| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września?

Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września?

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok. Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego?

4 dni urlopu na żądanie

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie. Zarówno pracodawców, jak również pracowników nurtuje pytanie czy urlop wypoczynkowy przysługujący za 2013 r. musi być wykorzystany do 30 września 2014 r. całkowicie, czy można zostawić 4 dni urlopu na żądanie, który przez pracownika nie został wykorzystany w roku 2013?

Wykorzystanie urlopu na żądanie

Problem rozstrzyga przepis art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy urlopu niewykorzystanego w bieżącym roku należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Przepis ten nie ma zastosowania do części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p., czyli 4 dni urlopu na żądanie.

Zatem dni te mogą więc zostać wykorzystane przez pracownika później, ale tylko jako dni zwykłego urlopu. Termin wykorzystania takiego urlopu ustalany jest przez pracodawcę i pracownika za porozumieniem.

Zadaj pytanie na FORUM

Bibliografia:

  • Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Zdjęcia

Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września? / Fot. Fotolia
Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września? / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »