Kategorie

Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Larysa Zdziechowska
Zatrudniliśmy pracownicę, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Czy taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy z uwagi na prawo do renty jest z nich zwolniona? Jak rozliczać jej wynagrodzenie za pracę?
RADA

Składki na ubezpieczenia pracownicy należy rozliczać na ogólnych zasadach. Natomiast przy rozliczaniu wynagrodzenia, od zaliczki na podatek nie mogą Państwo odliczać kwoty zmniejszającej podatek.

UZASADNIENIE

Reklama

Prawo do renty rodzinnej nie zwalnia z obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Pracownica, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce, podlega ubezpieczeniom na takich samych zasadach jak pracownik, który nie ma ustalonego prawa do renty. Państwa firma ma obowiązek zgłosić pracownicę do wszystkich ubezpieczeń i rozliczać składki na wszystkie ubezpieczenia, jakim podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Pracownica będzie podlegała również obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, mimo że podlega już temu ubezpieczeniu z tytułu pobierania renty rodzinnej. Osoba, spełniająca warunki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym z kilku tytułów, podlega temu ubezpieczeniu z każdego z tytułów obowiązkowo.

Zgłoszenie należy sporządzić na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 2x i przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia. Za każdy miesiąc zatrudnienia należy sporządzać za pracownicę raporty rozliczeniowe z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia - raporty ZUS RCA z rozliczonymi składkami od wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i ewentualnie raporty ZUS RSA, informując o wypłacie świadczeń za czas niezdolności do pracy oraz o przerwach w opłacaniu składek.

Prawo do renty rodzinnej ma wpływ na sposób obliczania zaliczki na podatek. Ponieważ ZUS odlicza od kwoty zaliczki na podatek naliczonej od renty rodzinnej kwotę zmniejszającą podatek, nie mogą Państwo zmniejszać o tę kwotę zaliczki naliczonej od wynagrodzenia za pracę (w 2008 r. miesięcznie jest to kwota 48,90 zł).

WAŻNE!

W przypadku osób uprawnionych do renty, ZUS odlicza od zaliczki na podatek kwotę zmniejszającą podatek.

W takiej sytuacji pracownik nie może zdecydować, że to pracodawca będzie odliczał od zaliczki kwotę zmniejszającą podatek.

Pracownik, który spełnia warunki do tego, by przy naliczaniu zaliczki na podatek stosować kwotę zmniejszającą podatek, składa pracodawcy informację PIT-2. Pracownica, która pobiera rentę rodzinną, takiego oświadczenia nie powinna składać, ponieważ kwotę zmniejszającą podatek stosuje ZUS naliczając zaliczkę od renty rodzinnej. Brak takiego oświadczenia oznacza, że nie mają Państwo podstaw do stosowania kwoty zmniejszającej podatek.

Po ustaleniu wysokości zaliczki, bez odliczania od niej kwoty zmniejszającej podatek, należy sprawdzić, czy składka na ubezpieczenie zdrowotne nie przekracza kwoty zaliczki.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorstwo zatrudniło pracownika uprawnionego do renty rodzinnej na 1/2 etatu z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 790 zł. Pracodawca, obliczając jego wynagrodzenie netto, w pierwszej kolejności nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy pomniejsza o naliczone składki i o koszty uzyskania przychodu. Od takiej podstawy pracodawca oblicza podatek dochodowy od osób fizycznych według obowiązującej pracownika skali podatkowej, bez odliczania od zaliczki kwoty zmniejszającej podatek. Gdyby pracownik nie miał prawa do renty rodzinnej, składka na jego ubezpieczenie zdrowotne byłaby niższa - przy uwzględnieniu kwoty zmniejszającej podatek zaliczka byłaby bowiem niższa od składki zdrowotnej. W takiej sytuacji składka podlega zmniejszeniu do wysokości zaliczki na podatek.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1, ust. 1b-3, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

Reklama

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 16, art. 69 ust. 1, art. 75 ust. 1, art. 79 ust. 1, art. 81 ust. 1, ust. 5, ust. 6 i ust. 8 pkt 2, art. 82 ust. 1, art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 26 ust. 1, art. 27 b ust. 1 i ust. 2, art. 31, art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 2 i ust. 3, art. 34 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 8 ust. 3, art. 10 ust. 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 217, poz. 1588).

Larysa Zdziechowska

kierownik zespołu kadr i płac

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?