REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
5 głównych błędów przy szukaniu pracy/ Fot. Fotolia
5 głównych błędów przy szukaniu pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzygotowanie do rozmowy, brak motywacji czy brak zaufania do rekrutera, to jedne z głównych błędów jakie kandydaci popełniają przy poszukiwaniu pracy. Zobacz jakie jeszcze inne błędy popełniają kandydaci.

Szukasz pracy: wysłałeś już kilka CV i czekasz na odpowiedzi rekruterów. Chcesz zwiększyć swoje szanse na zajęcie marzeń? Rekruterzy Jobs Plus wskazują 5 najczęstszych błędów kandydatów do pracy. Czy też popełniasz któryś z nich?

REKLAMA

Autopromocja

1. Nieprzygotowanie do rozmowy

Często kandydaci wychodzą z założenia, że do rozmowy nie trzeba się przygotowywać. „Przecież nie nauczę się niczego nowego w dwa dni” - myślą. Oczywiście może tak być, jeśli chodzi o zdobywaną latami wiedzę branżową. Ale przygotowanie to również zapoznanie się oferowanym stanowiskiem, research na temat firmy, konkurencji, a także dopracowanie odpowiedzi na najczęściej padające pytania rekrutacyjne. Również to o zarobki –rekruter od razu zauważy, czy kandydat odrobił zadanie domowe: przemyślał, ile chce zarabiać oraz zapoznał się z raportami płacowymi.

Redakcja poleca: Samozatrudnienie - krok po kroku - wydanie specjalne (PDF)

2. Brak motywacji

Mocna motywacja to podstawa, gdy starasz się o pracę. Ale chodzi nie o to, by zależało ci na znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Rekruter chce zobaczyć, że zależy ci na otrzymaniu konkretnej posady, w konkretnej firmie. Nie możesz dawać do zrozumienia, że CV wysyłałeś na chybił trafił. Jak pokazać swoją motywację? Odpowiednio wcześniej dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej i tą wiedzą koniecznie pochwal się na rozmowie rekrutacyjnej. Sam sobie odpowiedz na pytanie, które pewnie padnie podczas wywiadu: dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Jeśli sam nie będziesz pewien, to jak przekonasz o tym rekrutera?

3. Brak zaufania do rekrutera

Panuje stereotyp, że celem rekrutera jest udowodnić kandydatowi, że się nie nadaje lub przyłapać go na niewiedzy. – A prawda jest zupełnie odwrotna: jeśli zapraszamy kogoś na rozmowę, to dlatego, że na poważnie rozważamy jego kandydaturę i chcemy poznać go bliżej – mówi Witold Pawlak z agencji Jobs Plus. Kandydaci zupełnie niepotrzebnie doszukują się podstępu w zachowaniu rekrutera, bo zadawane pytania mają po prostu zaprowadzić do najlepszego wyboru. Potraktuj rekrutację jak grę do jednej bramki i zaufaj drugiej stronie, a w razie wątpliwości nie bój się sam zadawać pytań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Praca w wakacje wzbogaca CV

4. Nieinformowanie o rezygnacji

Bywa, że w trakcie procesu rekrutacji kandydat się rozmyśla, ale o swojej rezygnacji nikogo nie informuje. Nie przychodzi na umówione spotkania, nie odbiera telefonu. To bardzo utrudnia pracę rekrutera, a kandydata stawia w złym świetle. Następnym razem, jeśli w trakcie procesu znajdziesz inną pracę czy po prostu zmienisz zdanie – poinformuj o tym drugą stronę. Rozmowa, mail czy nawet sms z informacją o rezygnacji to prosty gest, który pozostawi po tobie dobre wrażenie na przyszłość.

5. Skrytość, małomówność

Nawet jeśli na co dzień nie należysz do ekstrawertycznych osób, warto otworzyć się przed rekruterem. Pamiętaj, że masz ok. 40 minut (tyle przeciętnie trwa rozmowa kwalifikacyjna), by dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji, które mogą przesądzić o twoim zatrudnieniu. Wielu kandydatów zapomina o ważnej rzeczy: jeśli czegoś nie powiemy rekruterowi, on sam się nie domyśli… Odpowiadaniem półsłówkami możesz sprawić, że rekruter odbierze twoją postawę jako lekceważącą i nie pozna cię na tyle, żeby zapewnić ci zatrudnienie. HR-owcy lubią osoby, które są chętne do rozmowy i podchodzą do rekrutacji w sposób partnerski.

Zobacz: 5 standardowych pytań na rozmowie rekrutacyjnej

Autor: Joanna Pieńkowska, Jobs Plus

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA