reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Wynagradzanie cudzoziemców

Wynagradzanie cudzoziemców

Obowiązująca w Polsce zasada walutowości skutkuje tym, że pracodawca ma obowiązek wypłacać cudzoziemcowi wynagrodzenie w walucie polskiej.

Wynagradzanie zatrudnianych cudzoziemców nie rządzi się innymi prawami niż te obowiązujące pracowników polskich. Co więcej, ważne jest, aby wynagrodzenie cudzoziemca zatrudnionego w Polsce nie było niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi za wykonywanie porównywalnej pracy.

Taki warunek ma charakter antydumpingowy, nie może być bowiem tak, że pracodawcom bardziej opłacałoby się zatrudnić cudzoziemca niż pracownika polskiego. Zasady dla wszystkich powinny być równe.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). Na wysokość wynagrodzenia nie ma wpływu fakt, że pracownik jest lub nie jest cudzoziemcem.

Zasady rozliczania wynagrodzenia cudzoziemców

O tym, gdzie cudzoziemiec będzie płacić podatki, decyduje przede wszystkim miejsce jego zamieszkania.

Definicja miejsca zamieszkania zawarta w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej updof wpływa na rozliczenia podatkowe cudzoziemców pracujących w Polsce. Miejsce zamieszkania w Polsce ma obcokrajowiec, który przebywa w naszym kraju ponad 183 dni i jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) znajduje się w Polsce (art. 3 ust. 1a updof).

Taka osoba będzie musiała rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów w polskim urzędzie skarbowym (chyba że będzie posiadać certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe innego kraju lub umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie stanowić inaczej).

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności, zgodnie z art. 3 ust. 2b updof, dochody (przychody) m.in. z:

• pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

• działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

• działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski.

Rozliczamy cudzoziemca, który nie mieszka w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Dochody obcokrajowców są opodatkowane w Polsce tylko i wyłącznie w tej części, w jakiej zostały uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Jeżeli obcokrajowiec wykonuje swoją pracę w Polsce, to na polskiej firmie jako pracodawcy ciąży obowiązek poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach takich samych jak w przypadku pracowników polskich (tj. wedle obowiązującej skali podatkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama