REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy i macierzyński - zmiany

Czy urlopy, wychowawczy i macierzyński, potrzebują modyfikacji? Zmiany dotyczące urlopów wychowawczych i macierzyńskich to jedne z najważniejszych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie.

Kodeks pracy - obecne przepisy o czasie pracy oderwane od realiów

Wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz zmiany dotyczące urlopów wychowawczych – to najważniejsze propozycje nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie. Eksperci mówią, że zmiany są niezbędne, bo obecne przepisy nie odpowiadają sytuacji na rynku. Związkowcy protestują, obawiając się wykorzystywania przez pracodawców i pogorszenia warunków pracy.

Rady pracowników - obowiązek utworzenia przy zatrudnieniu 50. pracownika

Rada pracowników to organ przedstawicielski powoływany u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Czy przy zatrudnieniu 50. pracownika pracodawca zobowiązany jest do utworzenia rady pracowników? Jak ustala się liczbę zatrudnionych?

Woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników – obowiązki pracodawcy

Komu przysługuje woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne? Zgodnie z prawem pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom wodę pitną niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast przy zatrudnianiu pracowników na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca ma obowiązek zapewnienia także profilaktycznych posiłków i napojów.

REKLAMA

Ubezpieczenia - raport za kilka tygodni

Ubezpieczenia w ostatnim okresie są jednym z najgorętszych tematów. Za kilka tygodni ma być gotowy raport o systemie zabezpieczenia społecznego. Zapowiedział to w Jedynce minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że dokument nie będzie dotyczył tylko Otwartych Funduszy Emerytalnych.

„Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI)

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu i I kwartale 2013 roku

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu i I kwartale 2013 r. Zarobki są wyższe niż rok temu i miesiąc temu, ale zatrudnienie zmalało. W marcu wynagrodzenie było 1,6 procent wyższe niż rok temu o tej samej porze. Natomiast w porównaniu z lutym wzrosło o 3,3 procent. Zatrudnienie w zeszłym roku było wyższe o 0,9 procent, a w poprzednim miesiącu o 0,2 procent.

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Czy dopuszczalne jest zawieranie umowy cywilnoprawnej na wystawianie tylko pozytywnych opinii o firmie? Która umowa cywilnoprawna jest najbardziej odpowiednia: umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

REKLAMA

Rynek pracy w czasie spowolnienia gospodarczego

Ten rok będzie trudny dla pracowników. Minimalny spadek bezrobocia w marcu br., według szacunków resortu pracy, nie oznacza jeszcze, że sytuacja na rynku pracy zacznie się szybko poprawiać.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Świadczenia rodzinne to zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze. Od 1 lipca 2013 r. w skład świadczeń opiekuńczych, obok zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, wchodzi specjalny zasiłek opiekuńczy.

Dress code dla mężczyzn

Męski dress code - czyli jak powinien wyglądać mężczyzna sukcesu.

Kodeks pracy - rewolucyjne zmiany

Kodeks pracy już od miesięcy jest przedmiotem zagorzałych dyskusji. Czy rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy zamiast pomóc rynkowi pracy mogą mu zaszkodzić?

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Dodatek za pracę w porze nocnej w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Za wykonywanie obowiązków pracowniczych w nocy przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika należy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Urzędy pracy bardziej skuteczne?

Urzędy pracy mają być bardziej skuteczne - zapowiada rząd.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Szczególna ochrona związkowca – orzecznictwo

Szczególna ochrona związkowca będzie obejmowała pracownika, który nie jest członkiem zarządu organizacji związkowej, ale został wskazany w uchwale jako szczególnie chroniony i ma upoważnienie do reprezentowania organizacji związkowej wobec pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt II PK 83/11).

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. W 2013 r. wynosi 153,00 zł na miesiąc. W celu otrzymania zasiłku należy złożyć stosowny wniosek.

Inflacja spadła do 1 proc.

 Inflacja w marcu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1 proc., wobec 1,3 proc. w lutym - podał GUS. Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców zdarzają się częściej w okresie, kiedy trwają prace sezonowe.

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Najważniejsze utrzymanie pracy

Pogorszenie nastrojów Polaków dotyczących rynku pracy nie dziwi ekspertów. To, że nastroje te nie są dobre, wynika z badań Instytutu Randstad.

Badania lekarskie kierowców

Badania lekarskie kierowców przeprowadza się w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne.

Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Renty za walkę z komuną

Doradcy prezydenta chcą, by żyjący w biedzie dawni działacze opozycji dostawali specjalne zasiłki.

„Matki I Kwartału" u ministra

Minister Kosinak-Kamysz oraz wiceministrowie Elżbieta Seredyn i Radosław Mleczko, spotkali się 11 kwietnia 2013 r. z przedstawicielami ruchu „Matek I Kwartału 2013”.

Umowa cywilnoprawna - obniżenie i brak wynagrodzenia

Obowiązkiem zleceniodawcy lub zamawiającego wykonanie dzieła jest, co do zasady, zapłata wynagrodzenia za wykonanie umowy. Kodeks cywilny oraz liczne orzecznictwo określają jednak przypadki, kiedy można obniżyć wynagrodzenie albo nie wypłacić go wcale.

Umiejętności a nie dyplomy

Z danych firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najwięcej zarabiają menedżerowie i informatycy. Całkiem nieźle wyglądają też zarobki części handlowców. Spadek wynagrodzeń najmocniej odczuwa branża budowlana. Obecnie poziom zarobków coraz częściej jest powiązany z wynikami pracy, ale też z dodatkowymi kwalifikacjami pracownika.

NSZZ „Solidarność” grozi strajkiem generalnym

NSZZ „Solidarność” daje premierowi czas do środy na odniesienie się do postulatów związku. W przeciwnym razie grozi strajkiem generalnym.

Emerytura mieszana w 2014 roku

Osoby, które wiek emerytalny osiągnęły w 2014 r. również będą mogły skorzystać z tzw. emerytury mieszanej, czyli obliczanej częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Emerytury z ZUS-u czy z OFE

Rząd, politycy i eksperci zastanawiają się, co zrobić z pieniędzmi z OFE. Dziś w Sejmie debata na ten temat zorganizowana przez PiS.

Świadczenia rodzinne – wniosek o ustalenie prawa i wypłatę

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują na wniosek. Należy złożyć go w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Świadczenia rodzinne wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie rodzinne.

1% podatku - wybierz mądrze

Jeden procent - wybierz mądrze! - w internecie ruszyła kampania informacyjna o świadomym przekazywaniu odsetka podatku.

Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Regulamin pracy może przewidywać prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również w okresach nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. W takim miesiącu podstawa wymiaru składek ulega pomniejszeniu. W jaki sposób należy dokonać pomniejszenia?

Dodatek uzupełniający nauczycieli - TK odroczył rozprawę

Rozprawa w sprawie dodatku uzupełniającego została odroczona. Trybunał Konstytucyjny nie orzekł dziś, czy dodatek dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony zawartej ze związkowcem - orzecznictwo

Związkowcy podlegają szczególnej ochronie. Czego może domagać się pracownik będący działaczem związkowym w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów prawa?

Becikowe - niezbędne dokumenty

Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od początku 2013 r. obowiązują zmiany wprowadzone do ustawy o świadczeniach rodzinnych. Obecnie becikowe w wysokości 1000 zł otrzymają rodziny z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1922 zł na osobę. Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania zapomogi?

Umowy cywilnoprawne na cenzurowanym

Trwa ogólnopolska kampania "Zanim podejmiesz pracę". Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o obowiązujących przy zatrudnieniu przepisach prawa pracy.

Dziś Światowy Dzień Walki z Bezrobociem

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.

Niesłuszne zwolnienie w prawie angielskim

Zwolnienie z pracy może być niesłuszne. W takiej sytuacji pracownik powinien mieć do dyspozycji instrumenty obrony. “Niesłuszne zwolnienie” to instytucja prawa angielskiego składająca się na ustawowy pakiet ochronny pracowników. Na czym polega, komu i w jakich okolicznościach przysługuje prawo do ochrony przed niesłusznym zwolnieniem w Wielkiej Brytanii?

Wyjaśnienie MPiPS w sprawie propozycji obniżenia bezrobocia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej sporządziło wyjaśnienie w związku z artykułem Karoliny Topolskiej „Rząd zrobi cuda z bezrobociem”, który ukazał się dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

Bezrobocie - jak poprawić statystyki?

W przyszłym roku urząd pracy wykreśli bezrobotnego z ewidencji od razu na 9 miesięcy.

Matki I kwartału - fiasko konsultacji prezydenta

Konsultacje prezydenta z rządem w sprawie "matek pierwszego kwartału" nic nie dały. Bronisław Komorowski wstawił się za rodzicami dzieci urodzonych w tym roku, ale nieobjętymi wydłużonym urlopem rodzicielskim. Nowe przywileje będą dotyczyć rodziców dzieci urodzonych po 17 marca.

Jak współpracować z „gwiazdą”?

Błyskotliwy, posiada szczególne uzdolnienia, których jest świadomy. Ambitny, pewny siebie, zaangażowany w swoją pracę, lubiący być w centrum uwagi, a na dodatek – przekonany, że jest najważniejszy. Przyciąga do siebie ludzi, ale chce nimi bezwzględnie rządzić. Jest niezbędnym elementem każdej firmy, a jednocześnie trudno z nim wytrzymać. Współpraca z osobowością „gwiazdy” nie musi kończyć się rozbiciem zespołu, choć – jak mówi stara prawda – „upadek gwiazdy boli najbardziej tych, którzy wybrali ją sobie na drogowskaz”.

Czy pracodawca może samodzielnie zmienić treść protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy zawiera ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Sporządzenie protokołu ciąży na pracodawcy. Czy jest on uprawniony do samodzielnej zmiany treści protokołu powypadkowego?

Innowacja dla mikro, małych i średnich firm. Rewolucja w HR - reklama

Zachęcamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Lubelszczyzny zatrudniające m.in. pracownice w wieku 50 lat i więcej do skorzystania z możliwości testowania w swojej firmie nowoczesnego rozwiązania informatyczno-psychologicznego służącego zarządzaniu personelem – KONSULTANTA HR. Aplikacja jest tworzona w ramach prestiżowego innowacyjnego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Współtworzenie narzędzi i ich testowanie związane z gratyfikacją finansową niesie za sobą wiele korzyści dla zakładu pracy i jego pracowników.

Składki za osobę współpracującą w działalności gospodarczej

Mąż prowadzi działalność gospodarczą i zgłosił do ubezpieczeń żonę jako osobę współpracującą. Czy za żonę będzie mógł opłacać składki na preferencyjnych zasadach?

Wniosek o obniżenie czasu pracy

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy (8 godzin dziennie) po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy o 1/30. Proszę o informację ile będzie pracowała dziennie?

Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych

W miesiącu styczniu br. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych. Okres wypowiedzenia upływa 30 kwietnia 2013 r. Na początku marca pracownik zwrócił się do dyrektora z pismem o wcześniejsze rozwiązanie umowy czyli z dniem 31 marca 2013 r. Dyrektor wyraził zgodę. Czy za skrócony okres wypowiedzenia pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie, za ile dni urlopu należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop (prawo do 26 dni) i jaki podać w świadectwie pracy termin rozwiązania umowy o pracę?

REKLAMA