reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

● zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,

● staże,

● grant na utworzenie stanowiska w formie telepracy,

● świadczenie aktywizacyjne przyznawane pracodawcy,

● comiesięczną refundację kosztów poniesionych przez pracodawcę na składki na ubezpieczenia społeczne,

● bony zatrudnieniowe, stażowe, szkoleniowe i na zasiedlenie,

● roczne zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem.

Część powyższych instrumentów dotyczy wszystkich bezrobotnych, a część skierowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych do 30. roku życia. Wśród tych ostatnich wymienić można m.in. bony, refundacje składek na ubezpieczenia społeczne i 12-miesięczne staże. Są też takie, które pośrednio wiążą się z sytuacją osób młodych, jak np. grant na telepracę i świadczenie aktywizacyjne, przeznaczone na wsparcie rodziców powracających na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Poniżej opisujemy najważniejsze kwestie dotyczące wymienionych form wsparcia (pominięto jedynie roboty publiczne i prace interwencyjne, mające zastosowanie głównie w przypadku podmiotów publicznych).

Bon zatrudnieniowy

Dla pracodawcy bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego, któremu PUP przyznał ten bon.

Na podstawie umowy starosty z pracodawcą ten ostatni zobowiązuje się do zatrudniania bezrobotnego przez 18 miesięcy. W tym okresie przez pierwsze 12 miesięcy otrzymuje refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia w wysokości zasiłku dla bezrobotnych przysługującego w okresie pierwszych 90 dni jego posiadania (wysokość zasiłku z art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia obecnie wynosi 831,10 zł). Okresu objętego refundacją nie można w umowie wydłużyć ani skrócić – wynosi on równo 12 miesięcy.

Ustawa o promocji zatrudnienia nie wskazuje, w jakim wymiarze czasu pracy bezrobotny ma być zatrudniany w całym okresie 18 miesięcy – w tym objętym refundacją oraz przez kolejne 6 miesięcy po nim. Kwestia wymiaru czasu pracy powinna zostać doprecyzowana w umowie zawieranej przez pracodawcę i starostę. W praktyce urzędy pracy wymagają zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przy założeniu, że zatrudnienie w związku z bonem nastąpi na pełen etat, pensja musi być równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie jest także wykluczone zastosowanie przez pierwszy rok zatrudnienia płacy w wysokości 80 proc. ustawowego minimum. Dotyczy to osób w okresie ich pierwszego w życiu roku pracy. Przy czym do historii zatrudnienia wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama