REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy przyjęty przez Senat

Senat przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego.

Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Media społecznościowe zdają się być aktualnie dominującym źródłem informacji, a poprzez ciągły rozwój, przyciągają coraz szersza rzeszę użytkowników. Jak wykorzystać potencjał społecznościowy w prowadzeniu działalności? Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest specyficzną formą zatrudnienia, uregulowaną w kodeksie pracy. Polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy. Jakie obowiązki, mając na uwadze specyfikę tejże formy pracy, ciążą na telepracowniku i pracodawcy?

REKLAMA

Ponowne zatrudnienie a okres wypowiedzenia

Czy pracodawca zatrudniający tego samego pracownika po raz kolejny na podstawie umowy o pracę przy ustalaniu długości wypowiedzenia bierze pod uwagę dwa okresy zatrudnienia? Jak ponowne zatrudnienie wpływa na okres wypowiedzenia?

Kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego

Czy możliwa jest kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę, który jako płatnik wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy?

Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, będzie pracował także w soboty. Czy pracownikowi na niepełnym etacie trzeba zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Zmiany w zarządzaniu pracownikami w firmach

Nadchodzą nowe czasy w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Specjaliści od HR korzystają z coraz prostszych narzędzi, a to obniża koszty. Dzięki temu przybywa przedsiębiorców, którzy korzystają z takich rozwiązań.

REKLAMA

ZNP chce walczyć z bezrobociem wśród nauczycieli

Według danych ministerstwa edukacji, tylko w tym roku zwolnionych zostało ponad 7 tysięcy pedagogów. Związek Nauczycielstwa Polskiego wysuwa propozycję zmian, mających na celu przeciwdziałanie bezrobociu wśród nauczycieli.

XVI Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - Prawo pracy a skuteczne zarządzanie personelem

XVI Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - Prawo pracy a skuteczne zarządzanie personelem odbędzie się 25 października 2013 roku w Łodzi. Uczestnictwo XVI Ogólnopolskim Kongresie Prawa Pracy jest bezpłatne.

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie we wrześniu 2013 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz zatrudnienie we wrześniu 2013 r. Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie we wrześniu?

Przestój ekonomiczny

Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku

Od 2014 roku nauczyciele przedszkolni będą korzystać z ulg na przejazdy komunikacją miejską, jakie dotychczas przysługiwały pozostałym nauczycielom. Jest to wynikiem uchwalenia przez sejm nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

Wynagrodzenia według stanowisk – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 6

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu szóstą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od zajmowanego stanowiska.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne pomagają w wyborze drogi zawodowej

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne pomagają w wyborze drogi zawodowej. Zajmują się przeprowadzaniem tzw. badań kompetencji, które pozwalają określić ścieżkę kariery. Konsultacje mogą okazać się przydatne dla każdego, niezależnie, na jakim etapie życia się znajduje i jaki wykonuje zawód.

Bezrobocie w ciągu kilku lat może spaść poniżej 10 proc.

Bezrobocie w ciągu kilku lat może spaść poniżej 10 proc. Rynek pracy znalazł się obecnie w punkcie zwrotnym. Kilkuletni okres wzrostu bezrobocia powinien się skończyć.

Polacy boją się utraty pracy

Polacy boją się utraty pracy. Minął przedwakacyjny entuzjazm pracowników. Polacy znowu zaczynają bać się o swoje miejsca pracy. Według najnowszego raportu Instytutu Badawczego Randstat, w warunkach wysokiego poczucia ryzyka utraty pracy, jesteśmy najbardziej w Europie otwarci na zmianę pracodawcy.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Świadczenia rodzinne - wniosek

Świadczenia rodzinne ustalane są i wypłacane na wniosek. Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczeń udostępnia podmiot realizujący świadczenia rodzinne.

Świadczenie pielęgnacyjne dla każdego opiekuna niepełnosprawnego

Świadczenie pielęgnacyjne dla każdego opiekuna niepełnosprawnego. Osoba, która nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, będzie mogła ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

Konferencja "Delegowanie pracowników w kontekście zmian prawnych i demograficznych we współczesnej Europie"

Konferencja "Delegowanie pracowników w kontekście zmian prawnych i demograficznych we współczesnej Europie" odbędzie się 29 października 2013 r. na terenie Campusu Uniwersytetu Warszawskiego.

Poprawki do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Poprawki do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych były przedmiotem pracy Sejmu. Mają na celu dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie był przedmiotem pierwszego czytania w Sejmie. Celem nowelizacji jest usprawnienie procedury tworzenia i prowadzenia rejestru organizacji pożytku publicznego.

Spory o roszczenia ze stosunku pracy

W przypadku, gdy pracownik został potraktowany przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

Wynagrodzenia według wielkości firm - Raport płacowy. Polska i świat - cz. 5

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu piątą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od wielkości firm.

Mobilność a szanse na pracę

Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, Polacy są coraz mniej mobilni. Statystycznie, najbardziej niechętni przeprowadzką są starsi mieszkańcy małych miejscowości ze średnim lub wyższym wykształceniem. Spada również liczba osób młodych, po studiach, deklarujących możliwość migracji ze względu na pracę. Czy przeprowadzka za pracą to dobre rozwiązanie?

Dzień Edukacji Narodowej - wyższe pensje nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej - wyższe pensje nauczycieli. W ponad 60 gminach Dzień Nauczyciela to okazja do podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli.

Ustawa chroniąca miejsca pracy - przyjęcie projektu

Ustawa chroniąca miejsca pracy - przyjęcie projektu. Sejm przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego.

Ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie

Ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie. Zmiany w systemie płatności za drugi kierunek sprawiły, że dziś ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie. Do 15 listopada studenci i doktoranci mogą składać wnioski o kredyty studenckie.

Coach bez doświadczenia

Coach bez doświadczenia. Wiarygodność trenerów i przydatność ich szkoleń dla biznesmenów byłaby większa, gdyby posiadali oni własne doświadczenie menadżerskie.

Coraz mniej studentów w Polsce

Coraz mniej studentów jest w Polsce. W październiku 2013 r. studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż w zeszłym roku. Czym jest to spowodowane?

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Urzędnik państwowy i członek korpusu służby cywilnej, w zależności od stażu pracy, może liczy na odprawę nawet w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Jej wysokość oblicza się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne rodzaje urlopu przysługujące pracownikowi ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Zasadniczą różnica między nimi polega na tym, iż urlop tacierzyński zależy od tego czy matka dziecka wróci do pracy i zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, a urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego.

Konsultacje społeczne reformy OFE

Rozpoczęły się konsultacje społeczne reformy OFE. Dobrowolność OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.

Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

Kwestia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych została uregulowana w przepisach prawa pracy. Budzi ona jednak pewne kontrowersje. Co w przypadku ustalenia przez pracodawcę wynagrodzenia za prace w nadgodzinach w formie premii uznaniowej?

Podróż służbowa a pozostawanie pracownika do dyspozycji pracodawcy

Czas pracy w podróży służbowej i jego odpowiednie wyliczenie może stanowić problem. Czy okres dojazdu i powrotu do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej jest czasem, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy? Ten problem prawny rozwiązał Sąd Najwyższy.

Urlop wychowawczy 2013/2014

Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014/2015 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych podlega corocznie waloryzacji. Od 1 czerwca 2013 r. do końca maja 2014 r. wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosiła odpowiednio 823,60 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 646,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku. Od 1 czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. wynosi odpowiednio 831,10 zł i 652,60 zł.

Dodatki do emerytur i rent

Emeryci i renciści oprócz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sieroty zupełnej przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS mogą również liczyć m. in. na dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie czy dodatek kompensacyjny.

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej były przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja ma na celu m.in. zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Siedmiu na stu dorosłych Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Siedmiu na stu dorosłych Polaków jest bez ubezpieczenia zdrowotnego. Najwięcej osób bez ubezpieczenia zdrowotnego znajduje się w województwie opolskim i zachodniopomorskim.

Przedsiębiorca najbardziej pożądanym kandydatem na męża

Przedsiębiorca jest najbardziej pożądanym kandydatem na męża, natomiast związkowiec znajduje się na samym końcu listy. Jak wygląda zaufanie Polek do osób wykonujących różne zawody?

Granice ochrony związkowca

Działacze związkowi należą do grona pracowników najsilniej chronionych przez prawo pracy. Pracodawca, u którego działa zakładowa organizacja związkowa, musi znać przywileje, jakimi ta grupa zatrudnionych się cieszy, oraz wiedzieć, jakie są granice ich ochrony.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników były przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia sejmu. Dopłaty mają mieć formę pomocy finansowej z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach

Kobiety coraz częściej pracują na kierowniczych stanowiskach. Zajmują wysokie stanowiska w branżach do tej pory uznawanych za męskie.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Sędziowie dorabiają na umowach o dzieło

Sędziowie dorabiają we własnym sądzie na umowach o dzieło. Tak jest na przykład w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA