reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten ma obywatelstwo ukraińskie. Zgłosiliśmy go do wszystkich ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Mam jednak problem ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pracownik ten jest zwolniony z podatku. W momencie wyliczania mu wypłaty naliczona zaliczka na podatek wychodzi 0,00 zł, a składkę zdrowotną odlicza się przecież z podatku. Czy mimo że nie ma naliczonej zaliczki na podatek, powinnam naliczyć i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Ten pracownik tu nie mieszka i nie przyjeżdża do Polski, jego stałym miejscem zamieszkania jest Ukraina. Jest profesorem, który wykonuje dla naszej firmy badania.

RADA

Profesor nie wykonuje pracy w Polsce, dlatego, mimo że pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej z polską firmą, nie podlega w Polsce ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Osobę tę należy zgłosić do ubezpieczeń na Ukrainie.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, pobytu itp. W celu objęcia tymi ubezpieczeniami istotny jest:

• fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych (np. umowy o pracę, umowy zlecenia) oraz

• wykonywanie pracy w ramach umowy na obszarze Polski.

Polskim przepisom o ubezpieczeniach społecznych nie podlegają cudzoziemcy zatrudnieni przez polskie podmioty, gdy miejsce wykonywania ich pracy określono poza granicami Polski. Jeśli miejsce pracy zostało określone za granicą i praca jest tam wykonywana, to cudzoziemiec nie jest pracownikiem zatrudnionym na obszarze Polski.

Profesor zatrudniony na podstawie umowy o pracę nie świadczy pracy w Polsce, lecz pracuje na rzecz polskiej firmy na Ukrainie. Osoba ta nawet nie przyjeżdża do Polski. Elementem zasadniczym, decydującym o tym, czy osoba ma tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w Polsce, jest natomiast miejsce wykonywania pracy, nawet jeśli do zawarcia umowy doszło w siedzibie pracodawcy na terenie Polski. Oznacza to, że Państwa pracownik nie podlega polskim ubezpieczeniom społecznym, ponieważ nie wykonuje pracy na terytorium naszego kraju.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w Polsce. Osoby nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia:

• jeśli przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się, zgody na pobyt tolerowany lub posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,

• jeśli legalnie zamieszkują na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego EOG,

i podlegają w Polsce obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego albo ubezpieczają się dobrowolnie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama