reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Deklaracja podatkowa pracownika

Deklaracja podatkowa pracownika

Deklaracja podatkowa pracownika – to jeden z dokumentów, do którego składania zobowiązany jest podatnik w myśl przepisów podatkowych. Deklaracja ujawnia podstawę opodatkowania.

Przepisy prawa podatkowego przewidują dwa sposoby rozliczenia rocznego podatku: samodzielne rozliczenie się podatnika, najpóźniej do 30 kwietnia, oraz upoważnienie swojego pracodawcy do dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego. Drugi sposób możliwy jest tylko w ściśle określonych ustawowo sytuacjach. Warunkiem dopuszczalności sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika–pracodawcę jest złożenie przez podatnika–pracownika specjalnego oświadczenia (upoważnienia). Pracodawca dokona rocznego obliczenia podatku pod warunkiem, że otrzyma od pracownika w terminie przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (formularz PIT-12).

Pracodawca sporządza roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego. W tym terminie przekazuje je również podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika (w przypadku podatników tzw. nierezydentów – urzędowi skarbowemu, właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych). Do rocznego obliczenia podatku przeznaczony jest formularz PIT-40.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama