REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia rentowe, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Immunitet odprawy emerytalnej lub rentowej

Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Można obniżyć rentę dopiero po ustaleniu do niej prawa

ZUS nie może potrącić z renty przyznanej wyrokiem sądowym i wypłaconej wstecz kwot, które świadczeniobiorca zarobił, pracując w czasie trwania procesu.

Czy zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca, którego od stycznia 2008 r. zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłosił 21 kwietnia br., że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można go zgłosić do ubezpieczenia chorobowego od 1 kwietnia br., jeśli tak chce zleceniobiorca? Jeśli nie, to czy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. powinniśmy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu, w jakim będzie podlegał temu ubezpieczeniu?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest drugim funduszem pozaubezpieczeniowym, na rzecz którego część płatników musi odprowadzać składki.

Jakim ubezpieczeniom podlega młody przedsiębiorca

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.

Motywowanie zdrowiem

Na podstawie obserwacji rynku można stwierdzić, że już od kilku lat jednym z najbardziej powszechnych elementów stosowanych w budowie pozafinansowego systemu motywowania jest opieka medyczna.

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 2)

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Motywacja, czyli sztuka ułatwiania sobie pracy

Motywacja to zespół czynników (motywatorów), które mobilizują do pracy i sprawiają, że wykonujesz ją z większym zaangażowaniem i radością. Im atrakcyjniejsze będą motywatory, tym wyższej jakości efektów można oczekiwać.

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 1)

Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpie- czenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP.

Jak liczyć okres uprawniający do trzynastki

Pracownik obsługi był zatrudniony na czas nieokreślony i rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron 10 października 2007 r. W okresach od 11 do 30 czerwca 2007 r. i od 18 lipca do 10 października 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Czy okres służby wojskowej podlega wliczeniu do stażu pracy

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasz obecny pracownik przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu tej służby przez ponad rok także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do dodatku stażowego?

Nie można dowolnie obliczać renty wyrównawczej

Odpowiednia renta wyrównawcza to taka, która rekompensuje faktyczną utratę możliwości zarobkowych poszkodowanego.

Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Jestem nauczycielem. W 2007 r. przebywałem kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim, później przez sześć miesięcy korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia. Słyszałem, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba w trakcie roku przepracować co najmniej sześć miesięcy. Czy mam prawo do dodatkowego wynagrodzenia za 2007 r.? Jeśli tak, to czy wygrodzenie, które otrzymałem w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia, wliczy się do tego świadczenia?

Nie każdy ma prawo do otrzymania trzynastki

31 marca 2008 r. mija termin wypłat dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej. W praktyce wielu pracodawców ma problemy z wypłatą tych świadczeń. Komplikacje pojawiają się przy ustalaniu uprawnień do trzynastek, ale także liczeniu podstawy ich wymiaru.

Wynagrodzenie za dyżur

Każdy pracownik, który pełni dyżur poza obowiązującymi go godzinami pracy, jest uprawniony do otrzymania dodatku za pracę nadliczbową, jeżeli w trakcie tego dyżuru zacznie wykonywać pracę.

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniłem zleceniobiorcę, który z tytułu pracy w innej firmie na niepełny etat zarabia 1400 zł. Nie chciałbym ponosić kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, skoro z obowiązku tych ubezpieczeń zwalnia wysokość zarobków z umowy o pracę. Chciałbym jednak zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego, bo zlecenie będzie wykonywane na placu budowy prowadzonej przez moją firmę. Zleceniobiorca chce również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można dokonać zgłoszenia tylko do tych ubezpieczeń?

Zgoda żyranta na potrącenie długu z jego wynagrodzenia za pracę

Mamy wątpliwości co do zgodności z prawem klauzuli poręczenia składanej przez pracowników poręczających pożyczki mieszkaniowe zaciągane z funduszu socjalnego. Czy ma moc prawną składane przez nich oświadczenie o zgodzie na potrącanie z ich pensji rat pożyczki w razie zaprzestania spłaty przez pożyczkobiorcę? Nasze wątpliwości wynikły z obowiązującego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który za nieważne uznaje wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie ewentualnego długu przyszłego o niewiadomej wysokości.

Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Jak zmotywować się do działania?

Jestem świeżo upieczonym menedżerem średniego szczebla. Zarządzam trzyosobowym zespołem. Mam zadowalającą pensję i dobrą premię. Atmosfera w pracy jest również bardzo przyjazna. Ostatnio jednak straciłem zapał do pracy. Dotychczas byłem typem menedżera - samonakręcającej się maszyny. Praca dawała mi mnóstwo satysfakcji. Byłem w stanie wciąż generować i wdrażać nowe pomysły. Nie potrafię sam zdiagnozować swojego zniechęcenia. Jak mam odzyskać wewnętrzną motywację do dalszego działania?

ZUS może przyznać prawo do kilku świadczeń, ale zwykle wypłaca jedno z nich

Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.

Po obniżeniu składki rentowej kwota zmniejszenia jest wyższa

Uprawnieni do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych osiągający przychód powodujący ich zmniejszenie otrzymają w lutym 2008 r. decyzje z ZUS ustalające nowe kwoty zmniejszenia. Konieczność ponownego ich obliczenia wynika z obniżenia od 1 stycznia 2008 r. składki rentowej.

Likwidacja stanowiska pracy nie może być fikcyjna

Ocena tego, czy nastąpiła pozorna likwidacja stanowiska pracy, wymaga porównania warunków zatrudnienia na nowym stanowisku z warunkami na stanowisku zlikwidowanym.

Czy uwzględnić zleceniobiorcę w liczbie ubezpieczonych

Zleceniobiorcy wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, np. za styczeń w lutym. Jednak za grudzień 2006 r. otrzymał je w grudniu. Natomiast wynagrodzenie za styczeń 2007 r. otrzymał w lutym 2007 r. Czy ustalając liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w styczniu, należy tę osobę uwzględnić w liczbie osób podlegających temu ubezpieczeniu?

Wyłączenie się z ubezpieczenia z datą wsteczną jest niemożliwe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wyłączyć się z obowiązku przymusowego ubezpieczenia.

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

Jak udzielać pochwał i reprymend?

PROBLEMJestem początkującym menedżerem, kieruję kilkunastoosobowym zespołem w dużej firmie usługowej. Największy problem sprawia mi udzielanie pochwał i reprymend moim podwładnym. Nie chcę być dla nich niesprawiedliwy, ale i nie wiem, jakie stosować zasady, aby obiektywnie oceniać ich pracę. Samo przekazywanie im moich uwag, szczególnie tych krytycznych, jest dla mnie bardzo nieprzyjemne.

Motywacja kompleksowa

Jak zadbać o odpowiednią efektywność pracowników - odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy XXI konferencji w cyklu Konwent HR, zorganizowanej w Warszawie 21 listopada 2007 r. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Pełnienie funkcji członka zarządu nie stanowi tytułu do ubezpieczeń

Członek zarządu spółki wykonujący swoje obowiązki tylko na podstawie uchwały o powołaniu nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Będzie ubezpieczony jako pracownik albo zleceniobiorca, gdy będzie go wiązała ze spółką umowa.

Czy będą opłacane tylko składki od umowy o pracę

Jestem zatrudniony na umowie o pracę na pół etatu z wynagrodzeniem w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Równocześnie wykonuję umowę zlecenia, z której uzyskuję wynagrodzenie w wysokości 500 zł miesięcznie. Od stycznia rozpoczynam dodatkowo prowadzenie działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji od 1 stycznia 2008 r. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będę wciąż podlegał tylko z umowy o pracę?

Wyższe wynagrodzenie minimalne to wyższa podstawa wymiaru składek

Podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2008 r. do 1126 zł spowoduje obowiązek opłacania składek w wyższej wysokości. Dotyczy to m.in. osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, a także kontynuujących te ubezpieczenia.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2008 r. (cz. 1)

W 2008 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie stanowić (podobnie jak w 2007 r.) 9% podstawy wymiaru składki.

Rozliczenie pensji w miesiącu, w którym pracownik otrzymał bony swiąteczne

W grudniu wielu pracodawców decyduje się na przyznanie pracownikom bożonarodzeniowych upominków w postaci bonów towarowych. Każdy przekazany pracownikowi bon towarowy należy w odpowiedni sposób rozliczyć. Metoda rozliczenia zależy przede wszystkim od źródła finansowania tych świątecznych upominków. Bony towarowe dla pracowników mogą zostać sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

Dopłaty z funduszu socjalnego

Czy dopłaty z funduszu socjalnego należy uwzględnić w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Samozatrudniony (nie)zadowolony

Różne formy elastycznego zatrudnienia zauważalne na polskim rynku pracy determinowane są wymaganiami pracodawców i nadmiarem pracowników. Jednakże efektywna praca niezależnych współpracowników może zależeć od tego, jak pracodawca traktuje tę kategorię zatrudnionych. Współdziałanie powinno opierać się na wzajemnym zaufaniu, lojalności, zdobywaniu i wymianie niezbędnej wiedzy oraz porównywalnym z innymi wynagrodzeniu pracowników.

Można podwyższyć składkę i otrzymać większy zasiłek

ZUS nie może kwestionować wysokości składki chorobowej zadeklarowanej przez kobietę w ciąży, która prowadzi własną firmę, jeśli nie przekracza określonej ustawowo kwoty.

Kiedy i według jakich zasad wypłacamy dodatki wyrównawcze

Dodatki wyrównawcze mają na celu rekompensatę pracownikowi różnicy między dotychczas otrzymywanym wynagrodzeniem a nowym w sytuacjach szczególnych wskazanych w przepisach prawa pracy.

