Kategorie

Wynagradzanie cudzoziemców

Magdalena Kasprzak
Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
Obowiązująca w Polsce zasada walutowości skutkuje tym, że pracodawca ma obowiązek wypłacać cudzoziemcowi wynagrodzenie w walucie polskiej.

Wynagradzanie zatrudnianych cudzoziemców nie rządzi się innymi prawami niż te obowiązujące pracowników polskich. Co więcej, ważne jest, aby wynagrodzenie cudzoziemca zatrudnionego w Polsce nie było niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi za wykonywanie porównywalnej pracy.

Taki warunek ma charakter antydumpingowy, nie może być bowiem tak, że pracodawcom bardziej opłacałoby się zatrudnić cudzoziemca niż pracownika polskiego. Zasady dla wszystkich powinny być równe.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). Na wysokość wynagrodzenia nie ma wpływu fakt, że pracownik jest lub nie jest cudzoziemcem.

Zasady rozliczania wynagrodzenia cudzoziemców

O tym, gdzie cudzoziemiec będzie płacić podatki, decyduje przede wszystkim miejsce jego zamieszkania.

Reklama

Definicja miejsca zamieszkania zawarta w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej updof wpływa na rozliczenia podatkowe cudzoziemców pracujących w Polsce. Miejsce zamieszkania w Polsce ma obcokrajowiec, który przebywa w naszym kraju ponad 183 dni i jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) znajduje się w Polsce (art. 3 ust. 1a updof).

Taka osoba będzie musiała rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów w polskim urzędzie skarbowym (chyba że będzie posiadać certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe innego kraju lub umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie stanowić inaczej).

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności, zgodnie z art. 3 ust. 2b updof, dochody (przychody) m.in. z:

• pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

• działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

• działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski.

Rozliczamy cudzoziemca, który nie mieszka w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Dochody obcokrajowców są opodatkowane w Polsce tylko i wyłącznie w tej części, w jakiej zostały uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Jeżeli obcokrajowiec wykonuje swoją pracę w Polsce, to na polskiej firmie jako pracodawcy ciąży obowiązek poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach takich samych jak w przypadku pracowników polskich (tj. wedle obowiązującej skali podatkowej).

WAŻNE!

Reklama

Cudzoziemcy, którzy nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, mogą korzystać z opodatkowania niektórych dochodów preferencyjną, tj. zryczałtowaną stawką 20% (art. 29 updof). Dotyczy to np. dochodów z tytułu członkostwa w zarządzie, kontraktów menedżerskich czy umów zlecenia.

Z takich uprawnień nie skorzystają osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi - dochody te w ich przypadku są opodatkowane według obowiązującej, progresywnej skali podatkowej, tj. stawką 19%, 30% i 40%.

Cudzoziemiec - członek zarządu

Cudzoziemiec będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zasady opodatkowania przychodów zagranicznego członka zarządu będą zależały od tego, na jakiej podstawie będzie wykonywał swoją funkcję: stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej czy też wyłącznie powołania do zarządu w drodze uchwały wspólników (bez zawierania odrębnej umowy cywilnoprawnej).

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów uzyskiwanych w Polsce.

Należy przy tym pamiętać, że przy rozliczaniu dochodów osoby fizycznej o ograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania do celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, tj. tzw. certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 z wyłączeniem art. 29 ust. 3 updof).

Umowa o pracę

Do celów podatkowych cudzoziemiec zatrudniony na etacie (w tym także członek zarządu) jest traktowany w taki sam sposób jak pracownik polski. A zatem wynagrodzenie cudzoziemca - pracownika będącego członkiem zarządu - podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych (na podstawie progresywnej skali podatkowej z uwzględnieniem pracowniczych kosztów uzyskania przychodów).

Płatnik zatrudniający cudzoziemca będącego członkiem zarządu powinien wpłacać zaliczki na podatek od jego wynagrodzeń w normalnym terminie przewidzianym na wpłatę zaliczek pozostałych swoich polskich pracowników.

Umowy cywilnoprawne, powołanie

Jeżeli cudzoziemiec - członek zarządu sprawuje swoją funkcję na podstawie umowy o dzieło, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem (umów o podobnym charakterze) lub powołania, to dochód uzyskiwany z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu (pkt 1 i 5 ust. 1 art. 29 updof).

                                                                                                                       MAGDALENA KASPRZAK

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?