Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)
REKLAMA
Kształcące się dzieci (wnuki) mogą być zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny jedynie wówczas, gdy nie przekroczyły 26. roku życia. Jeżeli zatem np. student ukończył 26 lat, to nawet mimo dalszego kształcenia się powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny (jako datę wyrejestrowania z ubezpieczenia należałoby wskazać datę ukończenia 26. roku życia). Jednak student, który kształci się, ale ukończył już 26 lat, podlega zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię jako student niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Spośród dzieci kształcących się po ukończeniu 26. roku życia jako członkowie rodziny mogą być jedynie zgłoszone te dzieci osób ubezpieczonych, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne orzeczenie traktowane na równi.
Jeżeli student został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonek osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to fakt ukończenia przez niego 26. roku życia w trakcie odbywania studiów nie powoduje utraty statusu członka rodziny (i tym samym konieczności wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego przez małżonka). Wiek osoby kształcącej się (jak i sam fakt kształcenia się) odgrywa jedynie rolę wówczas, gdy wspomniana osoba zgłaszana jest do ubezpieczenia zdrowotnego jako zstępny, czyli dziecko lub wnuk, a nie jako małżonek osoby objętej obowiązkowym bądź dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat