REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto postawić na pracowników 50+

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Warto postawić na pracowników 50+/fot. Fotolia
Warto postawić na pracowników 50+/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi, dobrze wykształceni i pełni zapału, a mimo tego mający duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tak przedstawia się sytuacja pokolenia, które wchodzi właśnie na rynek pracy. Jednak ich szanse są i tak przeważnie większe niż osób, które ukończyły już 50 lat. Obecnie jedynie co druga osoba w tym wieku jest zatrudniona na stałe. Dlaczego tak się dzieje?

Pracownicy 50+ są przez młodych i dynamicznych managerów postrzegani bardzo stereotypowo - jako osoby pracujące wolniej, mniej zaangażowane w swoje obowiązki, którym już nie zależy na własnym rozwoju. Taki krzywdzący wizerunek dotyczy zwłaszcza kobiet. Pracownicy niechętni zatrudnianiu osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, jako główny powód swojej decyzji wskazują ich nieznajomość nowych technologii i języków obcych.   

Autopromocja

Niestety, takie podejście pracowników nie zachęca osób 50+ do starania się o posadę. Ulegają oni bowiem obiegowym opiniom i nie wierzą we własne siły i możliwości czując, że nie mogą konkurować z młodym pokoleniem, które urodziło się ze smartfonem w ręce i już w przedszkolu uczyło się języka angielskiego.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Stawianie na młodych pracowników i malejące wśród nich bezrobocie to oczywiście pozytywne zjawisko. Ma ono jednak także swoją ciemną stronę. Coraz więcej osób pozostających bez pracy ma powyżej 50 lat. Ma to związek z niżem demograficznym i coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Osoby powyżej 50 roku życia zdolne do pracy, a jednak pozostające bez zatrudnienia, zwiększają ilość osób pobierających zasiłek lub emeryturę, co nie pozostaje bez wpływu na budżet państwa. Czy nie lepiej i ekonomiczniej byłoby te osoby zatrudnić? Pod względem zatrudniania osób 50+, na tle Europy, Polska niestety wypada niekorzystnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem, pracownicy powyżej 50 roku życia mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy. Choć może nie tak biegli w obsłudze nowych technologii, przez wielu pracodawców są wysoko oceniani pod względem wydajności pracy. Są oni bowiem nauczeni pracowitości i uczciwości w pracy. Bardzo poważnie traktują swoje zadania i angażują się w wykonywanie swoich obowiązków. Dodatkowo, mają długie i bogate doświadczenie, czym niewątpliwie przewyższają młodsze pokolenia.

Aby uniknąć wykluczenia osób 50+ ( a nawet 60, czy 70+) z rynku pracy, a także korzystać z ich wiedzy i umiejętności, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie telepracy, czyli pracy zdalnej. Ma to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ponosi mniejsze koszty związane z zatrudnieniem, a pracownik ma dodatkowe źródło dochodu, rozwija się i nie myśli o przejściu na emeryturę. Jednak najważniejsza zmiana powinna mieć miejsce w podejściu pracodawców. Postrzeganie pracowników przez pryzmat ich wieku jest bardzo powierzchowne, gdyż często osoby powyżej 50 roku życia są młode duchem i swoją energią przewyższają niejednego trzydziestolatka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA