Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej
REKLAMA
W porządku obrad pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu było także drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Celem projektu jest zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej z zachowaniem ich kompleksowości oraz umożliwienie przedłużania okresu obowiązywania wygasających umów o udzielanie tych świadczeń, w przypadku ewentualnej niemożności ich dalszego udzielania.
REKLAMA
Zaproponowano zdefiniowanie w ustawie pojęć: ciągłość udzielanych świadczeń, kompleksowość udzielanych świadczeń i poradnia przyszpitalna, co ma umożliwić doprecyzowanie rodzaju usług medycznych, które NFZ powinien udostępnić świadczeniobiorcom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu doprecyzowane zostaną również wymagania konkursowe przedstawiane świadczeniodawcom. Doprecyzowano również, że ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne mogą być udzielane także w poradniach przyszpitalnych.
Zobacz również: Umowa zlecenia a ubezpieczenie zdrowotne
Projekt przewiduje też usprawnienie postępowania odwoławczego od rozstrzygnięć komisji konkursowych w postępowaniach o zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczeniodawca, którego ofertę odrzucono, będzie wnioskował o ponowne rozpatrzenie sprawy przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, a potem będzie mógł złożyć skargę w jednym z 16 wojewódzkich sądów administracyjnych. Ponadto, projekt skraca z 30 do 14 dni czas potrzebny na ponowne rozpatrzenie sprawy.
W myśl projektu na stałe zostanie wprowadzony instrument, który pozwoli wydłużyć lub zmienić obowiązującą umowę w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko niezabezpieczenia lub brak jest zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za zgodą prezesa NFZ, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, będzie można przedłużyć umowę, także zmienioną. Sprawozdanie Komisji Zdrowia przedstawił poseł Jarosław Katulski. W związku ze zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami, Izba ponownie skierowała projekt do prac w komisji.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat