Inspektorzy pracy bez uprawnień do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę
REKLAMA
Pracodawcy RP z satysfakcją przyjęli decyzję o odrzuceniu przez posłów projektu przyznającego inspektorom pracy uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę. – Propozycja przygotowana przez grupę posłów PiS była całkowicie nieprzemyślana, a na dodatek sprzeczna z Konstytucją RP – mówi ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.
REKLAMA
Ekspert przypomina, że w konsekwencji nowelizacji, zaproponowanej przez posłów PiS, stosunek pracy byłby ustalany w drodze nakazu, czyli poprzez decyzję administracyjną. – Zatem ostateczne rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej charakteru łączącego strony stosunku prawnego przyznano by sądom administracyjnym, co byłoby nadmierną ingerencją organów administracji państwowej w stosunki pomiędzy pracodawcami a pracownikami – mówi Wioletta Żukowska.
Zobacz również serwis: Umowy cywilnoprawne
W jej opinii obiektywną ocenę stosunku prawnego może zapewnić jedynie niezależny sąd powszechny – sąd pracy. Zaproponowana nowelizacja byłaby więc sprzeczna z Konstytucją RP, zgodnie z którą do rozpatrywania i rozstrzygania sporów prawnych w imieniu państwa są powołane wyłącznie sądy i trybunały. Ponadto planowana nowelizacja naruszałaby określoną w prawie właściwość rzeczową sądów powszechnych. Uwagi Pracodawców RP w tym zakresie podzielił również Sąd Najwyższy, który rekomendował odrzucenie projektu.
Zdaniem eksperta Organizacji obecna regulacja, zgodnie z którą inspektor ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, jest prawidłowym i wystarczającym rozwiązaniem, odpowiednio zabezpieczającym interesy pracowników. Z jednej strony daje ono pracownikowi możliwość
– poprzez organy inspekcji pracy – obrony swoich praw, a z drugiej ostateczne rozstrzygnięcie pozostawia niezależnym i profesjonalnym sądom pracy.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
– Dostrzegamy patologie i nadużycia związane z umowami terminowymi i dlatego deklarujemy gotowość do rozmów na ten temat. Ale proponowanie tak kontrowersyjnych i niezgodnych z naszym systemem prawnym rozwiązań pod hasłem walki z umowami cywilnoprawnymi z pewnością nie poprawi sytuacji osób pracujących w tej formie – mówi Żukowska.
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat