| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Instrukcja ustalania planu urlopów na 2015 r.

Instrukcja ustalania planu urlopów na 2015 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek stworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2014 r. przygotować plan na 2015 r. Oto instrukcja ustalania planu urlopów na przyszły rok.

Plan urlopów na 2015 r.

Pod koniec roku pracodawcy, którzy mają taki obowiązek, powinni sporządzić plan urlopów na 2015 r. Pracownicy mogą już bowiem w styczniu 2015 r. korzystać z urlopów wypoczynkowych i dlatego sporządzenie takiego planu do końca grudnia jest konieczne.

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane przez pracodawcę zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 Kodeksu pracy). Jednak pracodawca nie musi sporządzać planu urlopów, gdy:

  • w zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związkowa,
  • zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

Obowiązek sporządzenia planu urlopów mają zatem pracodawcy, u których działają związki zawodowe, które nie zgodziły się na odstąpienie od ustalania planu urlopów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Jednak nawet wtedy, gdy pracodawca nie ma obowiązku przygotowania planu urlopów, warto go sporządzić, aby zapewnić lepszą organizację pracy w firmie.

Zobacz produkt: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Zalety i wady tworzenia planu urlopów

Zalety

Wady

● plan urlopów umożliwia pracownikom wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w odpowiednio wcześniej zaplanowanych terminach,
● dużych zakładach pracy plan urlopów ułatwia eliminowanie konfliktów między pracownikami, wynikających z korzystania z urlopów według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”,
● plan urlopów umożliwia zapewnienie normalnego funkcjonowania zakładu pracy, również w sezonie urlopowym

● konieczność planowania terminów urlopów z dużym wyprzedzeniem, co nie zawsze jest możliwe
● dość często konieczna jest korekta planu w trakcie jego obowiązywania

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czy plan urlopów musi obejmować cały rok

Przepisy nie nakazują pracodawcy sporządzania jednego planu na cały rok. Zatem pracodawca może przygotować np. półroczne czy kwartalne plany urlopowe. Pracodawca może również przygotowywać plany urlopowe oddzielnie dla poszczególnych części swojego przedsiębiorstwa (np. działów, oddziałów regionalnych).

W dziale administracji firmy ABC ilość pracy jest taka sama w ciągu całego roku. Pracodawca sporządza więc dla pracowników administracji roczne plany urlopowe. W dziale produkcji firmy ABC zapotrzebowanie na pracę znacznie się zmienia w trakcie roku, co wynika ze zmieniającej się liczby zamówień. Nie można również z góry przewidzieć liczby zamówień, które pracodawca otrzyma w danym roku. Dlatego dla działu produkcyjnego pracodawca sporządza plany urlopowe trzy razy w roku, za każdym razem na 4-miesięczne okresy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »