reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Jakie zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców wprowadza Karta Polaka

Jakie zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców wprowadza Karta Polaka

Od 29 marca 2008 r. zacznie obowiązywać ustawa o Karcie Polaka. W wyniku wejścia w życie tej ustawy posiadacz Karty Polaka nie będzie musiał uzyskiwać zezwolenia na pracę w Polsce.


Karta Polaka jest dokumentem stwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego. Posiadacz takiej Karty może ubiegać się o zwolnienie z opłaty za wydanie wizy pobytowej długoterminowej uprawniającej do wielokrotnego wjazdu na terytorium RP. Takie uprawnienie może zachęcić do pracy w Polsce osoby, które mają szansę uzyskania Karty Polaka.

Osoby posiadające Kartę będą mogły podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia, ale będą musiały uzyskać w tym celu wizę, jeżeli jest ona wymagana przez polskie przepisy od obywateli danego kraju. Posiadanie Karty Polaka nie przyznaje prawa do obywatelstwa polskiego. Nieponoszenie opłat za wizę przez posiadaczy Karty Polaka (lub ich refundacja) wiąże się więc z mniejszymi kosztami podjęcia pracy w Polsce przez te osoby.

Kto może otrzymać Kartę Polaka

Wprowadzenie ustawy o Karcie Polaka ułatwi podejmowanie pracy w Polsce osobom zza wschodniej granicy Polski. Karta Polaka może być bowiem przyznana wyłącznie osobom będącym w dniu złożenia wniosku o jej wydanie obywatelami: Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Kazachstanu, Mołdowy, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Kirgizji.

Karta Polaka może być przyznana osobie, która deklaruje przynależność do Narodu Polskiego i spełnia łącznie następujące warunki:

• zna język polski przynajmniej w stopniu podstawowym i uważa go za język ojczysty,

• zna i kultywuje polskie tradycje i zwyczaje,

• w obecności konsula RP lub innego upoważnionego pracownika organizacji pozarządowej prowadzącej działalność w zakresie pomocy osobom narodowości polskiej zamieszkałym na Wschodzie złoży pisemną deklarację przynależności do Narodu Polskiego,

• wykaże, że co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo oboje pradziadkowie byli narodowości polskiej lub posiadali polskie obywatelstwo albo przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej o swoim aktywnym zaangażowaniu w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej w ciągu co najmniej ostatnich 3 lat.

WAŻNE!

Karta Polaka może być przyznana jedynie osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP.

Kto wydaje Kartę Polaka

Kartę Polaka wydaje konsul polski właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nią. Wniosek o Kartę Polaka trzeba złożyć na piśmie. W konsulacie przy wydawaniu Karty Polaka nie pobiera się opłat konsularnych.

Jak długo jest ważna Karta Polaka

Karta Polaka jest ważna przez 10 lat od daty jej przyznania. Najpóźniej na 3 miesiące przed terminem upływu ważności Karty Polaka trzeba wystąpić o jej przedłużenie na kolejne 10 lat. Karta Polaka traci ważność także w przypadku, gdy jej posiadacz uzyska obywatelstwo polskie lub osiedli się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

• art. 2, art. 5, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 12, art 17 ustawy z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (DzU nr 180, poz. 1280).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama