Kategorie

Czy długi z tytułu niezapłaconych składek ZUS, zdrowotnych i na Fundusz Pracy podlegają dziedziczeniu

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Niezapłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne (oraz związane z nimi należności) mogą być pobrane przez organ rentowy od spadkobiercy osoby zobowiązanej do zapłaty takich składek w granicach odpowiedzialności danego spadkobiercy za długi spadku (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 1/08).
Edward B. prowadził od maja 1994 r. działalność gospodarczą, z tytułu której był zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Składek jednak nie opłacił za maj 1997 r. oraz za okres od sierpnia 1997 r. do kwietnia 1998 r. i od czerwca 1998 r. do lipca 2002 r. Ponadto, po reformie ubezpieczeń w 1999 r. nie opłacał do lipca 2002 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Edward B. wyrejestrował się z ubezpieczeń w sierpniu 2002 r., a kilka miesięcy później zmarł. Majątek po zmarłym przejęła spadkobierczyni - córka Katarzyna W. ZUS zgłosił się do niej żądając zapłaty zaległych składek. Katarzyna W. odmówiła, wskazując, że wcześniejsze przepisy ubezpieczeniowe (obowiązujące do końca 1998 r.) nie przewidywały odpowiedzialności spadkobierców za długi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Co do reszty podniosła zarzut przedawnienia roszczeń ZUS.

Sąd Okręgowy w G. potwierdził brak zobowiązania spadkobierczyni za składki sprzed 1999 r. Jednak co do reszty zaległości zasądził na rzecz ZUS łącznie 34,5 tys. zł z odsetkami.

Apelację od tego wyroku złożyła Katarzyna W. Jednak Sąd Apelacyjny w G. powziął wątpliwość co do możliwości zastosowania w tym wypadku odpowiedzialności spadkobierczyni w zakresie dotyczącym składek na Fundusz Pracy (FP) i ubezpieczenie zdrowotne. O ile bowiem w myśl art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) stosuje się odpowiednio art. 97 § 1 i art. 98 § 1 oraz § 2 pkt 1, 2, 5, 7 Ordynacji podatkowej, o tyle w przypadku pozostałych składek nie ma tak wyraźnych odesłań do przepisów podatkowych. Znajdują się tylko ogólne odesłania do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W związku z tym sąd apelacyjny skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne o zastosowanie wskazanych wyżej przepisów Ordynacji podatkowej do składek zdrowotnych i na FP.

Reklama

Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi twierdzącej. Uzasadniając orzeczenie wskazał, że charakter tych ciężarów publicznoprawnych (składek) jest podobny do składek na ubezpieczenia społeczne, zwłaszcza, że pobór składek jest dokonywany przez organy rentowe. Artykuł 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wyraźnie stanowi, że do składek na FP i FGŚP, na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie: ich poboru, egzekucji, wymierzania odsetek za zwłokę i dodatkowej opłaty, przepisów karnych, dokonywania zabezpieczeń na wszystkich nieruchomościach, ruchomościach i prawach zbywalnych dłużnika oraz stosowania ulg i umorzeń stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei przepisy o ubezpieczeniu zdrowotnym wprost odsyłają do ustawy systemowej. Tym samym należy przyjąć, że również spadkobierca jest zobowiązany do uregulowania należności z tytułu zaległych składek spadkodawcy. Gdyby było inaczej, to ustawodawca wyraźnie wyłączyłby dziedziczenie tego rodzaju długów publicznych.

Jednak - co wyraźnie podkreślił Sąd Najwyższy - egzekucja z majątku spadkobiercy nie może nastąpić bez wydania stosownej decyzji wobec spadkobiercy. To zaś jest dopuszczalne tylko po przeprowadzeniu postępowania spadkowego - stwierdził Sąd zamykając rozprawę.

Michał Culepa

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?