REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto postawić na pracowników 50+

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Warto postawić na pracowników 50+/fot. Fotolia
Warto postawić na pracowników 50+/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi, dobrze wykształceni i pełni zapału, a mimo tego mający duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tak przedstawia się sytuacja pokolenia, które wchodzi właśnie na rynek pracy. Jednak ich szanse są i tak przeważnie większe niż osób, które ukończyły już 50 lat. Obecnie jedynie co druga osoba w tym wieku jest zatrudniona na stałe. Dlaczego tak się dzieje?

Pracownicy 50+ są przez młodych i dynamicznych managerów postrzegani bardzo stereotypowo - jako osoby pracujące wolniej, mniej zaangażowane w swoje obowiązki, którym już nie zależy na własnym rozwoju. Taki krzywdzący wizerunek dotyczy zwłaszcza kobiet. Pracownicy niechętni zatrudnianiu osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, jako główny powód swojej decyzji wskazują ich nieznajomość nowych technologii i języków obcych.   

Autopromocja

Niestety, takie podejście pracowników nie zachęca osób 50+ do starania się o posadę. Ulegają oni bowiem obiegowym opiniom i nie wierzą we własne siły i możliwości czując, że nie mogą konkurować z młodym pokoleniem, które urodziło się ze smartfonem w ręce i już w przedszkolu uczyło się języka angielskiego.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Stawianie na młodych pracowników i malejące wśród nich bezrobocie to oczywiście pozytywne zjawisko. Ma ono jednak także swoją ciemną stronę. Coraz więcej osób pozostających bez pracy ma powyżej 50 lat. Ma to związek z niżem demograficznym i coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Osoby powyżej 50 roku życia zdolne do pracy, a jednak pozostające bez zatrudnienia, zwiększają ilość osób pobierających zasiłek lub emeryturę, co nie pozostaje bez wpływu na budżet państwa. Czy nie lepiej i ekonomiczniej byłoby te osoby zatrudnić? Pod względem zatrudniania osób 50+, na tle Europy, Polska niestety wypada niekorzystnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem, pracownicy powyżej 50 roku życia mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy. Choć może nie tak biegli w obsłudze nowych technologii, przez wielu pracodawców są wysoko oceniani pod względem wydajności pracy. Są oni bowiem nauczeni pracowitości i uczciwości w pracy. Bardzo poważnie traktują swoje zadania i angażują się w wykonywanie swoich obowiązków. Dodatkowo, mają długie i bogate doświadczenie, czym niewątpliwie przewyższają młodsze pokolenia.

Aby uniknąć wykluczenia osób 50+ ( a nawet 60, czy 70+) z rynku pracy, a także korzystać z ich wiedzy i umiejętności, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie telepracy, czyli pracy zdalnej. Ma to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ponosi mniejsze koszty związane z zatrudnieniem, a pracownik ma dodatkowe źródło dochodu, rozwija się i nie myśli o przejściu na emeryturę. Jednak najważniejsza zmiana powinna mieć miejsce w podejściu pracodawców. Postrzeganie pracowników przez pryzmat ich wieku jest bardzo powierzchowne, gdyż często osoby powyżej 50 roku życia są młode duchem i swoją energią przewyższają niejednego trzydziestolatka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA