reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > 5 głównych błędów przy szukaniu pracy

5 głównych błędów przy szukaniu pracy

Nieprzygotowanie do rozmowy, brak motywacji czy brak zaufania do rekrutera, to jedne z głównych błędów jakie kandydaci popełniają przy poszukiwaniu pracy. Zobacz jakie jeszcze inne błędy popełniają kandydaci.

Szukasz pracy: wysłałeś już kilka CV i czekasz na odpowiedzi rekruterów. Chcesz zwiększyć swoje szanse na zajęcie marzeń? Rekruterzy Jobs Plus wskazują 5 najczęstszych błędów kandydatów do pracy. Czy też popełniasz któryś z nich?

1. Nieprzygotowanie do rozmowy

Często kandydaci wychodzą z założenia, że do rozmowy nie trzeba się przygotowywać. „Przecież nie nauczę się niczego nowego w dwa dni” - myślą. Oczywiście może tak być, jeśli chodzi o zdobywaną latami wiedzę branżową. Ale przygotowanie to również zapoznanie się oferowanym stanowiskiem, research na temat firmy, konkurencji, a także dopracowanie odpowiedzi na najczęściej padające pytania rekrutacyjne. Również to o zarobki –rekruter od razu zauważy, czy kandydat odrobił zadanie domowe: przemyślał, ile chce zarabiać oraz zapoznał się z raportami płacowymi.

Redakcja poleca: Samozatrudnienie - krok po kroku - wydanie specjalne (PDF)

2. Brak motywacji

Mocna motywacja to podstawa, gdy starasz się o pracę. Ale chodzi nie o to, by zależało ci na znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Rekruter chce zobaczyć, że zależy ci na otrzymaniu konkretnej posady, w konkretnej firmie. Nie możesz dawać do zrozumienia, że CV wysyłałeś na chybił trafił. Jak pokazać swoją motywację? Odpowiednio wcześniej dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej i tą wiedzą koniecznie pochwal się na rozmowie rekrutacyjnej. Sam sobie odpowiedz na pytanie, które pewnie padnie podczas wywiadu: dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Jeśli sam nie będziesz pewien, to jak przekonasz o tym rekrutera?

3. Brak zaufania do rekrutera

Panuje stereotyp, że celem rekrutera jest udowodnić kandydatowi, że się nie nadaje lub przyłapać go na niewiedzy. – A prawda jest zupełnie odwrotna: jeśli zapraszamy kogoś na rozmowę, to dlatego, że na poważnie rozważamy jego kandydaturę i chcemy poznać go bliżej – mówi Witold Pawlak z agencji Jobs Plus. Kandydaci zupełnie niepotrzebnie doszukują się podstępu w zachowaniu rekrutera, bo zadawane pytania mają po prostu zaprowadzić do najlepszego wyboru. Potraktuj rekrutację jak grę do jednej bramki i zaufaj drugiej stronie, a w razie wątpliwości nie bój się sam zadawać pytań.

Zobacz również: Praca w wakacje wzbogaca CV

4. Nieinformowanie o rezygnacji

Bywa, że w trakcie procesu rekrutacji kandydat się rozmyśla, ale o swojej rezygnacji nikogo nie informuje. Nie przychodzi na umówione spotkania, nie odbiera telefonu. To bardzo utrudnia pracę rekrutera, a kandydata stawia w złym świetle. Następnym razem, jeśli w trakcie procesu znajdziesz inną pracę czy po prostu zmienisz zdanie – poinformuj o tym drugą stronę. Rozmowa, mail czy nawet sms z informacją o rezygnacji to prosty gest, który pozostawi po tobie dobre wrażenie na przyszłość.

5. Skrytość, małomówność

Nawet jeśli na co dzień nie należysz do ekstrawertycznych osób, warto otworzyć się przed rekruterem. Pamiętaj, że masz ok. 40 minut (tyle przeciętnie trwa rozmowa kwalifikacyjna), by dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji, które mogą przesądzić o twoim zatrudnieniu. Wielu kandydatów zapomina o ważnej rzeczy: jeśli czegoś nie powiemy rekruterowi, on sam się nie domyśli… Odpowiadaniem półsłówkami możesz sprawić, że rekruter odbierze twoją postawę jako lekceważącą i nie pozna cię na tyle, żeby zapewnić ci zatrudnienie. HR-owcy lubią osoby, które są chętne do rozmowy i podchodzą do rekrutacji w sposób partnerski.

Zobacz: 5 standardowych pytań na rozmowie rekrutacyjnej

Autor: Joanna Pieńkowska, Jobs Plus

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama