reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Poprawa na rynku pracy

Poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w listopadzie, jednak stała poprawa na rynku pracy nie jest jeszcze przesądzona. Wiąże się to z wciąż postępującym spowolnieniem gospodarczym.

Chociaż Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, w listopadzie ponownie zmalał w ujęciu miesięcznym, to trwała poprawa na rynku pracy nie jest przesądzona - wynika z badania BIEC.

"W okresie czerwiec – lipiec wskaźnik spadał nieco wolniej, w sierpniu odnotowano jednorazowy, choć niewielki wzrost jego wartości. Od września wskaźnik ponownie zaczął spadać, przy czym skala zmian przybiera na sile z każdym miesiącem" - napisano w komunikacie.

"W wartościach absolutnych wskaźnik spadł poniżej wartości odnotowanej w marcu 2009 roku. Trwała poprawa na rynku pracy nie jest jednak przesądzona ze względu na postępujące spowolnienie gospodarcze" - dodano.

Na rynku pracy brakuje informatyków

BIEC podaje, że w listopadzie ponownie wzrosła liczba składowych prognozujących poprawę na rynku pracy.

"Aktualnie pięć z nich oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika a tym samym prognozowanego spadku stopy bezrobocia. Dwie zmienne wpływały na wzrost wartości wskaźnika, a wpływ jednej: agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych był zerowy" - wynika z przeprowadzonych badań.

Z szacunków BIEC wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, ponownie spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 punktu procentowego i wyniosła w październiku 11,8 proc.

GUS podał natomiast, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama