| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy umowa zlecenia zawarta z 25-letnim studentem powoduje obowiązek ubezpieczeń?

Kiedy umowa zlecenia zawarta z 25-letnim studentem powoduje obowiązek ubezpieczeń?

Od lutego 2008 r. chcemy podpisać z osobą, która pracuje dla naszej firmy na podstawie umowy o pracę, dodatkowo umowę zlecenia na 2 miesiące. Jest to młody pracownik, w wieku 25 lat, który zaocznie studiuje. Czy ze względu na to, że umowa zlecenia zostanie zawarta ze studentem, będzie zwolniona ze składek na ZUS?


RADA

W tym przypadku umowę zlecenia do celów ubezpieczeń społecznych muszą Państwo traktować jak umowę o pracę. W związku z tym wynagrodzenie z tej umowy będzie podlegało zarówno składkom na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Studenci w wieku do ukończenia 26 lat nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu umowy zlecenia. Nie dotyczy to jednak studentów, którzy taką umowę podpiszą ze swoim pracodawcą.

Za pracownika uznaje się nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale także wykonującą pracę na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia - jeżeli taka umowa została zawarta z pracodawcą, z którym ta osoba jest związana umową o pracę, lub jeżeli w ramach tej umowy praca ma być wykonywana na rzecz pracodawcy tej osoby (mimo że została zawarta z podmiotem, z którym tę osobę nie wiąże żadna umowa).

W przypadku zawarcia umowy zlecenia z własnym pracownikiem należy zatem opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne, nawet jeśli osoba ta posiada status studenta. Ponadto przychód osiągany z tytułu tej umowy traktuje się jak przychód z umowy o pracę, a nie jak z umowy zlecenia.

Z tytułu zawartej umowy zlecenia nie należy zgłaszać tej osoby ponownie do ubezpieczeń. Składki od przychodu uzyskanego z tej umowy należy rozliczać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA - wykazując w nim jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne łączny przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia.

Gdyby pracownik, z którym została zawarta umowa zlecenia, wykonywał ją w trakcie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego, wówczas do celów ubezpieczeń społecznych byłby traktowany jak zleceniobiorca. W takiej sytuacji umowy zlecenia nie traktuje się do celów ubezpieczeń społecznych jak umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Studentka (24 lata) do 10 stycznia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W tym czasie pracowała dla swojego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia zawartej na rok, do 29 lutego 2008 r. Ponieważ umowa zlecenia była wykonywana w okresie urlopu wychowawczego, obowiązek ubezpieczeń z tytułu tej umowy należało rozpatrywać na zasadach ogólnych. Z uwagi na status studentki w wieku niższym niż 26 lat, osoba ta do 10 stycznia 2008 r. nie podlegała ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Natomiast od 11 stycznia br. status studenta nie zwalnia już pracownicy z obowiązku ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Od przychodów z umowy zlecenia za okres od 11 stycznia do 29 lutego br. składki muszą zostać rozliczone na zasadach dotyczących pracowników.

• art. 8 ust. 1 i ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• załącznik nr 1 i nr 12 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »