| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej – to dodatek przysługujący pracownikom, którzy – pracują 8 godzin, z czego – co najmniej 3 godziny na dobę w porze nocnej (między godzinami 21.00 a 7.00 rano) lub jeżeli co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Pracodawca powinien precyzyjnie określić godziny trwania pory nocnej w danym zakładzie pracy, odpowiednio do warunków u niego panujących. Może to nastąpić w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminie pracy albo w drodze obwieszczenia pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy określają jedynie ramy pory nocnej, która nie może zaczynać się wcześniej niż o godzinie 21.00 i kończyć później niż o godzinie 7.00.

Dodatek za pracę w nocy może mieć charakter stały, okresowy lub też nieregularny. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje wszystkim kategoriom pracowników, bez względu na rodzaj świadczonej pracy, jeżeli spełniają podstawowe warunki umożliwiające zakwalifikowanie ich do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej. Postanowienia układów zbiorowych i innych przepisów wewnątrzzakładowych mogą ustanowić inne (ale tyko wyższe) niż ustawowe stawki dodatku za pracę w porze nocnej. Dodatek za pracę w nocy stanowi element wynagrodzenia zasadniczego. Przysługuje niezależnie od innych należności, w szczególności od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających na porę nocną.

Kodeks pracy przewiduje również możliwość zastąpienia dodatku 20% za pracę w porze nocnej ryczałtem, jednak tylko w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy. Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. W przypadku ustalenia ryczałtu na podstawie zaniżonego szacunku pracodawca ma obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia – dodatku – za rzeczywistą liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »