REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia przeciwpożarowe

Patrycja Dados
Szkolenia przeciwpożarowe. /Fot. Fotolia
Szkolenia przeciwpożarowe. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie są podstawowe zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych?

Skąd wynika obowiązek pracodawcy do przeprowadzenia szkoleń przeciwpożarowych?

Ochrona przeciwpożarowa ma na celu ochronę zdrowia, życia, mienia lub środowiska przed pożarem czy klęską żywiołową, dlatego jest niezwykle ważna także w stosunkach pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej każdy właściciel lub użytkownik budynku ma obowiązek zapewnić ochronę przeciwpożarową. W związku z powyższym zarówno pracodawca, który jest właścicielem budynku, jak i ten, który budynek wynajmuje, musi spełnić określone w ustawie obowiązki:

  • przestrzegać przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
  • wyposażyć budynek, obiekt lub teren w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,
  • zapewnić konserwację i naprawy sprzętu oraz urządzeń określonych w pkt 2, zgodnie z zasadami i wymaganiami gwarantującymi sprawne i niezawodne ich funkcjonowanie,
  • zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
  • przygotować budynek, obiekt lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
  • zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
  • ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Zobacz także: E-learningowe szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej

Z racji omawianego tematu najbardziej interesować nas będą dwa ostatnie podpunkty. Na ich podstawie obowiązkiem pracodawcy jest najpierw ustalenie zasad postępowania w razie wystąpienia zagrożenia w miejscu pracy, a następnie zapoznanie z nimi wszystkich pracowników.

Kto przeprowadza szkolenie?

W każdym zakładzie pracy musi istnieć osoba odpowiedzialna za ochronę przeciwpożarową.
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej wykonują osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Mogą to być osoby, które zatrudnione są w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub posiadające kwalifikacje określone w art. 4 punkt 2a i 2b ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie szkolenia należy przeprowadzić?

Tak naprawdę żaden przepis szczególny nie określa, jak dokładnie ma wyglądać szkolenie przeciwpożarowe, ale przyjmuje się, że program szkolenia przeciwpożarowego powinien być dostosowany do danego stanowiska pracy.

Szkolenia przeciwpożarowe powinny być częścią szkolenia wstępnego podstawowego i instruktażu ogólnego.

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Zarówno szkolenie wstępne, jak i instruktaż ogólny obejmują wszystkich nowo przyjmowanych pracowników. Instruktaż ogólny, jak sama nazwa wskazuje ma na celu ogólne zapoznanie wszystkich pracowników z przepisami i instrukcjami przeciwpożarowymi obowiązującymi w danym obiekcie oraz zasadami postępowania w razie wystąpienia pożaru. Należy przedstawić zasady ewakuacji czy obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego. Należy także zapoznać z zagrożeniami występującymi w miejscu pracy.

Szkolenie wstępne podstawowe powinno być przeprowadzone w terminie 6 miesięcy od przyjęcia nowego pracownika i należy dostosować je do specyfiki wykonywanej pracy.

Przykład:

Dla pracowników kierujących innymi pracownikami istotne będzie zapoznanie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a w tym sankcjami za nieprzestrzeganie takich przepisów. Z kolei pracowników biurowych należy zapoznać z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożeń czy zasadami pomocy przedlekarskiej.

Ponadto zalecane jest przeprowadzanie szkoleń przeciwpożarowych okresowych, także dostosowanych do specyfiki zajmowanego stanowiska. Szkolenia kierowane są nie tylko do pracowników, ale także do pracodawców. Mają one na celu uzupełnienie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, mogą przewidywać także ćwiczenia praktyczne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA