REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej studentów w Polsce

REKLAMA

Coraz mniej studentów jest w Polsce. W październiku 2013 r. studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż w zeszłym roku. Czym jest to spowodowane?

Główny winowajca to niż demograficzny, ale nie tylko. W tym roku akademickim studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż przed rokiem. W październiku indeksy odebrało prawie 460 tysięcy żaków. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zwraca jednak uwagę, że część młodych ludzi zmieniło podejście do studiowania. Część wyjeżdża kształcić się w innych krajach, inni rezygnują z wyższego wykształcenia i stawiają na kursy zawodowe lub karierę zawodową bez studiów.

REKLAMA

Autopromocja

Mniej studentów na uczelniach publicznych i kierunkach stacjonarnych

Ciekawe, że z tych 90 tysięcy, 50 tysięcy to spadek liczby studentów na uczelniach publicznych, z czego prawie 30 tysięcy z kierunków stacjonarnych. Tylko dwa typy szkół odnotowały nieznaczny wzrost studentów na studiach dziennych. Chodzi tu o akademie wychowania fizycznego i uczelnie pedagogiczne.

Zobacz również: Polki zdolniejsze od Polaków

Najwięcej kandydatów na Politechnikę Warszawską

Najwięcej kandydatów w tym roku złożyło papiery na Politechnikę Warszawską. Z ponad 51 tysięcy chętnych, uczelnia przyjęła nieco ponad 7 tysięcy studentów. To daje średnią 7,3 osoby na jedno miejsce. W pierwszej piątce pod względem liczby chętnych na jedno miejsce są tylko uczelnie techniczne. Oprócz warszawskiej uczelni, minister Kudrycka wymienia też Politechnikę Gdańską, Poznańską, Łódzką oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Nowe kierunki

Barbara Kudrycka zwróciła też uwagę, że największą popularnością w tym roku cieszyły się kierunki nowe i nowoczesne. Ponad 45 osób na miejsce było na kryminologię. Kilkunastu kandydatów na jeden indeks przyciągnęły też ekologiczne źródła energii, komunikacja wizerunkowa, chemia budowlana czy bioinformatyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Informatyka najbardziej pożądana

Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, najwięcej kandydatów chciało dostać się na informatykę. Przyszłymi specami od komputerów chciało zostać ponad 31 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy chętnych było na prawie i zarządzaniu.

Dane pochodzą ze wszystkich uczelni publicznych w Polsce i części niepublicznych. 71 szkół prywatnych nie nadesłało swoich wyników rekrutacji w 2013 roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA