REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, Cudzoziemcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

Jak prawidłowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych osobę zameldowaną za granicą ?

Zamierzamy zatrudnić w spółce obywatela Libanu, który na stałe mieszka w Bejrucie i tam ma miejsce zameldowania. Czy i jak powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych w Polsce? Dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem. Pracownik nie posiada dowodu osobistego, ale przebywa w Polsce legalnie, ma PESEL, NIP i jest czasowo zameldowany w Warszawie.

Kiedy uczniowie i studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom

Zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej albo studentami nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Oba warunki - odpowiedniego wieku i posiadania statusu ucznia lub studenta muszą być spełnione łącznie przez cały czas trwania umowy, aby osoby te nie podlegały ubezpieczeniom.

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

Z jakiego tytułu podlega ubezpieczeniom pracownik, który w trakcie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie

Nasza firma w okresie od 1 do 31 lipca 2008 r. chce zawrzeć umowę zlecenia z programistą zatrudnionym jednocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Złożył nam oświadczenie, że do końca roku w swoim zakładzie pracy przebywa na urlopie bezpłatnym. Jakim ubezpieczeniom programista będzie podlegał z tytułu umowy zlecenia (pracuje u siebie w domu)?

Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Nasza spółka budowlana ma siedzibę w Polsce. Podpisaliśmy z czeską firmą kontrakt na okres 3 lat na budowę osiedla mieszkaniowego. Do realizacji tego kontraktu zamierzamy wysłać 20 pracowników. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać zatrudnieni pracownicy i gdzie należy ich zgłosić do ubezpieczeń? Czy możliwe jest, aby oddelegowani pracownicy podlegali ubezpieczeniom w Polsce?

Jak zgłosić do ubezpieczeń telepracownika i jak naliczać za niego składki


Nasza firma kilku pracownikom zmieniła za porozumieniem stron umowy o pracę na telepracę. Czy trzeba to jakoś zgłosić w ZUS? Czy trzeba wyrejestrować te osoby z ubezpieczeń i ponownie je do nich zgłosić? Czy koszty związane z udostępnieniem telepracownikom sprzętu biurowego i rozmów telefonicznych podlegają składkom na ZUS?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

Zatrudniając obcokrajowca w Polsce należy zwrócić przede wszystkim uwagę, jakiego kraju jest on obywatelem. W zakresie możliwości podejmowania pracy w Polsce uprzywilejowani są obywatele Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodnym przepływie osób, którzy w większości przypadków mogą podejmować zatrudnienie w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Natomiast osoby z państw spoza UE przy zatrudnianiu w Polsce nie są traktowanie jednakowo, gdyż dla niektórych państw oraz rodzajów prac zastosowano wyjątki od konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę w Polsce.Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Jaki dokument potwierdza prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko

Jesteśmy dużą firmą handlową, która ma sieć sklepów na terenie Polski. Naliczaniem świadczeń chorobowych dla pracowników zajmują się oddziały regionalne. Jedna z pracownic przekazała za pośrednictwem naszego kuriera zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 9-letniej córki. Przy otrzymaniu wynagrodzenia zauważyła, że zasiłek opiekuńczy nie został jej naliczony. Kurier pamięta, że otrzymał zwolnienie lekarskie od pracownicy, ale nie dostarczył go do naszej firmy. Prawdopodobnie kurier zgubił zwolnienie przy przenoszeniu dokumentów z samochodu do firmy. Co w tym przypadku możemy zrobić i na jakiej podstawie wypłacić zasiłek opiekuńczy?

Czy od wypłacanego członkowi rady nadzorczej zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia należy naliczać składkę zdrowotną

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

Jakie zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców wprowadza Karta Polaka

Od 29 marca 2008 r. zacznie obowiązywać ustawa o Karcie Polaka. W wyniku wejścia w życie tej ustawy posiadacz Karty Polaka nie będzie musiał uzyskiwać zezwolenia na pracę w Polsce.

Cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce dłużej bez zezwoleń

Od 1 lutego 2008 r. zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców bez zezwolenia. W wyniku nowelizacji Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy w czasie kolejnych 12 miesięcy, a nie jak do tej pory maksymalnie przez 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS?

Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców spoza UE

Procedura zatrudnienia obcokrajowców będzie krótsza i mniej kłopotliwa dla pracodawcy. Trzeba będzie wypełniać mniej dokumentów, urząd będzie wymagał oświadczeń pracodawcy zamiast zaświadczeń.

Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Zatrudniliśmy pracownicę, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Czy taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy z uwagi na prawo do renty jest z nich zwolniona? Jak rozliczać jej wynagrodzenie za pracę?

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Jak należy prawidłowo ustalać składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. W przypadku gdy jest ona niższa od zaliczki na podatek dochodowy, pracodawca i zleceniodawca muszą ją obniżyć do kwoty zaliczki.

Kiedy umowa zlecenia zawarta z 25-letnim studentem powoduje obowiązek ubezpieczeń?

Od lutego 2008 r. chcemy podpisać z osobą, która pracuje dla naszej firmy na podstawie umowy o pracę, dodatkowo umowę zlecenia na 2 miesiące. Jest to młody pracownik, w wieku 25 lat, który zaocznie studiuje. Czy ze względu na to, że umowa zlecenia zostanie zawarta ze studentem, będzie zwolniona ze składek na ZUS?

Czy bez zgody pracownika można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego żonę i dziecko

Pracownik naszego zakładu jest z żoną w nieformalnej separacji. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się w urzędzie pracy (nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych). Zwróciła się do nas z prośbą, abyśmy zgłosili ją i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Urząd pracy odmówił zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ powinna być zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny naszego pracownika. Przygotowaliśmy zgłoszenie żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA, ale pracownik odmawia podpisania zgłoszenia. Czy możemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko pracownika, mimo że pracownik nie wyraża na to zgody?

Czy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę pracownika na okres przerwy w prowadzeniu jej własnej działalności

Pracownik poprosił o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego żony. Żona pracownika ma własną działalność gospodarczą, ale teraz faktycznie jej nie prowadzi. Czy mąż może ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, mimo że żona nie wyrejestrowała działalności gospodarczej?

Jak wyliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne za zleceniobiorcę

Z osobą, którą zatrudnialiśmy do 15 grudnia 2007 r. na podstawie umowy o pracę, mieliśmy równocześnie zawartą umowę zlecenia, która po rozwiązaniu umowy o pracę trwa nadal. Osoba ta wykonuje zlecenie w siedzibie firmy i zgłosiła wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym ze zlecenia. Wynagrodzenie za pracę za okres pracy na podstawie umowy o pracę w grudniu 2007 r. wyniosło 1870 zł, a przychód za zlecenie wykonane w grudniu - 2300 zł (liczone stawką godzinową określoną w umowie). Wynagrodzenia wypłaciliśmy w grudniu 2007 r. Nie wiem, czy dobrze rozliczyłam składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień. Czy powinnam je liczyć odrębnie od wynagrodzenia z umowy o pracę i zlecenia, czy od ich sumy?

Obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu cudzoziemców

O objęciu cudzoziemca polskim ubezpieczeniem społecznym decyduje miejsce wykonywania przez niego pracy.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Pracodawca, aby zatrudnić cudzoziemca, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę dla tego konkretnego pracownika.

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Za członka rodziny nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego nie powoduje żadnych obciążeń finansowych.

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 1)

Prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mają m.in. członkowie rodzin osób opłacających składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Motywowanie zdrowiem

Opieka medyczna jest skutecznym sposobem na poprawę satysfakcji pracowników.

Wynagradzanie cudzoziemców

Obowiązująca w Polsce zasada walutowości skutkuje tym, że pracodawca ma obowiązek wypłacać cudzoziemcowi wynagrodzenie w walucie polskiej.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 3)

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Uproszczone procedury zatrudniania cudzoziemców

Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE. Tak zwany test rynku pracy będzie utrzymany jedynie w zawodach obleganych przez Polaków. Cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak na tym samym stanowisku.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 1)

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego przedsiębiorcy powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, a wygasa z dniem zaprzestania jej wykonywania.

Cele i zkres działania dyrektywy usługowej

Do 28 grudnia 2009 r. kraje Unii mają czas na przyjęcie dyrektywy dotyczącej świadczenia usług na rynku wewnątrzwspólnotowym, której głównym celem jest ujednolicenie rynku usług w UE.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 2)

Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności - to składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić odrębnie od każdego z nich.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują - pyta Czytelniczka z Grudziądza.

Obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu cudzoziemców

Nie każdy cudzoziemiec będzie podlegał polskim przepisom z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tym samym nie każdy pracodawca będzie miał obowiązek zgłosić zatrudnionego u siebie cudzoziemca do ubezpieczenia.

EURES - co to takiego?

Chcielibyśmy zatrudnić pracownika z UE. Czy istnieje jakaś instytucja, która może nam w tym pomóc?

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

Dokumenty ubezpieczeniowe

W dniu 1 marca 2008 r. zatrudniłem Pana Kowalskiego na umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 czerwca 2008 r. Z tego tytułu zgłosiłem go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast 1 maja 2008 r. zawarłem z nim umowę o pracę. Jakie powinienem złożyć dokumenty ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenia społeczne po przywróceniu do pracy

Sąd przywrócił do pracy pracownika, któremu wypowiedziałem umowę o pracę. Czy po przywróceniu do pracy należy tego pracownika ponownie zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy należy opłacić składki od wynagrodzenia za czas pozostawania tego pracownika bez pracy?

Czy osoba, która pracuje w Polsce dla przedsiębiorstwa spoza UE, podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń

Siedziba naszej firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Planujemy zatrudnić pracownika posiadającego obywatelstwo polskie i mieszkającego w Polsce do rozbudowania sieci dystrybucji naszych produktów na terytorium Polski. Kto i jak powinien rozliczać wynagrodzenie tego pracownika? Czy pracownik będzie podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i opodatkowaniu?

Ubezpieczenia społeczne po przywróceniu do pracy

Sąd przywrócił do pracy pracownika, któremu wypowiedziałem umowę o pracę. Czy po przywróceniu do pracy należy tego pracownika ponownie zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy należy opłacić składki od wynagrodzenia za czas pozostawania tego pracownika bez pracy?

Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten ma obywatelstwo ukraińskie. Zgłosiliśmy go do wszystkich ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Mam jednak problem ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pracownik ten jest zwolniony z podatku. W momencie wyliczania mu wypłaty naliczona zaliczka na podatek wychodzi 0,00 zł, a składkę zdrowotną odlicza się przecież z podatku. Czy mimo że nie ma naliczonej zaliczki na podatek, powinnam naliczyć i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Ten pracownik tu nie mieszka i nie przyjeżdża do Polski, jego stałym miejscem zamieszkania jest Ukraina. Jest profesorem, który wykonuje dla naszej firmy badania.

Śmierć cudzoziemca - wypłata zasiłku pogrzebowego

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci cudzoziemca? Jakie rodzaje wydatków są pokrywane w ramach kosztów pogrzebu cudzoziemca organizowanego w kraju, a jakie gdy pogrzeb odbywa się za granicą?

Czy długi z tytułu niezapłaconych składek ZUS, zdrowotnych i na Fundusz Pracy podlegają dziedziczeniu

Niezapłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne (oraz związane z nimi należności) mogą być pobrane przez organ rentowy od spadkobiercy osoby zobowiązanej do zapłaty takich składek w granicach odpowiedzialności danego spadkobiercy za długi spadku (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 1/08).

Czy trzeba płacić składki od zlecenia i działalności

Od stycznia jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i podlegam wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Dodatkowo mam zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy muszę być ubezpieczona z obu tytułów?

Czy opłacać składki za okres zwolnienia od wykonywania pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jest on zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. Otrzymywał ryczałt samochodowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez pracodawcę ze zwalnianym pracownikiem w okresie wypowiedzenia otrzyma on takie samo wynagrodzenie jak w miesiącach, gdy pracował. Okres wypowiedzenia obejmuje czerwiec, lipiec i sierpień. Z jakim dniem wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń? Czy od wypłacanego mu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne?

Czy należy opłacić składki od bonów obiadowych

Pracownicy otrzymują miesięcznie bony obiadowe do wykorzystania w zakładowej stołówce. Wartość tych bonów to 190 zł miesięcznie, dlatego nie uwzględniamy ich w podstawie wymiaru składek. Pracownik, który chorował w marcu br., wykorzystał bony tylko w wysokości 87 zł, ale za to w kwietniu wykorzystał posiłki za 244 zł (na podstawie bonów z marca br.). Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia za kwiecień? Czy trzeba naliczyć składki od kwoty powyżej 190 zł?

REKLAMA