reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz mniej studentów w Polsce

Coraz mniej studentów w Polsce

Coraz mniej studentów jest w Polsce. W październiku 2013 r. studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż w zeszłym roku. Czym jest to spowodowane?

Główny winowajca to niż demograficzny, ale nie tylko. W tym roku akademickim studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż przed rokiem. W październiku indeksy odebrało prawie 460 tysięcy żaków. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zwraca jednak uwagę, że część młodych ludzi zmieniło podejście do studiowania. Część wyjeżdża kształcić się w innych krajach, inni rezygnują z wyższego wykształcenia i stawiają na kursy zawodowe lub karierę zawodową bez studiów.

Mniej studentów na uczelniach publicznych i kierunkach stacjonarnych

Ciekawe, że z tych 90 tysięcy, 50 tysięcy to spadek liczby studentów na uczelniach publicznych, z czego prawie 30 tysięcy z kierunków stacjonarnych. Tylko dwa typy szkół odnotowały nieznaczny wzrost studentów na studiach dziennych. Chodzi tu o akademie wychowania fizycznego i uczelnie pedagogiczne.

Zobacz również: Polki zdolniejsze od Polaków

Najwięcej kandydatów na Politechnikę Warszawską

Najwięcej kandydatów w tym roku złożyło papiery na Politechnikę Warszawską. Z ponad 51 tysięcy chętnych, uczelnia przyjęła nieco ponad 7 tysięcy studentów. To daje średnią 7,3 osoby na jedno miejsce. W pierwszej piątce pod względem liczby chętnych na jedno miejsce są tylko uczelnie techniczne. Oprócz warszawskiej uczelni, minister Kudrycka wymienia też Politechnikę Gdańską, Poznańską, Łódzką oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Nowe kierunki

Barbara Kudrycka zwróciła też uwagę, że największą popularnością w tym roku cieszyły się kierunki nowe i nowoczesne. Ponad 45 osób na miejsce było na kryminologię. Kilkunastu kandydatów na jeden indeks przyciągnęły też ekologiczne źródła energii, komunikacja wizerunkowa, chemia budowlana czy bioinformatyka

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Informatyka najbardziej pożądana

Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, najwięcej kandydatów chciało dostać się na informatykę. Przyszłymi specami od komputerów chciało zostać ponad 31 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy chętnych było na prawie i zarządzaniu.

Dane pochodzą ze wszystkich uczelni publicznych w Polsce i części niepublicznych. 71 szkół prywatnych nie nadesłało swoich wyników rekrutacji w 2013 roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama