| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Siedmiu na stu dorosłych Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Siedmiu na stu dorosłych Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Siedmiu na stu dorosłych Polaków jest bez ubezpieczenia zdrowotnego. Najwięcej osób bez ubezpieczenia zdrowotnego znajduje się w województwie opolskim i zachodniopomorskim.

Siedmiu na stu dorosłych Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Wynika z kontroli pacjentów w elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Najwięcej takich osób jest w województwie opolskim i zachodniopomorskim, gdzie co 10 mieszkaniec nie ma takich świadczeń. Tylko w Zachodniopomorskim jest 170 tysięcy osób, które widnieją w kartotekach przychodni a nie są ubezpieczone w NFZ. - Być może część z nich wyjechała, pracuje za granicą i tam płaci składki, inni dorabiają na czarno lub mają umowę o dzieło - wymienia przyczyny takie stanu Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy NFZ w Szczecinie. - Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość związaną ze swoim statusem ubezpieczenia, my każdego dnia tę sprawę wyjaśniamy. Oczywiście, należy najpierw załatwić sprawę ze swoim pracodawcą, zleceniodawcą czy z firmą, która nas zatrudnia. Być może one albo nas nie zgłosiły do ubezpieczenia, albo nie płacą składek. Brak zgłoszenia do ubezpieczenia oznacza w eWUŚ-iu czerwone światło - dodaje Koszur.

Zobacz również: Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne

Od początku 2014 roku NFZ nie będzie płacił lekarzom za takie właśnie przypadki. Pieniądze te zostaną przeznaczone na konkretne zadania profilaktyczne dla dorosłych i dzieci, które będą realizować lekarze rodzinni, położne, pielęgniarki środowiskowe i szkolne. - Objęcie programem profilaktycznym osób dorosłych, głównie w kierunku wykrywania chorób nowotworowych. Lekarz rodzinny będzie mógł dokumentować czy kobieta korzysta z programu profilaktyki raka szyjki macicy i wczesnego wykrywania raka piersi. To są te produkty, które odrębnie będziemy finansować za każdego pacjenta, który przyjdzie do lekarza - wyjaśnia rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału NFZ. Lekarze otrzymają również dodatkowe pieniądze za wizyty u noworodków, bilanse zdrowia dzieci i opiekę nad osobami cierpiącymi na znaczna otyłość.

NFZ zapewnia, że podstawowa opieka zdrowotna nie straci na nowym sposobie finansowania części świadczeń, a pacjenci uzyskają lepszą opiekę. Plan finansowy na 2014 rok wynosi 7 miliardów 694 miliony złotych, czyli tyle samo co w roku bieżącym.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »