REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Duża część absolwentów nie potrafi poradzić sobie na rynku pracy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego ukończenie wyższych studiów nie daje gwarancji podjęcia pracy? Jak efektywnie poszukiwać zatrudnienia?

Wypłata ekwiwalentów za deputat węglowy za 2014 r.

Deputat węglowy w naturze będzie wydawany w kopalniach od 22 grudnia 2014 do 30 czerwca 2015 r. Natomiast ekwiwalent pieniężny będzie mógł być zrealizowany dopiero w grudniu 2015 r.

Projekt ustawy o czeku opiekuńczym

Projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym przewiduje wprowadzenie czeku opiekuńczego, czyli czeku na świadczenie profesjonalnych usług opiekuńczych.

Instrukcja ustalania planu urlopów na 2015 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek stworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2014 r. przygotować plan na 2015 r. Oto instrukcja ustalania planu urlopów na przyszły rok.

REKLAMA

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Zmiany w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy wprowadzić zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Proponuje się podział na dwa typy świadczeń przyznawanych pracownikom. Jakie?

Wigilia dniem wolnym od pracy - strata 3,2 mld zł

Czy Wigilia Świąt Bożego Narodzenia powinna być wolna od pracy? Gdyby była dniem wolnym od pracy, oznaczałoby to stratę dla budżetu rzędu 3,2 mld zł.

Bezpodstawność zarzutów dotyczących ustawy o społecznej inspekcji pracy

Konfederacja Lewiatan wystosowała zarzuty do ustawy o społecznej inspekcji pracy. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych są one bezpodstawne.

REKLAMA

Ocena okresowa pracownika - słaby wynik

Ocena okresowa pracownika w wielu firmach stosowana jest na przełomie roku. W przedsiębiorstwach dochodzi do dystrybucji formularzy, spotkań z przełożonymi, analiz i podsumowań. Jak efektywnie przeprowadzić ocenę okresową pracownika? Co zrobić, gdy pracownik osiąga słaby wynik?

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe zleceniobiorców i członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Potrzeba poprawy systemu kształcenia zawodowego

Promocja szkól ogólnokształcących przy jednoczesnym wypieraniu kształcenia zawodowego to droga do bezrobocia. Dostosowanie systemu kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy wymaga poprawy programów nauczania szkół zawodowych i techników, które należy popularyzować.

Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy

Trójstronna Komisja ds. prawa pracy i układów zbiorowych wniosła postulat o uregulowanie ochrony sygnalistów w Kodeksie pracy. W stosunku do osób informujących o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego miałby również być stosowany wprost zakaz dyskryminacji.

Naruszenie terminu na uzyskanie zaświadczenia o pomocy de minimis

Pracodawca, który wydaje środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do uzyskania zaświadczenia o pomocy de minimis w ciągu 30 dni od dokonania wydatku. Jakie są skutki naruszenia wskazanego terminu?

Optymalna motywacja

Wydawałoby się, że im większa motywacja, tym osiągnięcie celu staje się łatwiejsze. Ale czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że wysoka motywacja może przeszkodzić w osiągnięciu planowanego rezultatu. Jak osiągnąć optymalną motywację?

Wstępne badania lekarskie - nowe zasady od kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Nowy art. 229 Kodeksu pracy poszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.

Zmiany w podróżach służbowych?

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez Konfederację Lewiatan znajdują się zmiany dotyczące podróży służbowych. Jakie nowości przewiduje projekt?

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Księgowy bez certyfikatu stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego otworzyła bowiem dostęp do zawodu, co oznacza możliwość prowadzenia ksiąg przez osoby bez głębszej wiedzy z zakresu księgowości. Od takich ludzi zależy bezpieczeństwo rozliczeń firmy z urzędem skarbowym.

Ochrona informatora o nieprawidłowościach w miejscu pracy

Wykrycie nieprawidłowości w miejscu pracy jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim należy zapewnić ochronę informatorowi, który sygnalizuje o uchybieniach w funkcjonowaniu zakładu pracy. Powstają problemy dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Spotkanie świąteczno-noworoczne dla pracowników

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to okazje do zorganizowania spotkań integracyjnych dla pracowników. O czym pracodawca powinien wiedzieć, zanim zabierze się do planowania przyjęcia?

Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia młodocianych w 2015 r.

Dnia 1 grudnia 2014 r. zmieniła się wysokość wpłat na PFRON, wynagrodzenie młodocianych oraz kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych. Od 1 grudnia obowiązuje bowiem nowa kwota bazowa. Jest nią przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2014 r.

Reprezentacja pracowników

Organizacje, w których nie działają związki zawodowe, nie są zwolnione z obowiązku zasięgania opinii o swoich decyzjach z pracownikami. W wielu przypadkach przepisy wymagają konsultowania ważniejszych zmian w firmie z tzw. reprezentacją pracowników. Czym jest ten organ, jakie są zasady jego działania i co jego funkcjonowanie niesie z sobą dla pracodawcy?

Stopa bezrobocia w listopadzie 2014 r.

Stopa bezrobocia w listopadzie 2014 r. wyniosła 11,4 proc. W stosunku do ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,8 pkt. proc. Bezrobocie było jednak wyższe niż w październiku o 0,1 pkt. proc.

Bezpłatny warsztat "Jak zostać menedżerem własnego życia?" - 10 grudnia 2014 r.

Zapraszamy na bezpłatny warsztat "Jak zostać menedżerem własnego życia?", który odbędzie się 10 grudnia 2014 r.

Hobby w CV a zatrudnienie

Prawie każde CV zawiera rubrykę "Hobby" bądź "Zainteresowania". Zwykle znajduje się na końcu strony i w wielu CV wygląda tak samo. Warto zastanowić się nad jej zawartością, gdyż rekruterzy lubią czytać o zainteresowaniach kandydatów do pracy. Czy zainteresowania i hobby mogą zaważyć o zatrudnieniu pracownika?

Emerytury i renty za pracę w getcie

Podpisano polsko-niemiecką umowę o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Niemieckie emerytury i renty przysługujące za pracę w getcie będą mogły być transferowane dla osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o społecznej inspekcji pracy w TK

Ustawa o społecznej inspekcji pracy została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów ustawy z Konstytucją złożyła Konfederacja Lewiatan.

PIP zapowiada 88 tys. kontroli w 2015 r.

PIP zapowiada przeprowadzenie 88 tys. kontroli w 2015 r. Będzie realizowany trzeci etap długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych. Kontrolerzy będą głównie badać zasadność zawierania umów cywilnoprawnych.

75 proc. pracowników nie ma wpływu na otrzymywane benefity – raport Benefit Systems i HRNews

Benefit Systems wspólnie z HRNews zbadał, jak naprawdę polskie firmy motywują zespół oraz co o świadczeniach pozapłacowych sądzą pracownicy. Wyniki ogólnopolskiego badania są dostępne w raporcie „Motywacja – jak wyjść poza standard”. Poza wynikami badania raport zawiera porady i opinie specjalistów HR, wypowiedzi praktyków biznesu oraz eksperta w dziedzinie motywacji – Briana Tracy.

Nowy wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za III kwartał 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zaewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2014 r. Ile wynosi?

Kwoty przychodu do celów emerytalnych za III kwartał 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent za III kwartał 2014 r. Ile wynoszą?

Kwoty przychodu dla 2014 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość granicznych kwot przychodu dla 2014 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Ochrona finansów ZFŚS przed pracodawcą

Pracodawca po dokonaniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mimo iż w praktyce nie traci własności środków przelanych na indywidualne konto ZFŚS (najczęściej odrębne subkonto pracodawcy), to traci prawo do swobodnego dysponowania tymi środkami. Utrata swobodnej kontroli nad tymi środkami uzasadnia prawo pracodawcy do uwzględnienia wysokości odpisu podstawowego w kosztach.

Terminy wydawania świadectwa pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy. Jeżeli pracownik pracuje u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów terminowych, pracodawca wydaje świadectwo pracy z upływem 24 miesięcznego terminu.

Czy nagana zostanie umieszczona w świadectwie pracy?

Kara nagany jest jedną z kar w ramach odpowiedzialności porządkowej, którą pracodawca może nałożyć na pracownika. Kara ta ulega zatarciu po upływie roku nienagannej pracy. Co jednak jeżeli przed upływem tego terminu stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu? Czy nagana zostanie wpisana do świadectwa pracy?

Rola związku zawodowego przy zwolnieniu indywidualnym

Zwolnienie pracownika będącego członkiem związku zawodowego albo korzystającego z obrony związku w ramach tzw. zwolnienia indywidualnego wymaga powiadomienia związku o zamierzonym zwolnieniu. Co dla pracodawcy oznacza wyrażenie sprzeciwu przez związek zawodowy?

Rekordowa liczba osób na umowach na czas określony

Rekordowa liczba osób pracujących na umowach na czas określony to 5,2 mln. Liczba ta wynika z ostatniego badania przeprowadzonego w III kwartale 2014 r. Jeszcze nigdy liczba ta nie była tak wysoka.

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie Internetu

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie Internetu to nielada wyzwanie. Zadaje się pytania o granicę dzielenia się życiem prywatnym na portalach społecznościowych. Czy prezes poważnej firmy nie może pozwolić sobie na odrobinę luzu na Facebooku? Autorka książki „Dot.s(com)plikowane. Jak rozplątać nasze życie w sieci”, Randi Zuckerberg, odpowiada w niej na trudne pytania.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

Czy należy opłacać składki na FEP od umowy zlecenie?

Prawidłowe oskładkowanie umów zleconych sprawia duże problemy pracownikom płac, co wynika z różnych interpretacji przepisów. Czy należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) od umowy zlecenie?

Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września?

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok. Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego?

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dnia 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list, w którym nakreśla sytuację osób niepełnosprawnych i wskazuje na ich potrzeby.

eTutor to inwestycja w przyszłość

Kluczem do stworzenia efektywnie i sprawnie działającego zespołu jest odpowiednia motywacja pracowników. Największe światowe firmy nie szczędzą pieniędzy na systemy świadczeń, które przyczynią się do większej wydajności i zaangażowania w pracę.

42. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Dnia 2 grudnia 2014 r. wręczono nagrody z tytułu 42. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Dobry przykład i promocja skutecznych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy wpływają pozytywnie na poprawę warunków pracy w innych zakładach.

Program "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie

Od dnia 1 grudnia 2014 r. można składać aplikacje do udziału w programie "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie. Uczestnicy programu nie muszą uzyskać pozwolenia na pracę. Praca wykonywana w ramach programu może mieć charakter jedynie tymczasowy.

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w listopadzie, jednak stała poprawa na rynku pracy nie jest jeszcze przesądzona. Wiąże się to z wciąż postępującym spowolnieniem gospodarczym.

ZFŚS bardziej atrakcyjny

Z myślą o pracodawcach, którzy prowadzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, Benefit Systems uruchomił Program Motywacyjny MultiBenefit, który pomaga pracodawcom w administrowaniu środkami ZFŚS i ich efektywnym wydatkowaniu. Pracownicy korzystający z MultiBenefitu, mają możliwość wyboru konkretnych świadczeń, według swoich preferencji i indywidualnych potrzeb.

REKLAMA