REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Księgowy bez certyfikatu stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego otworzyła bowiem dostęp do zawodu, co oznacza możliwość prowadzenia ksiąg przez osoby bez głębszej wiedzy z zakresu księgowości. Od takich ludzi zależy bezpieczeństwo rozliczeń firmy z urzędem skarbowym.

Deregulacja zawodu księgowego jest ogromnym zagrożeniem dla przedsiębiorców, którzy – kierując się m.in. kryterium niskiej ceny za usługę – w większości przypadków nie wiedzą, komu tak naprawdę powierzają losy ich firmy. To konkluzja z debaty Pracodawców RP oraz wydawnictwa Wolters Kluwer, poświęconej bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych i rachunkowych po deregulacji.

REKLAMA

REKLAMA

Zgoda rządu na prowadzenie ksiąg przez osoby, które nie mają głębszej wiedzy, a tylko chęci i przekonanie, że zrobią to dobrze, to samobójstwo – powiedziała Przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, komentując deregulację zawodu księgowego. – Ze strony rządu nie było żadnych hamulców. Widać było za to desperację, by umożliwić jak najszerszy dostęp do zawodu jak najszybciej – powiedziała prof. Glumińska-Pawlic. – Wprowadzając zmiany, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało m.in. to, że decyzja ta ułatwi dostęp do zawodu i zwiększy liczbę miejsc pracy. Powołało się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych na amerykańskich taksówkarzach w latach 80. Ja też mogę być taksówkarzem, bo mam prawo jazdy – dodała profesor.

Paneliści zwrócili uwagę na fakt, że od wyboru dobrego księgowego – zwłaszcza głównego księgowego czy biura rachunkowego – zależy nie tylko bezpieczeństwo rozliczeń firmy z fiskusem. Informacje, jakie wygeneruje księgowość, służą bowiem do podejmowania decyzji zarządczych. Ich jakość, czyli rzetelność i wiarygodność, jest zatem niezwykle istotna. Dziś profesjonalny księgowy powinien doskonale poruszać się w obszarze nie tylko obowiązującego stanu prawnego z zakresu rachunkowości i podatków, lecz także m.in. sprawozdawczości, rozliczeń z ZUS, ochrony środowiska, kwestii statutowych i organizacyjnych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

REKLAMA

Prof. Glumińska-Pawlic przypomniała, że po deregulacji praktyki doradców podatkowych zostały ograniczone do 6 miesięcy, po 8 godzin tygodniowo. – Kiedy chcieliśmy wprowadzić choćby namiastkę certyfikacji, od razu podniósł się krzyk, że chcemy ograniczyć dostęp do zawodu. Tymczasem oprócz wiedzy trzeba mieć dużo pokory i wiedzieć,  czego się nie umie. Trzeba mieć bat w postaci samorządu – po to, by nie stać w miejscu. Nasze zawody wymagają bowiem stałego podnoszenia kwalifikacji – powiedziała pani profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnijmy – w wyniku deregulacji każdy może dziś założyć działalność związaną z księgowością, co prowadzi do wielu nieprawidłowości, np. zatrudniania pracowników czy braku odpowiedniego zabezpieczenia interesów zlecającego usługę. Bardzo często nieprzestrzegane są także przepisy dotyczące tajemnicy związanej z danymi osobowymi. Zdarza się tak, że jedno biuro rachunkowe prowadzi 300 spółek według jednego schematu. Uczestnicy debaty podkreślili fakt, że dziś wystarczy nie być karanym, aby móc prowadzić księgi rachunkowe. O zdobywaniu certyfikatów nikt nawet nie myśli.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Jerzy Koniecki, Prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przypomniał sytuację z lat 90., kiedy to powstawało mnóstwo biur rachunkowych, zatrudniających księgowe z upadających firm. – Przez 15 lat walczyliśmy o to, by stworzyć tytuł zawodowego księgowego; z różnych powodów do dziś nie udało nam się tego zrobić. Włos mi się jeży na głowie na myśl o tym, że teraz de facto wystarczy pieczątka za 200 zł, by mogły powstać spółki nadające uprawnienia do prowadzenia ksiąg – powiedział Koniecki. Podkreślił, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, szkolące według międzynarodowych standardów, wspomaga przedstawicieli biznesu, poświadczając to, iż osoby z certyfikatem Stowarzyszenia mają określoną wiedzę.

Uczestnicy debaty przypomnieli także o tym, że w wielu krajach zawód księgowego czy doradcy podatkowego jest silnie regulowany. Tak jest przykładowo we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Zwrócili się także do przedsiębiorców z apelem o to, aby ci nie kierowali się kryterium najniższej ceny i nie korzystali z usług przypadkowych osób, tym bardziej że decyzje księgowych nie zwalniają właścicieli firm od odpowiedzialności.

Polecamy serwis: Księgowość firm

Doradca podatkowy Jolanta Ptasińska zastanawiała się nad tym, w jakim czasie rynek zweryfikuje nieprofesjonalne podmioty. – Optymalnie – w ciągu dwóch lat; realnie – w ciągu pięciu. O weryfikację umiejętności osób korzystających na deregulacji postarają się urzędy skarbowe – powiedziała Ptasińska. – W dzisiejszej sytuacji gospodarczej każdy oszczędza – na pracownikach, na zlecaniu usług. Ale nie ma szans na to, by było i tanio, i dobrze. Jeśli dobre, sprawdzone biuro księgowe oferuje swoje usługi za stosunkowo niewygórowaną cenę, to musi przyjąć bardzo dużo zleceń, aby się utrzymać. A to siłą rzeczy powoduje, że poziom tych usług nie będzie na najwyższym poziomie – powiedziała Ptasińska, przypominając jednocześnie, że nawet certyfikaty nigdy nie dadzą stuprocentowej gwarancji. – Dają za to pewność, że człowiek legitymujący się takim dokumentem będzie pracował uczciwie, będzie podnosił swoje kwalifikacje i będzie się ubezpieczał – dodała.

Robert Oliwa, Przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, przedstawił osiągnięcia tego podmiotu. Zwrócił uwagę na fakt, że księgowi mają za zadanie ewidencjonowanie zdarzeń; badają dokumenty jedynie pod względem formalnym, a nie merytorycznym. – Trzeba pamiętać o tym, że księgowi przeważnie nie mają świadomości co do tego, czy doszło do transakcji, czy też nie – powiedział mecenas Oliwa.

Pracodawcy RP i wydawnictwo Wolters Kluwer przypominają jednocześnie, że debata została zorganizowana w ramach kolejnej edycji prestiżowego konkursu o tytuł „Lidera Księgowości”. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia można znaleźć pod adresem: http://www.pracodawcyrp.pl/patronaty/art,134,zostan-liderem-ksiegowosci-ruszyla-nowa-edycja-konkursu.html.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA