| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców spoza UE

Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców spoza UE

Procedura zatrudnienia obcokrajowców będzie krótsza i mniej kłopotliwa dla pracodawcy. Trzeba będzie wypełniać mniej dokumentów, urząd będzie wymagał oświadczeń pracodawcy zamiast zaświadczeń.

Do konsultacji społecznych trafił rządowy projekt z 16 czerwca 2008 r. dotyczący nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jest to odpowiedź na zmieniającą się sytuację na rynku pracy wywołaną szybkim wzrostem gospodarczym oraz zmniejszającą się liczbą osób chętnych do podjęcia zatrudnienia.

Nowa ustawa ma usprawnić proces wydawania zezwoleń m.in. przez:

• eliminację instytucji przyrzeczenia zezwolenia na pracę,

• przyspieszenie procedury tzw. testu pracy oraz wprowadzenie możliwości wydawania zezwoleń na pracę bez tego testu w zawodach deficytowych,

• wydłużenie okresu, na który mogą być wydawane zezwolenia na pracę.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, aby przyrzeczenia zatrudnienia obcokrajowca zostały zlikwidowane, a pracodawca chcący zatrudnić takiego pracownika starał się bezpośrednio o zezwolenie na zatrudnienie.

Obecnie, aby uzyskać zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca, pracodawca musi doręczyć wojewodzie zaświadczenia poświadczające np. kwalifikacje zawodowe czy niekaralność kandydata, którego chce zatrudnić. Zmiana przepisów ma polegać na tym, że zamiast zaświadczeń będą wymagane oświadczenia pracodawcy, że cudzoziemiec np. nie był karany. Pracodawca nie będzie też musiał starać się o dokumenty poświadczające kwalifikacje cudzoziemca, jeśli zamierza go zatrudnić w zawodach, do których wykonywania nie są niezbędne specjalne kwalifikacje.

Obecnie każdy przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę, musi przejść uciążliwy test rynku pracy. Polega on na sprawdzeniu, czy na oferowane stanowisko pracy nie znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Pracodawca musi przedstawić dokumenty potwierdzające podjęcie przez niego działań w zakresie powierzenia pracy miejscowym bezrobotnym. Mogą to być na przykład faktury za ogłoszenia w prasie czy internecie.

Nowe przepisy przewidują utrzymanie testu pracy tylko w przypadku zatrudniania cudzoziemców w tzw. zawodach wrażliwych, czyli takich, w których więcej jest chętnych do pracy Polaków niż ofert pracy.

Nowelizacja ustawy przewiduje również wydłużenie okresu, na jaki będą wydawane pozwolenia na zatrudnienie obcokrajowca, z 2 lat do 3 lat po wejściu w życie przepisów nowelizacji.

                                                                                                                                  PAWEŁ ŁUKASZUK

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »