REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Przyczyny trudności w znalezieniu pracy. /Fot. Fotolia
Przyczyny trudności w znalezieniu pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Duża część absolwentów nie potrafi poradzić sobie na rynku pracy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego ukończenie wyższych studiów nie daje gwarancji podjęcia pracy? Jak efektywnie poszukiwać zatrudnienia?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Czym kierujemy się, wybierając studia? Większość z nas patrzy na swoje zainteresowania, marzenia. Te ostatnie jednak nie zawsze mają odzwierciedlenie w potrzebach rynku pracy. A co z rankingami zawodów przyszłości? Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć trendów na rynku pracy za trzy lub pięć lat, kiedy będziemy odbierać świadectwa. Podejmując tę - jedną z najważniejszych decyzji w życiu - warto, oprócz wewnętrznych przesłanek, mieć również na uwadze to, co podpowiadają nam specjaliści.

Brak umiejętności praktycznych

Wybór odpowiedniego kierunku to nie wszystko. Rodzaj uczelni też ma znaczenie. Powszechnie panująca opinia, że uczelnie publiczne szkolą lepiej, nie zawsze jest słuszna. Istnieje wiele uczelni prywatnych cechujących się wysokim poziomem kształcenia, które dodatkowo oferuję kierunki studiów adekwatne do potrzeb rynku pracy. Warto na wstępie zastanowić się, czy studia potrzebne nam są tylko dla samego dyplomu, czy przede wszystkim zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do pracy w danym zawodzie.

Pracodawcy zarzucają, iż programy studiów są nieadekwatne do praktyki zawodowej, a metody nauczania przestarzałe. W konsekwencji młody człowiek nie dość, że nie posiada praktyki, nie jest też odpowiednio przygotowany merytorycznie. Dlatego ważne, aby program nauczania był adekwatny do wymaganej wiedzy w danym zawodzie, a uczelnia była w stanie zapewnić, przynajmniej w minimalnym stopniu, oprócz informacji merytorycznych, także przygotowanie praktyczne. Nie oznacza to jednak, że na uczelnie można zrzucić całą odpowiedzialność za małą liczbę praktyk. Młody człowiek również powinien zadbać o tę kwestię. Jeśli nie jest w stanie podjąć zatrudnienia w tygodniu, to warto zdecydować się przynajmniej na krótką praktykę w czasie ferii lub wakacji, co w przyszłości zaowocuje szybszym znalezieniem zatrudnienia lub łatwiejszym startem w pracy. Często osoby, które w trakcie studiów nie starały się chociażby o praktyki lub wolontariat, są postrzegane przez zatrudniających jako mało zaradne i nieprzystosowane do potrzeb rynku pracy.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak mobilności

Często absolwenci wiążą swoją przyszłość z miastem, w którym się uczą. Zaczynając studia, z góry zakładają, iż to miejsce lub miasto, z którego pochodzą, będzie ich ośrodkiem życia. Nie zawsze chcą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia, podczas gdy to właśnie mobilność może być czynnikiem decydującym o znalezieniu zatrudnienia. Bywa, iż popyt na dane stanowisko jest większy w innym regionie. Czasem, jeśli nic nas nie trzyma, warto pomyśleć o przeprowadzce. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby młode mogą skorzystać z pomocy urzędu pracy, który oferuje bon na zasiedlenie.

Zadaj pytanie na FORUM

Wygórowane oczekiwania

Coraz częściej zdarza się, iż młodzi ludzie mają wygórowane żądania. Nie chcą pracować na podrzędnych stanowiskach za minimalną pensję. O ile może to być uzasadnione u osób, które wcześnie rozpoczęły karierę i posiadają bogate doświadczenie zawodowe, to osoba rozpoczynająca pracę nie powinna przesadzać z oczekiwaniami. Nie oznacza to jednak, iż musi ona zgodzić się na nieadekwatne do wykonywanej pracy warunki, wynagrodzenie i umowę. Wiele osób zapomina o tym, że awans przychodzi z czasem i nikt nie zaczyna kariery zawodowej od stanowiska dyrektora.

Hobby w CV a zatrudnienie

Dokumenty aplikacyjne

REKLAMA

Choć w raporcie Zielonej Linii ponad połowa ankietowanych stwierdziła, iż nie ma trudności w stworzeniu dobrego CV, rzeczywistość kreuje się inaczej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, jak wiele błędów popełniamy, tworząc życiorys. Często źle skonstruowane dokumenty zamykają drogę do dalszego udziału w rekrutacji. Przed wysłaniem dokumentów warto nad nimi popracować oraz upewnić się, czy aby na pewno spełniamy określone w ogłoszeniu warunki. Choć młodzi ludzie coraz lepiej piszą CV, chętnie korzystają z nowinek technicznych, co jest pozytywnie postrzegane przez pracodawców poszukujących kreatywnych pracowników, popełniają jednak równie często błędy. Do najliczniejszych należą: list motywacyjny nieskierowany bezpośrednio do danej firmy oraz zbyt dużo informacji w CV, które niekoniecznie są istotne przy każdym stanowisku, na które składana jest aplikacja. Przemyślane dokumenty aplikacyjne, to klucz do sukcesu.

Odpowiednie studia nie zawsze kończą się wymarzonym etatem. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, warto zadbać o praktyki w czasie nauki, przyłożyć się przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i aktywnie szukać pracy. Czasem większe szanse na uzyskanie zatrudnienia daje osobista wizyta u pracodawcy. Szansą może być również staż z urzędu pracy. Osoba, która sprawdzi się na stażu, często może liczyć na późniejsze zatrudnienie.

5 najczęstszych błędów w CV

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA