Kategorie

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Andrzej Sidorko
Za członka rodziny nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego nie powoduje żadnych obciążeń finansowych.

Jako członek rodziny nie może być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pobierające rentę rodzinną. Dziecko podlega wtedy obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba pobierająca rentę, a nie jako członek rodziny osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jako członek rodziny nie może być również zgłoszona osoba pobierająca stypendium sportowe po ukończeniu 15. roku życia (osoba ta podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu). Także osoba korzystająca z urlopu wychowawczego nie może być zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlega ona bowiem obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, nawet wówczas gdy jej małżonek odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy lub z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jako członek rodziny może być natomiast zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorca będący uczniem bądź studentem, który nie ukończył 26 lat. Osoba taka nie podlega z tytułu umowy zlecenia zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Członek rodziny będący cudzoziemcem

Członkiem rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego może być także cudzoziemiec. Musi to być jednak cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Polski bądź na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA. Zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy osoba ta nie jest uprawniona do uzyskania na terenie Polski świadczeń zdrowotnych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Osoby z najbliższej rodziny

Krąg osób najbliższych, które mogą być uznane za członków rodziny, ma charakter katalogu zamkniętego. W rezultacie nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego np. brata, siostry, teściowej, zięcia, wuja. Nie można również zgłosić do ubezpieczenia jako członka rodziny konkubenta czy konkubiny.

Natomiast spośród krewnych wstępnych (np. rodziców, dziadków) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny może zostać zgłoszony jedynie ten wstępny, który pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym ze zstępnym (np. z córką, z wnukiem) opłacającym składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Uproszczeniem jest przyjęcie, że jedynie wówczas mamy do czynienia ze wstępnym pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym, gdy zamieszkuje on pod tym samym adresem co zstępny opłacający składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Można zamieszkiwać lub mieć zameldowanie pod innym adresem niż adres zstępnego, a mimo wszystko pozostawać z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Z tego też powodu ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą opłacającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest bowiem możliwe dostatecznie ścisłe i wyczerpujące wyliczenie elementów, których wystąpienie wskazuje na pozostawanie danej osoby we wspólnym gospodarstwie domowym. Przy określaniu prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego należy brać jednak pod uwagę takie okoliczności, jak wspólny budżet domowy wstępnego i zstępnego (np. wydatki na leki dla wstępnego uszczuplają środki finansowe posiadane przez zstępnego) oraz współpracę w załatwianiu codziennych spraw życiowych (np. wspólne zakupy, wspólne korzystanie ze sprzętu i urządzeń domowych, wspólne prowadzenie kuchni itp.). Decyduje zatem więź społeczno-gospodarcza między określonymi osobami bliskimi, a nie wyłącznie zameldowanie w tym samym lokalu mieszkalnym (wyrok SN z 3 marca 1999 r., II UKN 504/98, OSNP 2000/9/364).

W przypadku dzieci (wnuków) należy pamiętać, że po ukończeniu 18 lat osoby te mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego (lub wciąż ubezpieczone jako członkowie rodziny) jedynie wówczas, gdy nadal się kształcą. W takiej sytuacji status członka rodziny zachowują przez cały okres nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat.

Jako członek rodziny może być zgłoszona osoba kształcąca się w uczelni (szkole) publicznej, jak i niepublicznej. Spośród studentów jako członkowie rodziny mogą być zgłoszeni zarówno studenci studiów dziennych, jak i studiów zaocznych czy wieczorowych. W przypadku zgłaszania studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny nie jest również istotne to, czy dana uczelnia (szkoła) znajduje się na terenie Polski. Warto zwrócić uwagę, że w okresie urlopu dziekańskiego student zachowuje status studenta i związane z tym uprawnienia, a zatem powinien być nadal traktowany jak osoba kształcąca się.

Jeśli dziecko ukończyło studia, np. w wieku 25 lat, to z datą ukończenia studiów traci status członka rodziny (osoba, która zgłosiła dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jest zobowiązana do jego wyrejestrowania z tego ubezpieczenia).

W przypadku studenta bądź ucznia, którego małżonek jest osobą objętą obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (ewentualnie ma zawartą z funduszem umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego), pierwszeństwo powinno mieć zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej. Wspomniany student (uczeń) nie powinien natomiast być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. A zatem z chwilą zgłoszenia studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej - należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej. Z dniem zawarcia przez osobę kształcącą się małżeństwa - najbliższą osobą ubezpieczoną, na której ciąży obowiązek zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jest małżonek takiej osoby, a nie jej rodzic. Na rodzicu spoczywa obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jedynie wówczas, gdy nie może być ono zgłoszone przez swojego małżonka. Dlatego jeśli np. student zawrze związek małżeński, ale jego małżonek nie jest objęty obowiązkowym (lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym - to student ten może być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. Sytuacja taka może mieć miejsce np. wówczas, gdy mąż studentki zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej jest również studentem pozostającym na utrzymaniu rodziców (i jest zgłoszony do ubezpieczenia przez jednego ze swoich rodziców). Mimo zawarcia małżeństwa każdy ze wspomnianych studentów nadal posiada ubezpieczenie zdrowotne jako dziecko osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Należy podkreślić, że jeśli np. studentka zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica urodzi dziecko, wówczas rodzic ten powinien zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy to oznacza, ze będzie kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?