REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeba poprawy systemu kształcenia zawodowego

REKLAMA

REKLAMA

Promocja szkól ogólnokształcących przy jednoczesnym wypieraniu kształcenia zawodowego to droga do bezrobocia. Dostosowanie systemu kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy wymaga poprawy programów nauczania szkół zawodowych i techników, które należy popularyzować.

Choć od dekady pracodawcy alarmują, że reforma systemu szkolnictwa polegająca na promowaniu szkół ogólnokształcących i jednoczesnym wypieraniu z rynku szkół zawodowych i techników jest prostą drogą do bezrobocia, argumenty te trafiały jednak w próżnię. Efektem polityki „każdy ma maturę, a tylko nieliczni mają kwalifikacje” jest blisko 42 proc. bezrobocie wśród absolwentów „ogólniaków” (według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności wynosiło w II kwartale 2014 r.) oraz fala emigracji. Problemem zajęła się teraz Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych.

REKLAMA

Autopromocja

Strona pracodawców zaapelowała do przedstawicieli ministerstw o wypracowanie spójnego programu działania, mającego promować system dualnego kształcenia. Ma on polegać na znacznym zwiększeniu zajęć praktycznych w szkołach zawodowych i technikach, przy czym zajęcia te miałyby się odbywać w „środowisku” przyszłego miejsca pracy absolwentów tych szkół. Taki system jest szeroko rozpowszechniony choćby w Niemczech.

Jak ułoży się współpraca w ramach Komisji? Trudno powiedzieć, bowiem każde z ministerstw (MPiPS, MEN, MNiSW oraz MG) opracowuje własne analizy, tymczasem pracodawcy czekają na konkrety. Na spotkaniu 10 grudnia strona pracodawców musiała się jednak zadowolić wyłącznie ogólną deklaracją, w której czytamy m.in. „Mając na uwadze znaczenie edukacji zawodowej oraz kształcenia ustawicznego dostosowujących przygotowanie pracowników do współczesnych wymagań i dynamicznie zmieniającego się rynku, sygnatariusze niniejszej deklaracji wyrażają wolę podjęcia współpracy na rzecz spójności kierunków i struktur kształcenia, podnoszenia właściwych kompetencji, a przez to większej mobilności pracowników”.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Udało się jednak konkretnie ustalić, że strony będą się w sprawie dalszych prac spotykały nie rzadziej niż raz na pół roku. Co nie oznacza, że w przerwach między spotkaniami strona pracodawców nie będzie monitorować z uwagą prac resortów w tej sprawie. O to także zaapelowała obecna na spotkaniu Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA