REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej studentów w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Coraz mniej studentów jest w Polsce. W październiku 2013 r. studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż w zeszłym roku. Czym jest to spowodowane?

Główny winowajca to niż demograficzny, ale nie tylko. W tym roku akademickim studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż przed rokiem. W październiku indeksy odebrało prawie 460 tysięcy żaków. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zwraca jednak uwagę, że część młodych ludzi zmieniło podejście do studiowania. Część wyjeżdża kształcić się w innych krajach, inni rezygnują z wyższego wykształcenia i stawiają na kursy zawodowe lub karierę zawodową bez studiów.

REKLAMA

Autopromocja

Mniej studentów na uczelniach publicznych i kierunkach stacjonarnych

Ciekawe, że z tych 90 tysięcy, 50 tysięcy to spadek liczby studentów na uczelniach publicznych, z czego prawie 30 tysięcy z kierunków stacjonarnych. Tylko dwa typy szkół odnotowały nieznaczny wzrost studentów na studiach dziennych. Chodzi tu o akademie wychowania fizycznego i uczelnie pedagogiczne.

Zobacz również: Polki zdolniejsze od Polaków

Najwięcej kandydatów na Politechnikę Warszawską

Najwięcej kandydatów w tym roku złożyło papiery na Politechnikę Warszawską. Z ponad 51 tysięcy chętnych, uczelnia przyjęła nieco ponad 7 tysięcy studentów. To daje średnią 7,3 osoby na jedno miejsce. W pierwszej piątce pod względem liczby chętnych na jedno miejsce są tylko uczelnie techniczne. Oprócz warszawskiej uczelni, minister Kudrycka wymienia też Politechnikę Gdańską, Poznańską, Łódzką oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Nowe kierunki

Barbara Kudrycka zwróciła też uwagę, że największą popularnością w tym roku cieszyły się kierunki nowe i nowoczesne. Ponad 45 osób na miejsce było na kryminologię. Kilkunastu kandydatów na jeden indeks przyciągnęły też ekologiczne źródła energii, komunikacja wizerunkowa, chemia budowlana czy bioinformatyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Informatyka najbardziej pożądana

Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, najwięcej kandydatów chciało dostać się na informatykę. Przyszłymi specami od komputerów chciało zostać ponad 31 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy chętnych było na prawie i zarządzaniu.

Dane pochodzą ze wszystkich uczelni publicznych w Polsce i części niepublicznych. 71 szkół prywatnych nie nadesłało swoich wyników rekrutacji w 2013 roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA