reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dodatek do wynagrodzenia za pracę

Dodatek do wynagrodzenia za pracę

Dodatek do wynagrodzenia za pracę – to dodatkowy składnik wynagrodzenia otrzymywany przez pracownika obok normalnego wynagrodzenia za pracę (pensji zasadniczej). Dodatki mogą mięć różny charakter: powszechny, niepowszechny, pieniężny, niepieniężny (świadczenia pozapłacowe), stały, okresowy. Dodatek może być również jednorazowy lub wypłacany (przekazywany) w nieregularnych odstępach czasu.

Do dodatków o charakterze powszechnym, czyli takich, które wypłacane są przez wszystkich pracodawców w razie zaistnienia określonych przepisami prawa okoliczności, należy zaliczyć: dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek wyrównawczy. Natomiast dodatki o charakterze niepowszechnym, tzn. dodatki, których obowiązek wypłaty wynika wprost z przepisów obowiązujących u danego pracodawcy albo przepisów wewnątrzzakładowych to w szczególności: dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, dodatek funkcyjny, dodatek za wysługę lat (tzw. stażowe), dodatek wyrównawczy.

Najczęściej występującymi dodatkami niepieniężnymi są: telefon, komputer, samochód służbowy, opieka medyczna, szkolenia, prezenty.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama