Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego - plany rządu na 2014 r.
REKLAMA
Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy Zarządu Konfederacji Lewiatan
REKLAMA
Oskładkowanie umów zleceń do poziomu płacy minimalnej oraz wynagrodzeń członków rad nadzorczych uważamy za właściwe. Osoby pracujące na umowach zlecenia powinny płacić składki zapewniające chociaż minimalną emeryturę. Poza tym osoba która, w tym samym miesiącu, wykonuje trzy umowy zlecenia po 500 zł każda, powinna płacić taką samą składkę jak osoba wykonująca jedną umowę za 1500 zł. Zwracamy uwagę, że ustawa powinna mieć odpowiednio długie vacatio legis, aby nie uderzyła w zawarte już kontrakty. Mamy nadzieję, że jest to kolejny, ale nie ostatni, krok do ujednolicenia zasad ubezpieczenia rentowego i emerytalnego poprzez eliminację przywilejów branżowych.
Zobacz również serwis: Umowy cywilnoprawne
Biorąc pod uwagę, szczególnie wysokie bezrobocie w małych miastach, uznajemy za uzasadnione wsparcie migracji do dużych ośrodków miejskich. Lepiej, żeby polska młodzież migrowała do Katowic i Warszawy zamiast do Londynu czy Dublina. Pozytywnie więc oceniamy wprowadzenie bonu migracyjnego na zagospodarowanie się w nowym miejscu w związku z podjęciem pracy.
Biorąc pod uwagę szczególnie wysokie bezrobocie młodzieży, pozytywnie również oceniamy wprowadzenie bonu wspierającego pierwsze zatrudnienie. Pierwszy pracodawca ponosi dodatkowe koszty praktycznego szkolenia absolwenta, których nie poniosą już kolejni pracodawcy, więc bon należy traktować jako ich rekompensatę.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: Konfederacja Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat