reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Za członka rodziny nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego nie powoduje żadnych obciążeń finansowych.

Jako członek rodziny nie może być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pobierające rentę rodzinną. Dziecko podlega wtedy obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba pobierająca rentę, a nie jako członek rodziny osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jako członek rodziny nie może być również zgłoszona osoba pobierająca stypendium sportowe po ukończeniu 15. roku życia (osoba ta podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu). Także osoba korzystająca z urlopu wychowawczego nie może być zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlega ona bowiem obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, nawet wówczas gdy jej małżonek odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy lub z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jako członek rodziny może być natomiast zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorca będący uczniem bądź studentem, który nie ukończył 26 lat. Osoba taka nie podlega z tytułu umowy zlecenia zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Członek rodziny będący cudzoziemcem

Członkiem rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego może być także cudzoziemiec. Musi to być jednak cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Polski bądź na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA. Zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy osoba ta nie jest uprawniona do uzyskania na terenie Polski świadczeń zdrowotnych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Osoby z najbliższej rodziny

Krąg osób najbliższych, które mogą być uznane za członków rodziny, ma charakter katalogu zamkniętego. W rezultacie nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego np. brata, siostry, teściowej, zięcia, wuja. Nie można również zgłosić do ubezpieczenia jako członka rodziny konkubenta czy konkubiny.

Natomiast spośród krewnych wstępnych (np. rodziców, dziadków) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny może zostać zgłoszony jedynie ten wstępny, który pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym ze zstępnym (np. z córką, z wnukiem) opłacającym składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Uproszczeniem jest przyjęcie, że jedynie wówczas mamy do czynienia ze wstępnym pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym, gdy zamieszkuje on pod tym samym adresem co zstępny opłacający składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Można zamieszkiwać lub mieć zameldowanie pod innym adresem niż adres zstępnego, a mimo wszystko pozostawać z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Z tego też powodu ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą opłacającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest bowiem możliwe dostatecznie ścisłe i wyczerpujące wyliczenie elementów, których wystąpienie wskazuje na pozostawanie danej osoby we wspólnym gospodarstwie domowym. Przy określaniu prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego należy brać jednak pod uwagę takie okoliczności, jak wspólny budżet domowy wstępnego i zstępnego (np. wydatki na leki dla wstępnego uszczuplają środki finansowe posiadane przez zstępnego) oraz współpracę w załatwianiu codziennych spraw życiowych (np. wspólne zakupy, wspólne korzystanie ze sprzętu i urządzeń domowych, wspólne prowadzenie kuchni itp.). Decyduje zatem więź społeczno-gospodarcza między określonymi osobami bliskimi, a nie wyłącznie zameldowanie w tym samym lokalu mieszkalnym (wyrok SN z 3 marca 1999 r., II UKN 504/98, OSNP 2000/9/364).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama