REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracają uwagę rekruterzy w CV?

Na co rekruter zwraca uwagę w CV? / Fot. Fotolia
Na co rekruter zwraca uwagę w CV? / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem rekruterów biorących udział w badaniu eyetrackingowym przeprowadzonym przez Pracuj.pl, doświadczenie jest kluczowym elementem w CV. To, jakie informacje zamieścimy w CV, jak opiszemy swoje doświadczenie i umiejętności, zadecyduje o zakwalifikowaniu do kolejnego etapu rozmów. Starannie przygotowany dokument jest naszą wizytówką w pierwszym kontakcie z rekruterem, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu.

Głównym celem badania eyetrackingowego było sprawdzenie sposobu selekcji materiałów aplikacyjnych przez badanych rekruterów. Dzięki wykorzystaniu eyetrackingu – nowoczesnej metody badawczej, opierającej się na obserwacji i śledzeniu ruchów gałek ocznych badanego, specjaliści Pracuj.pl mogli stwierdzić, które elementy CV są najbardziej istotne dla rekruterów i jak wiele uwagi im poświęcają.

REKLAMA

Autopromocja

W badaniu wzięło udział 21 specjalistów HR. Profesjonalni rekruterzy przeanalizowali i wytypowali najlepsze CV. W trakcie badania dokonano ponad 200 pomiarów.

Co przykuwa uwagę rekruterów?

Eksperyment pokazał, że aż 83 proc. czasu rekruterzy poświęcają na analizę ośmiu kluczowych obszarów: doświadczenia zawodowego, wykształcenia, danych osobowych, zainteresowań, języków obcych, zdjęć, posiadanych umiejętności, a także przebytych kursów i szkoleń. Pozostałe 17 proc. to z kolei czas potrzebny na sprawdzenie informacji dopełniających.

Polecany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Uzyskane wyniki jasno pokazały, że ze wszystkich sekcji CV najbardziej uwagę specjalistów HR pochłania doświadczenie zawodowe. Wzrok 45 proc. badanych w pierwszej kolejności został skierowany na ten obszar dokumentu. Starannie opisane doświadczenie jest zatem największym atutem kandydatów. Od tego, jak zostanie zaprezentowane w CV, zależeć będzie ocena rekrutera, który dokument otrzymał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniane doświadczenie było również ostatnią sekcją czytaną przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata. Prawie połowa badanych wróciła do tych informacji przed podjęciem decyzji o jego wykluczeniu z rekrutacji. Świadczy to o tym, że przebieg kariery zawodowej kandydatów jest ich największym atutem. Od tego, jak zostanie zaprezentowany w CV, zależeć będzie końcowa ocena rekrutera.

Wśród CV zakwalifikowanych do dalszego czytania, czas poświęcony analizie doświadczenia zawodowego był dłuższy. W grupie odrzuconych CV znacznie mniej rekruterów analizowało sekcję umiejętności – 67,7 proc. vs 79,5 proc. dla zatwierdzonych dokumentów. Potwierdza to wniosek, że kluczowe jest doświadczenie kandydata. Dopiero gdy jest odpowiednie, rekruterzy poświęcają czas na analizę kompetencji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Kadry i Płace cały artykuł Na co zwracają uwagę rekruterzy w CV?

W artykule m.in.:

  • Sprofilowane CV kluczem do sukcesu
  • Odwrócona chronologia w prezentacji doświadczenia
  • CV na jednej stronie to mit
  • Czego należy unikać?

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA