REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Patrycja Dados
Zmiany w dokumentacji zasiłkowej. / Fot. Fotolia
Zmiany w dokumentacji zasiłkowej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Konieczność nowelizacji przepisów dotyczących zasad dokumentowania prawa do zasiłków pojawiła się wraz z majową zmianą Kodeksu pracy, która wprowadziła m.in. dłuższy o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński i instytucję urlopu rodzicielskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Kopia zamiast oryginału

Na podstawie § 12 wyżej wymienionego rozporządzenia płatnikom ubiegającym się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego umożliwiono przedłożenie niektórych dokumentów w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem. W takiej formie przedstawić można:

  • zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka,
  • prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
  • umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.

Rezygnacja z części urlopu

Zmianie uległa również dokumentacja niezbędna w razie rezygnacji przez ubezpieczoną z części podstawowego urlopu macierzyńskiego lub z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Mianowicie wniosek ubezpieczonej wraz z datą, od której rezygnuje z pobierania zasiłku stanowi dowód dla zaniechania wypłaty zasiłku macierzyńskiego już tylko w przypadku ubezpieczonej nie będącej pracownikiem.

Przejęcie urlopu przez ojca

Ponadto rozszerzono zakres informacji zawartych w zaświadczeniu przygotowywanym przez płatnika dla ubezpieczonego ojca dziecka w przypadku przejęcia przez niego zasiłku skróconego przez matkę dziecka oraz w przypadku przyjmowania zasiłku przez ojca z tytułu opieki nad dzieckiem za okres hospitalizacji matki. Po nowelizacji zaświadczenie dodatkowo powinno zawierać informację o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka oraz imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL.

Zobacz również: Jakie są zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop rodzicielski

Po nowelizacji Kodeksu pracy ustanowiono nowy rodzaj urlopu – urlop rodzicielski, a wraz z nim konieczność ustalenia dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o wypłatę zasiłku za okres tego urlopu. W związku z powyższym niezbędnymi dokumentami są:

  • oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z urlopu rodzicielskiego,
  • oświadczenie ubezpieczonego o okresie, w którym z drugim z rodziców dziecka zamierza z tego urlopu korzystać albo kopia powyższych oświadczeń potwierdzona przez pracodawcę za zgodność z oryginałem (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS),
  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu rodzicielskiego (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS),
  • wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego (w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem).

Zaświadczenie lekarskie niezawierające imienia dziecka

Ponadto zmianie uległ § 23 rozporządzenia dotyczący dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Umożliwiono przedstawienie jako dowodu zaświadczenia lekarskiego niezawierającego imienia dziecka, jeżeli imię to nie zostało jeszcze nadane.

§ 23 uzupełniono także o sposób dokumentowania uprawnień do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby niani, dziennego opiekuna dziecka lub nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy klubu dziecięcego. W poprzednim stanie prawnym brakowało możliwości ubiegania się o zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia klubu dziecięcego na podstawie wniosku uprawnionego.

W wyniku nowelizacji zmieniony został również wzór zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Wzór stanowi załącznik do znowelizowanego rozporządzenia.

Polecamy serwis: Dokumenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA