REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Prawo do wypoczynku (art. 14)

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Prawo do godziwego wynagrodzenia (art. 13)

Kodeks pracy jako jedną z podstawowych zasad prawa pracy wymienia prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce?

Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 11(2))

Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.

Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))

Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.

Nawiązanie stosunku pracy (art. 11)

Zatrudnienie nie powstaje samoistnie. Aby powstał stosunek pracy, konieczna jest wola zatrudnienia po stronie pracodawcy i chęć podjęcia pracy przez pracownika.

Prawo do pracy i minimalnego wynagrodzenia (art. 10)

Nie tylko Konstytucja daje człowiekowi prawo do godnej pracy, za odpowiednim wynagrodzeniem. Prawa te określone są także w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Bezrobocie rośnie

Stopa bezrobocia w lipcu 2009 r. wyniosła 10,8 proc. wobec 10,7 proc. w czerwcu 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Odpowiedzialność daje kontrolę

Dla przywódcy czas kryzysu jest czasem próby. Każdy potrafi dobrze wykonać swoje zadania w sprzyjających okolicznościach, ale dopiero w obliczu nieoczekiwanych trudności pokazujemy swoją prawdziwą naturę – mówił Brian Tracy podczas konferencji „Crunch Time”, która odbyła się w Warszawie.

Lista członków związku zawodowego

Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Skutki ustawy antykryzysowej

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców może być dobrym instrumentem zapobiegającym jesiennemu wzrostowi bezrobocia, a w ciągu dwóch lat może przyczynić się do obniżenia bezrobocia o 1,2 proc. - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Pogotowie do pracy

Praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem (stałą cechą) jest oczekiwanie na świadczenie pracy.

Roszczenia z pakietu socjalnego

Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny

Przepisy samorządowe bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje? Czy dodatek specjalny może być obecnie przyznany na czas nieokreślony?

Czy pracownik ma prawo do diety, jeśli podczas krajowych wyjazdów służbowych dłuższych niż doba miał zapewnione wyżywienie i noclegi

Pracownikom, których delegujemy w krajową podróż służbową, wypłacamy należności wynikające z rozporządzenia obowiązującego jednostki sfery budżetowej. Czy przy rozliczaniu służbowych wyjazdów w obrębie kraju, dłuższych niż doba, pracownicy mają prawo do diety, jeśli mieli zapewnione wyżywienie i nocleg? Czy możemy ustalić kwotę diety na poziomie niższym niż 23 zł?

Profesjonalne zarządzanie kadrami

W województwie śląskim rozpoczyna się unijny projekt szkoleniowy, którego celem jest podniesienie umiejętności kadrowców w województwie oraz unowocześnienie działów HR w śląskich firmach.

Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Rok 2009 rozpoczął się widmem kryzysu ekonomicznego. Mimo że upadki międzynarodowych firm o wieloletniej tradycji napawają niepokojem, a wzrost deficytu budżetowego nadal postępuje, to polski rynek dobrze rokuje na przyszłość. Powody do optymizmu dodatkowo podsyca awans Polski na siódmą pozycję wśród gospodarek Unii Europejskiej.

Ocena ryzyka zawodowego - bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy organizują dwudniowe seminarium pod hasłem "Ocena ryzyka zawodowego - sposób na zdrowe i bezpieczne miejsce pracy".

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babki jego żony

Zmarła babka żony jednego z naszych pracowników. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie 1 dnia urlopu okolicznościowego na jej pogrzeb. Czy pracownikowi przysługuje takie zwolnienie od pracy?

Czy zapłacone za pracownika składki ZUS są oskładkowanym przychodem ze stosunku pracy

Przeprowadzona w naszej firmie kontrola ZUS wykazała, że dwóm pracownikom nieprawidłowo ustaliliśmy podstawę wymiaru składek – nie naliczyliśmy składek od wynajmu mieszkania dla tych pracowników. Z tego powodu powstała niedopłata składek na koncie ZUS. W maju 2009 r. sporządziliśmy korekty dokumentów do ZUS i zapłaciliśmy zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z odsetkami. Jeden z tych pracowników już u nas nie pracuje i nie chce zwrócić nam części kwoty składek, którą powinien sfinansować. Czy w związku z tym, że zapłaciliśmy w ZUS składki również w części należnej od pracownika, u tej osoby powstał przychód ze stosunku pracy? Jeżeli tak, to czy uznać go za przychód w miesiącu zapłacenia tych składek do ZUS?

Podwyżki dla nauczycieli

Kolejne rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli, w czasie których stanowiska przedstawią oświatowe związki zawodowe, rozpoczną się w czwartek, 27 sierpnia br. Do tej pory rządowe propozycje odrzuciła oświatowa Solidarność, natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na przełomie sierpnia i września.

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Kto to jest pracownik? (art. 2)

Kodeks pracy w przepisach ogólnych podaje definicję pracownika. Osoba, która kwalifikuje się do tej definicji, może korzystać z wszystkich pracowniczych przywilejów przewidzianych przez kodeks.

Kto to jest pracodawca? (art. 3)

Kodeks pracy wprowadza jednolitą definicję pracodawcy określając tym samym, kto może zatrudniać pracowników, a kto nie.

Czym jest prawo pracy? (art. 9)

Prawo pracy to nie tylko Kodeks pracy. To także szereg innych ustaw i układów zbiorowych, które są podstawą praw pracowniczych.

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

Nowa usługa dla pracodawców

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych uruchomiła nowy internetowy portal informacyjny.

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Od przyjaźni do ocen okresowych

Są jeszcze miejsca, gdzie ludzie w pracy kierują się wartościami – to jeden z wniosków płynących z konferencji Kuźnia Kadr. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i toczyła się pod hasłem „Systemy płac i motywacja pracowników średnich przedsiębiorstw”. Spotkanie zgromadziło bardzo szerokie grono uczestników – począwszy od przedstawicieli mikroprzedsiębiorstw, poprzez pracowników firm państwowych, aż do przedstawicieli działów HR międzynarodowych koncernów.

Jutro wchodzą w życie przepisy ustawy antykryzysowej

W sobotę, 22 sierpnia, wchodzi w życie ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Czy wypłata świadczenia urlopowego może wpływać na wysokość składki zdrowotnej

Zatrudniamy na 1/2 etatu osobę, która miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie naliczane akordowo (nie niższe niż 640 zł miesięcznie). W związku z tym, że składka na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby przewyższa kwotę zaliczki na podatek, składkę na to ubezpieczenie obniżamy do wysokości zaliczki. 10 lipca br. wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za czerwiec br. w kwocie 642,50 zł. Jednak 28 lipca br. wypłacimy mu również świadczenie urlopowe w wysokości 500,02 zł. Czy w tej sytuacji składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika za lipiec br. została prawidłowo obniżona do wysokości zaliczki na podatek?

Regulamin pracy

Pracodawca ma obowiązek wprowadzić w zakładzie pracy regulamin pracy, jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a w zakresie organizacji i porządku pracy nie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy.

Zasiłek chorobowy nie wpływa na wysokość emerytury

ZUS, który ustala wysokość emerytury, nie może brać pod uwagę ani zasiłku chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zostały one wypłacone po zakończeniu pracy zawodowej. Świadczenia te nie wpłyną zatem na wysokość emerytury - orzekł Sąd Najwyższy.

Przywrócenie do pracy po zwolnieniach grupowych

Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych, powinien w określonych sytuacjach zostać ponownie zatrudniony. Jest to obowiązek pracodawcy.

Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Z agencji pracy tymczasowej wypożyczyliśmy na 3 miesiące 2 pracowników. Agencja pracy tymczasowej będzie tym pracownikom wypłacać pensje. Pracownicy tymczasowi, tak jak i inni pracownicy naszej firmy, otrzymają od nas wymaganą do pracy odzież ochronną, a także posiłki i napoje określone przez przepisy bhp. Czy w tej sytuacji wydawana odzież, posiłki i napoje to przychód pracowników tymczasowych, który podlega składkom?

Prawo do zasiłku rodzinnego - niekonstytucyjne

Od 8 lipca 2009 r., określając dochód rodziny, organ ustalający prawo do świadczeń rodzinnych jest zobowiązany pomniejszyć ten dochód o dochód utracony.

Oburzenie wywołane propozycją zmian w przyznawaniu tzw. wdowich rent

Organizacje kobiece są oburzone propozycjami Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w sprawie zmian dotyczących przyznawania "wdowich" rent. Uważają, że jest to szukanie oszczędności kosztem biedniejszych kobiet - wynika z oświadczenia podpisanego przez kilkanaście organizacji kobiecych.

Rosną płace i bezrobocie

Z podanych przez GUS danych wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu br. wyniosło 3.361,9 zł. Oznacza to, że wzrosło o 3,9% w stosunku do lipca zeszłego roku, a o 2,3% w stosunku do czerwca br. Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło w lipcu br. 3.335,18 zł i wzrosło rok do roku o 3,8%, a wobec czerwca br. wzrosło o 1,8%.

Prawda czy fałsz czyli badanie wiarygodności kandydata

Część osób zajmujących się rekrutacją sprowadza proces do zebrania wystarczającej liczby aplikacji spełniających wymagania stanowiskowe. Tymczasem najtrudniejsze zadanie – weryfikacja wiarygodności kandydatów – wciąż przed nimi.

Kto odpowiada za odprowadzanie składek do ZUS?

Do obowiązków członków zarządów spółek należy m.in. dbanie o bieżące odprowadzanie za pracowników składek na ZUS. Jeśli zarząd to zaniedbuje, to w razie upadłości spółki jego członkowie muszą ponieść konsekwencje finansowe - orzekł Sąd Najwyższy.

Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i powinna być wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Świadectwo pracy - jaką wpisać przyczynę zwolnienia

Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Jaką informację należy wpisać w ustępie 3 świadectwa pracy. Czy można jako przyczynę wypowiedzenia wpisać art. 52 k.p.?

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia mogą być przyznawane pracownikom, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki, a także przejawiają inicjatywę w pracy i podnoszą jej wydajność, jakość oraz przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu pracy. Zapis o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika (art. 105 k.p.).

Urlopy będą niżej płatne?

Pracodawcy mogą wykorzystywać pakiet antykryzysowy i wysyłać pracowników na urlop po okresie, w którym obniżyli im pensje; za urlop zapłacą wtedy mniej - obawiają się związkowcy. Przedstawiciele pracodawców nie podzielają tego poglądu, a minister pracy Jolanta Fedak uważa, że pracownik może zrezygnować z urlopu, jeśli uzna go za nisko płatny.

Pracownicy młodociani

Kodeks pracy definiuje młodocianego jako osobę, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jednocześnie Kodeks zabrania zatrudniania osoby, która nie ukończyła 16 lat. Przed młodocianymi stawia się dwa warunki, aby mogli być zatrudnieni. Muszą wykazać, że ukończyli co najmniej gimnazjum oraz przedstawić świadectwo lekarskie o tym, że wykonywanie danej pracy nie zagraża ich zdrowiu.

Wynagrodzenie w czasie delegacji

Należności z tytułu podróży służbowych nie są składnikiem wynagrodzenia za pracę pracownika. Stanowią one zwrot kosztów związanych ze świadczeniem pracy przez pracownika poza stałym miejscem pracy.

Zasiłek rodzinny - po każdej utracie dochodu

Każdy utracony dochód członka rodziny pomniejsza dochód całej rodziny, na podstawie którego podejmuje się decyzje o przyznaniu lub odmowie zasiłku rodzinnego. Ograniczenie tej zasady w rozporządzeniu wykonawczym jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Powierzenie innej pracy

Zasadą jest, że pracownik wykonuje pod kierownictwem pracodawcy jedynie pracę określoną w umowie, a skonkretyzowaną przez polecenia służbowe. Jednak w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie. Zanim pracodawca podejmie decyzję o powierzeniu pracownikowi innej pracy, musi wiedzieć, na jaki okres chce przenieść pracownika.

Świadczenia rodzinne - weryfikacja

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat w sprawie weryfikacji kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych od 1 listopada 2009 r.

REKLAMA