REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Sąd może orzec wobec określonej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jeżeli osoba ta nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie.

Czy urlop na żądanie może zostać zgłoszony przez żonę pracownika

Żona jednego z pracowników zatelefonowała do nas z prośbą o udzielenie temu pracownikowi urlopu na żądanie. Poinformowała nas, że pracownik sam nie mógł zgłosić prośby o udzielenie tego urlopu. Czy powinniśmy udzielić urlopu zgłoszonego przez żonę pracownika?

Propozycja zmian przepisów prawa pracy i podatkowych

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowano projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy pracodawcy potrafią zwalniać kulturalnie?

Projekt zmian zasad podziału środków NFZ

Związkowcy z Solidarności na Lubelszczyźnie zbierają podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Chodzi o niesprawiedliwy - ich zdaniem - algorytm podziału pieniędzy na ochronę zdrowia między województwa.

Czy można wręczyć wypowiedzenie z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych, za które pracownik został wcześniej ukarany karą porządkową

Pracownik został ukarany karą porządkową (nagana) za nieprzestrzeganie godzin pracy (liczne spóźnienia). Dwa miesiące po nałożeniu kary postanowiliśmy wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę, jako przyczynę podając spóźnienia, które były powodem nałożonej kary. Czy mimo ukarania pracownika karą porządkową, może on być z tego samego powodu zwolniony? Czy jest jakiś termin na wręczenie pracownikowi wypowiedzenia od momentu, w którym powstało naruszenie obowiązków pracowniczych?

Świadczenia emerytalno-rentowe przy pracy za granicą

Podstawę wymiaru emerytury lub renty dla osób mających okresy ubezpieczenia za granicą ustala się według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z przepisami polskimi w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z lat 1980–98.

REKLAMA

Wchodzą w życie nowe przepisy o zasiłku dla bezrobotnych

Dzisiaj, tj. 10 września, wejdą w życie przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Związki zawodowe w firmie

Jeżeli pracodawca w zakładzie pracy, w którym działają związki zawodowe, nie wykonuje wobec nich swoich obowiązków, może to skutkować problemami z utrzymaniem dyscypliny pracy w zakładzie, a w niektórych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną osób zarządzających zakładem.

Praktyki absolwenckie

Przyjęcie absolwenta na praktyki może być dla pracodawcy kłopotliwe ze względu np. na konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych.

Aktualizacja certyfikatu do elektronicznej wymiany danych z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie aktualizacji certyfikatu RP-1-OOP-SDWI, służącego do elektronicznej wymiany danych z ZUS.

9.09.2009

Komunikat w sprawie aktualizacji certyfikatu RP-1-OOP-SDWI, służącego do elektronicznej wymiany danych z ZUS

Badania bhp prezesa i wiceprezesa

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zostaje zgłoszona w ZUS jako płatnik składek po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli nie ma innych tytułów do ubezpieczeń z powodu prowadzenia działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniom obowiązkowo.

Nowy termin analiz ws. wynagrodzeń to niższe "trzynastki"

Samorządowcy chcą zmiany terminu sporządzania przez samorządy analiz wydatków, jakie poniosły na wynagrodzenia nauczycieli i wypłacania im ewentualnych wyrównań.

Jak określić miejsce pracy kierowcy, który poza przejazdami międzynarodowymi wykonuje przewozy lokalne

Zatrudniam kierowców, którzy poza przejazdami na trasach międzynarodowych dokonują także przewozów lokalnych. W umowach o pracę mają wpisane jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy. Czy w takim przypadku po zmianie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego miejsca pracy, siedziba pracodawcy może być nadal uznawana za miejsce pracy tych kierowców, czy musimy zmienić ten zapis na obszar Europy (na którym wykonujemy przewozy)?

Dodatek do wynagrodzenia dla urzędników

Dzisiaj, 9 września, wchodzą w życie przepisy nowelizujące rozporządzenie w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

We wrześniu, październiku i listopadzie br. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7703,70 zł.

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Za dodatkową funkcję - dodatkowe wynagrodzenie

Brak prawa osób zarządzających zakładem pracy do należności za nadgodziny nie dotyczy sytuacji wykonywania przez nie stałego dodatkowego zatrudnienia na rzecz tego samego pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy.

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rodzice niepełnosprawnych dzieci z całej Polski planują w środę, tj. 9 września, pikietę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko wadliwemu - ich zdaniem - systemowi świadczeń wypłacanych przez państwo dla osób zajmujących się chorymi dziećmi.

8.09.2009

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 września 2009 r. w sprawie najwyższej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2009 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Wykonywanie pracy w nocy

Z reguły praca jest wykonywana w dzień. Jednak w niektórych przypadkach specyfika pracy wymaga, aby była świadczona w nocy, a czasami konieczność wykonywania pracy w nocy jest następstwem nieprzewidzianych okoliczności.

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę?

Pracodawcy i związkowcy za likwidacją odgórnego wskaźnika wzrostu płac

Pracodawcy i związkowcy chcą likwidacji od 2010 roku odgórnego sposobu ustalania wzrostu wynagrodzeń pracowników. Takie stanowisko przyjęli przedstawiciele obu stron 7 września na posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej. Propozycję popiera także strona rządowa.

Co potrącić z wynagrodzenia

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracownika oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Bezrobocie w sierpniu nie wzrosło

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,8 proc., czyli tyle samo, co w lipcu - poinformowała minister Jolanta Fedak.

Kiedy można zwolnić działacza związkowego

Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron.

Szkolenia w zakresie kontroli zwolnień lekarskich

Od 1 sierpnia trwa realizacja programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Odbywające się w całym kraju bezpłatne szkolenia pracodawców to jeden z elementów tego programu.

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Pożyczki z ZFŚS

Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?

Roszczenia pracowników "porzuconych" przez pracodawcę

Prawo pracownika do sądu (art. 242)

Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.

Pracodawca ma obowiązek podawać informację o bhp ((art.207 (1))

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, swoich pracowników. Wynika z tego obowiązku kolejny, obowiązek informowania pracowników niezbędnych informacji o zasadach bhp.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?

Ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń do likwidacji?

Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń powinien być ustalany w przedsiębiorstwach, między pracodawcami a zakładowymi związkami zawodowymi, a nie odgórnie. Takie stanowisko ustalili pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej.

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia?

Jak zwiększyć efektywność coachingu?

Kieruję zespołem 25 przedstawicieli handlowych. Od sześciu miesięcy prowadzę regularny coaching z każdym z nich. W wielu przypadkach przynosi on oczekiwane korzyści, jednak w ogólnym rozrachunku rezultaty nie są satysfakcjonujące. Co zrobić, aby zwiększyć efektywność działań?

Niepełnosprawne dzieci - dochód uprawniający do zasiłku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, dotyczące zgodności z Konstytucją RP niektórych zapisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nowe zasady odbywania stażu przez bezrobotnych

Minister Pracy wydała rozporządzenie regulujące warunki odbywania stażu przez bezrobotnych. Jego przepisy wprowadzają m.in. ograniczenie liczby bezrobotnych jednocześnie odbywających staż u danego organizatora stażu.

Czy w święto można zatrudnić wolontariuszy

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy 3 pracowników. Wiemy, że w święta pracownicy nie mogą pracować w placówkach handlowych. Czy w związku z tym do pracy w święto przypadające w sobotę możemy przyjąć wolontariuszy?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

Ewidencja pracy pracowników młodocianych (art. 193)

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.

REKLAMA