Czy bon to dobry prezent

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak liczyć podstawę odprawy emerytalnej

Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego (DPS). We wrześniu pracownik odchodzi na emeryturę, w związku z tym mamy obowiązek wypłacić mu 6-miesięczną odprawę. Na wynagrodzenie pracownika składają się: wynagrodzenie zasadnicze 1000 zł, premia regulaminowa - 20% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek stażowy 20% wynagrodzenia zasadniczego. W lipcu pracownik otrzymał premię regulaminową w zwiększonej wysokości - 40%. Jakie składniki należy przyjąć do obliczenia podstawy odprawy (czy wynagrodzenie zasadnicze + dodatek stażowy + 20% premii regulaminowej czy wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i średnią wysokość premii z 3 miesięcy)?

Po zwolnieniu z pracy można kontynuować opłacanie składek

Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, np. pracownicy, mogą po ich ustaniu kontynuować je dobrowolnie. W tym celu muszą złożyć w ZUS w nieprzekraczalnym terminie 30 dni wniosek i co miesiąc opłacać składki.

Czy można kontynuować ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy o pracę

Do końca listopada będę zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 grudnia umowa o pracę zostanie rozwiązana a zakład pracy, w którym byłem zatrudniony będzie zawierał ze mną umowy o dzieło. Czy mogę sam opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Jak prawidłowo zlecać pracę nocną

Praca nocna może być wykonywana bez potrzeby jej uzasadniania szczególnymi potrzebami pracodawcy, ale jako bardziej uciążliwa uprawnia pracownika do dodatkowej rekompensaty i podlega pewnym ograniczeniom.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie wyjaśniają zasad, według których powinno zostać obliczone odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji. Kodeks pracy wskazuje jedynie jego dolny pułap.

Produkt z przyszłością - bony jako narzędzie wpływające na poprawę satysfakcji pracowników

Mimo że rynek bonów towarowych ustabilizował się na dobre, większość emitentów stara się modyfikować swoje oferty, by jak najlepiej dostosować je do zwiększających się wymagań klientów. Wyspecjalizowane firmy emitenckie przyczyniły się do zasadniczej zmiany jakościowej rynku, a pośrednio także do zmiany sposobu postrzegania tej formy wynagrodzeń pozapłacowych przez swoich klientów.

Kiedy wynagrodzenie wpływa na motywację

Aby motywowanie przez wynagrodzenie było efektywne, powinno być dostosowane indywidualnie do pracownika. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że coś konkretnie i ze stałą siłą tak samo motywuje wszystkich ludzi.

Podwyżka mile widziana

Każdy pracownik ma nadzieję, że efekty jego pracy zostaną zauważone i docenione przez pracodawcę. Dobrze się dzieje, jeżeli przekonaniu pracownika towarzyszy pozytywne działanie pracodawcy, który w wymierny sposób wynagrodzi pracownikowi jego zaangażowanie.

Kiedy premia jest nagrodą

Polityka płacowa może zarówno motywować pracowników do jak najlepszej pracy, jak i zniechęcać do podejmowania pożądanych przez pracodawcę działań.

Premie i nagrody

Premia czy nagroda wywołuje zawsze pozytywne emocje wśród pracowników. Popularność zagadnienia sprawia, że warto mu się bliżej przyjrzeć. Znajomość reguł i konsekwencji przyznawania takich gratyfikacji jest przydatna dla dwóch stron stosunku pracy. Pracownik powinien wiedzieć, kiedy i za co może spodziewać się nagrody czy też premii. Pracodawca natomiast musi wiedzieć, kiedy i jak poprawnie ich udzielać, aby były zarówno przyznane zasadnie oraz by w odczuciu pracownika były sprawiedliwe.

Jak zmotywować pracownika

Jedna z podstawowych zasad motywowania przez wynagrodzenie mówi, że dotyczy ono konkretnego pracownika. Dlatego istotne jest, aby obowiązujący w firmie system wynagradzania uwzględniał indywidualne potrzeby pracowników.

Specjaliści w cenie

Wynagrodzenia osób na tych samych stanowiskach w różnych regionach Polski różnią się od siebie. Potwierdzają to dane ostatniego raportu płacowego AG „TEST” HR Wiosna 2007 oraz badania Głównego Urzędu Statystycznego. Dlaczego się tak dzieje, kto w ostatnim czasie zyskał najwięcej, kto może się spodziewać najwyższych wzrostów w ciągu najbliższych lat, a kto powinien zmienić swój zawód?

Egzekucja podatku z wynagrodzenia za pracę

Kwota wynagrodzenia za pracę wolna od egzekucji wynosi połowę otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, lecz kwota ta nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

REKLAMA