodawcę i starostę. W praktyce urzędy pracy wymagają zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przy założeniu, że zatrudnienie w związku z bonem nastąpi na pełen etat, pensja musi być równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie jest także wykluczone zastosowanie przez pierwszy rok zatrudnienia płacy w wysokości 80 proc. ustawowego minimum. Dotyczy to osób w okresie ich pierwszego w życiu roku pracy. Przy czym do historii zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »