REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Księgowy bez certyfikatu stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego otworzyła bowiem dostęp do zawodu, co oznacza możliwość prowadzenia ksiąg przez osoby bez głębszej wiedzy z zakresu księgowości. Od takich ludzi zależy bezpieczeństwo rozliczeń firmy z urzędem skarbowym.

Deregulacja zawodu księgowego jest ogromnym zagrożeniem dla przedsiębiorców, którzy – kierując się m.in. kryterium niskiej ceny za usługę – w większości przypadków nie wiedzą, komu tak naprawdę powierzają losy ich firmy. To konkluzja z debaty Pracodawców RP oraz wydawnictwa Wolters Kluwer, poświęconej bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych i rachunkowych po deregulacji.

REKLAMA

Autopromocja

Zgoda rządu na prowadzenie ksiąg przez osoby, które nie mają głębszej wiedzy, a tylko chęci i przekonanie, że zrobią to dobrze, to samobójstwo – powiedziała Przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, komentując deregulację zawodu księgowego. – Ze strony rządu nie było żadnych hamulców. Widać było za to desperację, by umożliwić jak najszerszy dostęp do zawodu jak najszybciej – powiedziała prof. Glumińska-Pawlic. – Wprowadzając zmiany, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało m.in. to, że decyzja ta ułatwi dostęp do zawodu i zwiększy liczbę miejsc pracy. Powołało się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych na amerykańskich taksówkarzach w latach 80. Ja też mogę być taksówkarzem, bo mam prawo jazdy – dodała profesor.

Paneliści zwrócili uwagę na fakt, że od wyboru dobrego księgowego – zwłaszcza głównego księgowego czy biura rachunkowego – zależy nie tylko bezpieczeństwo rozliczeń firmy z fiskusem. Informacje, jakie wygeneruje księgowość, służą bowiem do podejmowania decyzji zarządczych. Ich jakość, czyli rzetelność i wiarygodność, jest zatem niezwykle istotna. Dziś profesjonalny księgowy powinien doskonale poruszać się w obszarze nie tylko obowiązującego stanu prawnego z zakresu rachunkowości i podatków, lecz także m.in. sprawozdawczości, rozliczeń z ZUS, ochrony środowiska, kwestii statutowych i organizacyjnych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

REKLAMA

Prof. Glumińska-Pawlic przypomniała, że po deregulacji praktyki doradców podatkowych zostały ograniczone do 6 miesięcy, po 8 godzin tygodniowo. – Kiedy chcieliśmy wprowadzić choćby namiastkę certyfikacji, od razu podniósł się krzyk, że chcemy ograniczyć dostęp do zawodu. Tymczasem oprócz wiedzy trzeba mieć dużo pokory i wiedzieć,  czego się nie umie. Trzeba mieć bat w postaci samorządu – po to, by nie stać w miejscu. Nasze zawody wymagają bowiem stałego podnoszenia kwalifikacji – powiedziała pani profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnijmy – w wyniku deregulacji każdy może dziś założyć działalność związaną z księgowością, co prowadzi do wielu nieprawidłowości, np. zatrudniania pracowników czy braku odpowiedniego zabezpieczenia interesów zlecającego usługę. Bardzo często nieprzestrzegane są także przepisy dotyczące tajemnicy związanej z danymi osobowymi. Zdarza się tak, że jedno biuro rachunkowe prowadzi 300 spółek według jednego schematu. Uczestnicy debaty podkreślili fakt, że dziś wystarczy nie być karanym, aby móc prowadzić księgi rachunkowe. O zdobywaniu certyfikatów nikt nawet nie myśli.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Jerzy Koniecki, Prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przypomniał sytuację z lat 90., kiedy to powstawało mnóstwo biur rachunkowych, zatrudniających księgowe z upadających firm. – Przez 15 lat walczyliśmy o to, by stworzyć tytuł zawodowego księgowego; z różnych powodów do dziś nie udało nam się tego zrobić. Włos mi się jeży na głowie na myśl o tym, że teraz de facto wystarczy pieczątka za 200 zł, by mogły powstać spółki nadające uprawnienia do prowadzenia ksiąg – powiedział Koniecki. Podkreślił, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, szkolące według międzynarodowych standardów, wspomaga przedstawicieli biznesu, poświadczając to, iż osoby z certyfikatem Stowarzyszenia mają określoną wiedzę.

Uczestnicy debaty przypomnieli także o tym, że w wielu krajach zawód księgowego czy doradcy podatkowego jest silnie regulowany. Tak jest przykładowo we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Zwrócili się także do przedsiębiorców z apelem o to, aby ci nie kierowali się kryterium najniższej ceny i nie korzystali z usług przypadkowych osób, tym bardziej że decyzje księgowych nie zwalniają właścicieli firm od odpowiedzialności.

Polecamy serwis: Księgowość firm

Doradca podatkowy Jolanta Ptasińska zastanawiała się nad tym, w jakim czasie rynek zweryfikuje nieprofesjonalne podmioty. – Optymalnie – w ciągu dwóch lat; realnie – w ciągu pięciu. O weryfikację umiejętności osób korzystających na deregulacji postarają się urzędy skarbowe – powiedziała Ptasińska. – W dzisiejszej sytuacji gospodarczej każdy oszczędza – na pracownikach, na zlecaniu usług. Ale nie ma szans na to, by było i tanio, i dobrze. Jeśli dobre, sprawdzone biuro księgowe oferuje swoje usługi za stosunkowo niewygórowaną cenę, to musi przyjąć bardzo dużo zleceń, aby się utrzymać. A to siłą rzeczy powoduje, że poziom tych usług nie będzie na najwyższym poziomie – powiedziała Ptasińska, przypominając jednocześnie, że nawet certyfikaty nigdy nie dadzą stuprocentowej gwarancji. – Dają za to pewność, że człowiek legitymujący się takim dokumentem będzie pracował uczciwie, będzie podnosił swoje kwalifikacje i będzie się ubezpieczał – dodała.

Robert Oliwa, Przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, przedstawił osiągnięcia tego podmiotu. Zwrócił uwagę na fakt, że księgowi mają za zadanie ewidencjonowanie zdarzeń; badają dokumenty jedynie pod względem formalnym, a nie merytorycznym. – Trzeba pamiętać o tym, że księgowi przeważnie nie mają świadomości co do tego, czy doszło do transakcji, czy też nie – powiedział mecenas Oliwa.

Pracodawcy RP i wydawnictwo Wolters Kluwer przypominają jednocześnie, że debata została zorganizowana w ramach kolejnej edycji prestiżowego konkursu o tytuł „Lidera Księgowości”. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia można znaleźć pod adresem: http://www.pracodawcyrp.pl/patronaty/art,134,zostan-liderem-ksiegowosci-ruszyla-nowa-edycja-konkursu.html.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA