REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Przyczyny trudności w znalezieniu pracy. /Fot. Fotolia
Przyczyny trudności w znalezieniu pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Duża część absolwentów nie potrafi poradzić sobie na rynku pracy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego ukończenie wyższych studiów nie daje gwarancji podjęcia pracy? Jak efektywnie poszukiwać zatrudnienia?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Czym kierujemy się, wybierając studia? Większość z nas patrzy na swoje zainteresowania, marzenia. Te ostatnie jednak nie zawsze mają odzwierciedlenie w potrzebach rynku pracy. A co z rankingami zawodów przyszłości? Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć trendów na rynku pracy za trzy lub pięć lat, kiedy będziemy odbierać świadectwa. Podejmując tę - jedną z najważniejszych decyzji w życiu - warto, oprócz wewnętrznych przesłanek, mieć również na uwadze to, co podpowiadają nam specjaliści.

Brak umiejętności praktycznych

Wybór odpowiedniego kierunku to nie wszystko. Rodzaj uczelni też ma znaczenie. Powszechnie panująca opinia, że uczelnie publiczne szkolą lepiej, nie zawsze jest słuszna. Istnieje wiele uczelni prywatnych cechujących się wysokim poziomem kształcenia, które dodatkowo oferuję kierunki studiów adekwatne do potrzeb rynku pracy. Warto na wstępie zastanowić się, czy studia potrzebne nam są tylko dla samego dyplomu, czy przede wszystkim zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do pracy w danym zawodzie.

Pracodawcy zarzucają, iż programy studiów są nieadekwatne do praktyki zawodowej, a metody nauczania przestarzałe. W konsekwencji młody człowiek nie dość, że nie posiada praktyki, nie jest też odpowiednio przygotowany merytorycznie. Dlatego ważne, aby program nauczania był adekwatny do wymaganej wiedzy w danym zawodzie, a uczelnia była w stanie zapewnić, przynajmniej w minimalnym stopniu, oprócz informacji merytorycznych, także przygotowanie praktyczne. Nie oznacza to jednak, że na uczelnie można zrzucić całą odpowiedzialność za małą liczbę praktyk. Młody człowiek również powinien zadbać o tę kwestię. Jeśli nie jest w stanie podjąć zatrudnienia w tygodniu, to warto zdecydować się przynajmniej na krótką praktykę w czasie ferii lub wakacji, co w przyszłości zaowocuje szybszym znalezieniem zatrudnienia lub łatwiejszym startem w pracy. Często osoby, które w trakcie studiów nie starały się chociażby o praktyki lub wolontariat, są postrzegane przez zatrudniających jako mało zaradne i nieprzystosowane do potrzeb rynku pracy.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak mobilności

Często absolwenci wiążą swoją przyszłość z miastem, w którym się uczą. Zaczynając studia, z góry zakładają, iż to miejsce lub miasto, z którego pochodzą, będzie ich ośrodkiem życia. Nie zawsze chcą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia, podczas gdy to właśnie mobilność może być czynnikiem decydującym o znalezieniu zatrudnienia. Bywa, iż popyt na dane stanowisko jest większy w innym regionie. Czasem, jeśli nic nas nie trzyma, warto pomyśleć o przeprowadzce. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby młode mogą skorzystać z pomocy urzędu pracy, który oferuje bon na zasiedlenie.

Zadaj pytanie na FORUM

Wygórowane oczekiwania

Coraz częściej zdarza się, iż młodzi ludzie mają wygórowane żądania. Nie chcą pracować na podrzędnych stanowiskach za minimalną pensję. O ile może to być uzasadnione u osób, które wcześnie rozpoczęły karierę i posiadają bogate doświadczenie zawodowe, to osoba rozpoczynająca pracę nie powinna przesadzać z oczekiwaniami. Nie oznacza to jednak, iż musi ona zgodzić się na nieadekwatne do wykonywanej pracy warunki, wynagrodzenie i umowę. Wiele osób zapomina o tym, że awans przychodzi z czasem i nikt nie zaczyna kariery zawodowej od stanowiska dyrektora.

Hobby w CV a zatrudnienie

Dokumenty aplikacyjne

REKLAMA

Choć w raporcie Zielonej Linii ponad połowa ankietowanych stwierdziła, iż nie ma trudności w stworzeniu dobrego CV, rzeczywistość kreuje się inaczej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, jak wiele błędów popełniamy, tworząc życiorys. Często źle skonstruowane dokumenty zamykają drogę do dalszego udziału w rekrutacji. Przed wysłaniem dokumentów warto nad nimi popracować oraz upewnić się, czy aby na pewno spełniamy określone w ogłoszeniu warunki. Choć młodzi ludzie coraz lepiej piszą CV, chętnie korzystają z nowinek technicznych, co jest pozytywnie postrzegane przez pracodawców poszukujących kreatywnych pracowników, popełniają jednak równie często błędy. Do najliczniejszych należą: list motywacyjny nieskierowany bezpośrednio do danej firmy oraz zbyt dużo informacji w CV, które niekoniecznie są istotne przy każdym stanowisku, na które składana jest aplikacja. Przemyślane dokumenty aplikacyjne, to klucz do sukcesu.

Odpowiednie studia nie zawsze kończą się wymarzonym etatem. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, warto zadbać o praktyki w czasie nauki, przyłożyć się przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i aktywnie szukać pracy. Czasem większe szanse na uzyskanie zatrudnienia daje osobista wizyta u pracodawcy. Szansą może być również staż z urzędu pracy. Osoba, która sprawdzi się na stażu, często może liczyć na późniejsze zatrudnienie.

5 najczęstszych błędów w CV

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA