reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kształcące się dzieci (wnuki) mogą być zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny jedynie wówczas, gdy nie przekroczyły 26. roku życia. Jeżeli zatem np. student ukończył 26 lat, to nawet mimo dalszego kształcenia się powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny (jako datę wyrejestrowania z ubezpieczenia należałoby wskazać datę ukończenia 26. roku życia). Jednak student, który kształci się, ale ukończył już 26 lat, podlega zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię jako student niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Spośród dzieci kształcących się po ukończeniu 26. roku życia jako członkowie rodziny mogą być jedynie zgłoszone te dzieci osób ubezpieczonych, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne orzeczenie traktowane na równi.

Jeżeli student został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonek osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to fakt ukończenia przez niego 26. roku życia w trakcie odbywania studiów nie powoduje utraty statusu członka rodziny (i tym samym konieczności wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego przez małżonka). Wiek osoby kształcącej się (jak i sam fakt kształcenia się) odgrywa jedynie rolę wówczas, gdy wspomniana osoba zgłaszana jest do ubezpieczenia zdrowotnego jako zstępny, czyli dziecko lub wnuk, a nie jako małżonek osoby objętej obowiązkowym bądź dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Tylko dziecko, które jest niepełnosprawne w znacznym stopniu (tzn. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi), zachowuje status członka rodziny mimo ukończenia 26 lat. Nie daje natomiast takich uprawnień orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności.

Uzyskiwanie przychodu przez członka rodziny

Osoba najbliższa, aby uzyskać status członka rodziny, nie musi pozostawać na wyłącznym utrzymaniu osoby opłacającej składkę na obowiązkowe lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W związku z powyższym jako członek rodziny może zostać zgłoszony np. współmałżonek osiągający przychody z tytułu umowy o dzieło (oczywiście, jeżeli umowa o dzieło nie jest wykonywana w ramach pozarolniczej działalności). Uzyskiwanie przychodu z tytułu umowy o dzieło nie wiąże się z odprowadzaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. W rezultacie może nawet dochodzić do sytuacji, że jako członek rodziny będzie zgłaszana osoba, która w rzeczywistości utrzymuje osobę opłacającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama