Warto postawić na pracowników 50+

REKLAMA
REKLAMA
Pracownicy 50+ są przez młodych i dynamicznych managerów postrzegani bardzo stereotypowo - jako osoby pracujące wolniej, mniej zaangażowane w swoje obowiązki, którym już nie zależy na własnym rozwoju. Taki krzywdzący wizerunek dotyczy zwłaszcza kobiet. Pracownicy niechętni zatrudnianiu osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, jako główny powód swojej decyzji wskazują ich nieznajomość nowych technologii i języków obcych.
REKLAMA
Niestety, takie podejście pracowników nie zachęca osób 50+ do starania się o posadę. Ulegają oni bowiem obiegowym opiniom i nie wierzą we własne siły i możliwości czując, że nie mogą konkurować z młodym pokoleniem, które urodziło się ze smartfonem w ręce i już w przedszkolu uczyło się języka angielskiego.
Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)
Stawianie na młodych pracowników i malejące wśród nich bezrobocie to oczywiście pozytywne zjawisko. Ma ono jednak także swoją ciemną stronę. Coraz więcej osób pozostających bez pracy ma powyżej 50 lat. Ma to związek z niżem demograficznym i coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Osoby powyżej 50 roku życia zdolne do pracy, a jednak pozostające bez zatrudnienia, zwiększają ilość osób pobierających zasiłek lub emeryturę, co nie pozostaje bez wpływu na budżet państwa. Czy nie lepiej i ekonomiczniej byłoby te osoby zatrudnić? Pod względem zatrudniania osób 50+, na tle Europy, Polska niestety wypada niekorzystnie.
Tymczasem, pracownicy powyżej 50 roku życia mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy. Choć może nie tak biegli w obsłudze nowych technologii, przez wielu pracodawców są wysoko oceniani pod względem wydajności pracy. Są oni bowiem nauczeni pracowitości i uczciwości w pracy. Bardzo poważnie traktują swoje zadania i angażują się w wykonywanie swoich obowiązków. Dodatkowo, mają długie i bogate doświadczenie, czym niewątpliwie przewyższają młodsze pokolenia.
Aby uniknąć wykluczenia osób 50+ ( a nawet 60, czy 70+) z rynku pracy, a także korzystać z ich wiedzy i umiejętności, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie telepracy, czyli pracy zdalnej. Ma to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ponosi mniejsze koszty związane z zatrudnieniem, a pracownik ma dodatkowe źródło dochodu, rozwija się i nie myśli o przejściu na emeryturę. Jednak najważniejsza zmiana powinna mieć miejsce w podejściu pracodawców. Postrzeganie pracowników przez pryzmat ich wieku jest bardzo powierzchowne, gdyż często osoby powyżej 50 roku życia są młode duchem i swoją energią przewyższają niejednego trzydziestolatka.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA