Kategorie

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Patrycja Dados
Zmiany w dokumentacji zasiłkowej. / Fot. Fotolia
Zmiany w dokumentacji zasiłkowej. / Fot. Fotolia
Fotolia
Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Konieczność nowelizacji przepisów dotyczących zasad dokumentowania prawa do zasiłków pojawiła się wraz z majową zmianą Kodeksu pracy, która wprowadziła m.in. dłuższy o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński i instytucję urlopu rodzicielskiego.

Kopia zamiast oryginału

Na podstawie § 12 wyżej wymienionego rozporządzenia płatnikom ubiegającym się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego umożliwiono przedłożenie niektórych dokumentów w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem. W takiej formie przedstawić można:

 • zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka,
 • prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
 • umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.

Rezygnacja z części urlopu

Zmianie uległa również dokumentacja niezbędna w razie rezygnacji przez ubezpieczoną z części podstawowego urlopu macierzyńskiego lub z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Mianowicie wniosek ubezpieczonej wraz z datą, od której rezygnuje z pobierania zasiłku stanowi dowód dla zaniechania wypłaty zasiłku macierzyńskiego już tylko w przypadku ubezpieczonej nie będącej pracownikiem.

Przejęcie urlopu przez ojca

Ponadto rozszerzono zakres informacji zawartych w zaświadczeniu przygotowywanym przez płatnika dla ubezpieczonego ojca dziecka w przypadku przejęcia przez niego zasiłku skróconego przez matkę dziecka oraz w przypadku przyjmowania zasiłku przez ojca z tytułu opieki nad dzieckiem za okres hospitalizacji matki. Po nowelizacji zaświadczenie dodatkowo powinno zawierać informację o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka oraz imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL.

Zobacz również: Jakie są zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń?

Urlop rodzicielski

Po nowelizacji Kodeksu pracy ustanowiono nowy rodzaj urlopu – urlop rodzicielski, a wraz z nim konieczność ustalenia dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o wypłatę zasiłku za okres tego urlopu. W związku z powyższym niezbędnymi dokumentami są:

 • oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z urlopu rodzicielskiego,
 • oświadczenie ubezpieczonego o okresie, w którym z drugim z rodziców dziecka zamierza z tego urlopu korzystać albo kopia powyższych oświadczeń potwierdzona przez pracodawcę za zgodność z oryginałem (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS),
 • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu rodzicielskiego (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS),
 • wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego (w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem).

Zaświadczenie lekarskie niezawierające imienia dziecka

Reklama

Ponadto zmianie uległ § 23 rozporządzenia dotyczący dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Umożliwiono przedstawienie jako dowodu zaświadczenia lekarskiego niezawierającego imienia dziecka, jeżeli imię to nie zostało jeszcze nadane.

§ 23 uzupełniono także o sposób dokumentowania uprawnień do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby niani, dziennego opiekuna dziecka lub nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy klubu dziecięcego. W poprzednim stanie prawnym brakowało możliwości ubiegania się o zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia klubu dziecięcego na podstawie wniosku uprawnionego.

W wyniku nowelizacji zmieniony został również wzór zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Wzór stanowi załącznik do znowelizowanego rozporządzenia.

Polecamy serwis: Dokumenty

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?