REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy

REKLAMA

REKLAMA

Trójstronna Komisja ds. prawa pracy i układów zbiorowych wniosła postulat o uregulowanie ochrony sygnalistów w Kodeksie pracy. W stosunku do osób informujących o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego miałby również być stosowany wprost zakaz dyskryminacji.

Czy osoby informujące o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego, czyli tzw. sygnaliści będą mieli swoje umocowanie w Kodeksie pracy? Taki postulat na wtorkowym posiedzeniu Trójstronnej Komisji ds. prawa pracy i układów zbiorowych zgłosiła Fundacja Batorego, która chce dodatkowo by wobec sygnalistów stosowano wprost zakaz dyskryminacji.

Autopromocja

Zdaniem organizacji pracodawców – takiej potrzeby nie ma. Pracodawcy zwrócili bowiem uwagę na to, że zagadnienie dotyczące sygnalistów jest złożone i nierzadko wykracza poza relację, jaką jest stosunek pracy. Dlatego też Kodeks pracy, który jest już nadto rozbudowany, nie jest miejscem do regulowania wszelkich spraw odnoszących się do osób informujących o występujących nadużyciach. Padła więc propozycja, aby zamiast zmieniać prawo w pierwszej kolejności spróbować wypracować rozwiązanie miękkie – w postaci kodeksu dobrych praktyk dla firm. Pracodawcy RP wyrazili swoje przekonanie o tym, że obecne przepisy prawa pracy dotyczące zakazu dyskryminacji, zasady równego traktowania, przeciwdziałania mobbingowi czy roszczeń związanych z wypowiadaniem umów – w odpowiedni sposób zapewniają ochronę prawną sygnalistom. Stanowczo sprzeciwiliśmy się także próbom przyznania takim osobom szczególnej ochrony stosunku pracy, albowiem obecnie korzysta z niej ponad 40 różnych grup, a liczba pracowników chronionych sięga 1 mln. Podobne stanowisko przedstawił również Pan Minister Radosław Mleczko. Ponadto, naszym zdaniem, kluczową rolę odgrywają w tej kwestii sądy, które powinny dogłębnie badać każdy przypadek oraz zwracać szczególną uwagę na sytuację sygnalistów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych będzie analizować zagadnienie dotyczące sygnalistów w celu rozważenia ewentualnych zmian prawnych regulujących tę kwestię. Dyskusja nad tym problemem będzie także kontynuowana na forum Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Ponadto podczas posiedzenia Zespołu został przedstawiony projekt zmiany ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przygotowany przez Konfederację Lewiatan. Przewiduje on m.in. to, że badanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu odbywałoby się wyłącznie w przypadku udzielania pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Resort pracy ma jednak pewne zastrzeżenia co do tej propozycji nowelizacji i zmian zmierzających do ograniczenia socjalnego charakteru samego funduszu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas posiedzenia podkreślono także potrzebę modyfikacji obowiązującej ustawy po to, aby zakładowy fundusz świadczeń socjalnych faktycznie odpowiadał oczekiwaniom pracowników. Zwrócono również uwagę na to, że ewentualne zmiany prawne powinny być prowadzone w ramach dialogu z partnerami społecznymi.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA