| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Poprawa na rynku pracy

Poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w listopadzie, jednak stała poprawa na rynku pracy nie jest jeszcze przesądzona. Wiąże się to z wciąż postępującym spowolnieniem gospodarczym.

Chociaż Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, w listopadzie ponownie zmalał w ujęciu miesięcznym, to trwała poprawa na rynku pracy nie jest przesądzona - wynika z badania BIEC.

"W okresie czerwiec – lipiec wskaźnik spadał nieco wolniej, w sierpniu odnotowano jednorazowy, choć niewielki wzrost jego wartości. Od września wskaźnik ponownie zaczął spadać, przy czym skala zmian przybiera na sile z każdym miesiącem" - napisano w komunikacie.

"W wartościach absolutnych wskaźnik spadł poniżej wartości odnotowanej w marcu 2009 roku. Trwała poprawa na rynku pracy nie jest jednak przesądzona ze względu na postępujące spowolnienie gospodarcze" - dodano.

Na rynku pracy brakuje informatyków

BIEC podaje, że w listopadzie ponownie wzrosła liczba składowych prognozujących poprawę na rynku pracy.

"Aktualnie pięć z nich oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika a tym samym prognozowanego spadku stopy bezrobocia. Dwie zmienne wpływały na wzrost wartości wskaźnika, a wpływ jednej: agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych był zerowy" - wynika z przeprowadzonych badań.

Z szacunków BIEC wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, ponownie spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 punktu procentowego i wyniosła w październiku 11,8 proc.

GUS podał natomiast, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »