Czas pracy
REKLAMA
Czas pracy – to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy nie jest równoznaczny z efektywnym czasem wykonywania pracy określonej w umowie. Obejmuje również m.in. czas nieświadczenia pracy, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy (jest gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy lub z powodu przestoju), a także określone przepisami przerwy w pracy, podczas których pracownik ani nie wykonuje pracy, ani nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy (np. przerwa na posiłek, przerwa na karmienie dziecka piersią). Do czasu pracy nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz zwolnień od pracy przewidzianych w Kodeksie pracy oraz innych przepisach prawa.
Szczególną regulację wprowadzoną na czas kryzysu gospodarczego przewiduje ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035). Przepisy dają możliwość obniżenia określonego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy i nie więcej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku proporcjonalnemu obniżeniu ulega także wynagrodzenie za pracę, ale z drugiej strony pracownik ma szansę kontynuować zatrudnienie.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat