| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Potrzeba poprawy systemu kształcenia zawodowego

Potrzeba poprawy systemu kształcenia zawodowego

Promocja szkól ogólnokształcących przy jednoczesnym wypieraniu kształcenia zawodowego to droga do bezrobocia. Dostosowanie systemu kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy wymaga poprawy programów nauczania szkół zawodowych i techników, które należy popularyzować.

Choć od dekady pracodawcy alarmują, że reforma systemu szkolnictwa polegająca na promowaniu szkół ogólnokształcących i jednoczesnym wypieraniu z rynku szkół zawodowych i techników jest prostą drogą do bezrobocia, argumenty te trafiały jednak w próżnię. Efektem polityki „każdy ma maturę, a tylko nieliczni mają kwalifikacje” jest blisko 42 proc. bezrobocie wśród absolwentów „ogólniaków” (według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności wynosiło w II kwartale 2014 r.) oraz fala emigracji. Problemem zajęła się teraz Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych.

Strona pracodawców zaapelowała do przedstawicieli ministerstw o wypracowanie spójnego programu działania, mającego promować system dualnego kształcenia. Ma on polegać na znacznym zwiększeniu zajęć praktycznych w szkołach zawodowych i technikach, przy czym zajęcia te miałyby się odbywać w „środowisku” przyszłego miejsca pracy absolwentów tych szkół. Taki system jest szeroko rozpowszechniony choćby w Niemczech.

Jak ułoży się współpraca w ramach Komisji? Trudno powiedzieć, bowiem każde z ministerstw (MPiPS, MEN, MNiSW oraz MG) opracowuje własne analizy, tymczasem pracodawcy czekają na konkrety. Na spotkaniu 10 grudnia strona pracodawców musiała się jednak zadowolić wyłącznie ogólną deklaracją, w której czytamy m.in. „Mając na uwadze znaczenie edukacji zawodowej oraz kształcenia ustawicznego dostosowujących przygotowanie pracowników do współczesnych wymagań i dynamicznie zmieniającego się rynku, sygnatariusze niniejszej deklaracji wyrażają wolę podjęcia współpracy na rzecz spójności kierunków i struktur kształcenia, podnoszenia właściwych kompetencji, a przez to większej mobilności pracowników”.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Udało się jednak konkretnie ustalić, że strony będą się w sprawie dalszych prac spotykały nie rzadziej niż raz na pół roku. Co nie oznacza, że w przerwach między spotkaniami strona pracodawców nie będzie monitorować z uwagą prac resortów w tej sprawie. O to także zaapelowała obecna na spotkaniu Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »