Kategorie

Motywacja kompleksowa

Paweł Berłowski
Paweł Berłowski
Jak zadbać o odpowiednią efektywność pracowników - odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy XXI konferencji w cyklu Konwent HR, zorganizowanej w Warszawie 21 listopada 2007 r. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Paweł Berłowski

Autor jest dziennikarzem Serwisu HR

Kontakt: pawel.berlowski@interia.pl

Mgła panująca tego ranka nad lotniskiem w Gdańsku, skąd wyruszył pierwszy prelegent, Marek Kamiński, pierwszy na świecie człowiek, który w jednym roku zdobył oba bieguny Ziemi, uczestnik wielu innych ekstremalnych wypraw, nie popsuła misternie zbudowanego planu konferencji. Organizatorom udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu. Prezentacja „Wyprawy na krańce marzeń. Jak coś, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe” uwieńczyła konferencję, a ci, którzy byli zmotywowani do końca, mogli usłyszeć przekonujące świadectwo o przekraczaniu własnych barier, obejrzeć nigdzie niepokazywane relacje filmowe i dokumenty fotograficzne.

Wcześniejsze wystąpienia dotyczyły motywacji w firmach i spraw związanych z wynagradzaniem. Omawiane były:

Wprowadzenie outsourcingu kadrowo-płacowego w firmie Castorama.

Szkolenie i rozwój pracownika jako motywatory.

Efektywny system wynagrodzeń zmiennych kluczem do poprawy wydajności produkcji.

Jak motywować bez podwyższania wynagrodzeń?

Jak motywować siły sprzedaży?

Motywowanie poprzez finansowanie pakietów medycznych.

Jak kultura i klimat organizacyjny wpływają na motywację i zaangażowanie?

W jaki sposób połączyć strategię wynagrodzeniową z założeniami i celami biznesowymi firmy?

 

Premie dla handlowców

Reklama

Mówiąc o budowaniu systemów motywacyjnych dla sprzedawców, Daniel Fietkiewicz z firmy Deloitte uczulał na różne błędy i niebezpieczeństwa związane z podnoszeniem zaangażowania tej specyficznej grupy zawodowej. Jednym z takich błędów jest koncentrowanie się na sprzedawcach najlepszych albo najgorszych. Oczywiście tym najlepszym potrzebne są wyrazy uznania, ale tworząc system premiowy, należy cały czas mieć na myśli 80 proc. tych średnich.

- Najlepsi i tak już sprzedają na najwyższym poziomie, a najgorsi też nie są już w stanie sprzedawać lepiej - tłumaczył swoje podejście Daniel Fietkiewicz. - Kiedy inne firmy z branży miały wzrost półtorakrotny, nasza, dzięki przesunięciu środka ciężkości w motywowaniu handlowców na tę dominującą grupę, mogła pochwalić się wzrostem dwa razy większym - mówił, zastrzegając się, że tak wysoki wzrost był uwarunkowany również ogólnym wzrostem gospodarczym. Ten i inne przykłady do swojej prezentacji czerpał z własnych dwuletnich doświadczeń dyrektora Departamentu Rozwoju Sprzedaży (ponad 2 tysiące handlowców).

 

Walka o pracownika

Obecnie rynek pracy jest rynkiem pracownika. Nic więc dziwnego, że wielu mówców skupiało się na problematyce utrzymywania zatrudnionych.

Reklama

- W mojej poprzedniej pracy przeżyłam trudny moment, gdy nowy operator telefonii komórkowej podkupywał kadry u dotychczas działających, oferując wyższą płacę zasadniczą. Później okazało się, że wynagrodzenie całkowite było podobne, a więc pracownicy dali się skusić konkurencji za te same pieniądze, wyższą płacę zasadniczą, ale niższe premie i nagrody - wspominała Magdalena Gera-Pikulska, od niedawna dyrektor Departamentu Polityki Personalnej Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. - Kiedy na rynku pojawił się Play, zastanawialiśmy się, jak się bronić, w które grupy uderzy nowy konkurent, jak zbuduje swoją przewagę jako pracodawca. Z różnych sygnałów i analiz udało nam się przewidzieć, że atak zostanie skierowany na grupę kierowników średniego szczebla, którzy później pociągną swoich podwładnych. Tak naprawdę kierownicy ci nie dostawali tam większych wynagrodzeń na tym samym stanowisku, jakie poprzednio zajmowali w poprzedniej firmie, ale wzrost płacy związany był z awansem. Tym niemniej na rynek dotarł komunikat, że warto do nich przejść, bo wiąże się to z dużo wyższymi zarobkami.

Firma, w której pracowała wówczas Magdalena Gera-Pikulska, zabezpieczyła się w ten sposób, że od razu zaproponowała wszystkim menedżerom średniego szczebla wyższe zarobki w połączeniu ze zwiększeniem odpowiedzialności. Ludzie ci otrzymali nowe motywujące cele, związane szczególnie z budowaniem zaangażowania i satysfakcji podległych współpracowników. Zastosowano więc podobny mechanizm wzrostu wynagrodzeń jak Play w przypadku ludzi rekrutowanych od konkurencji. Dzięki temu firmie udało się ocalić przed odchodzeniem pracowników.

Nie tylko o płacach

Chociaż większość prelekcji poświęcona było motywowaniu finansowemu i materialnemu, prawie wszyscy prelegenci podkreślali, że przy braku kompleksowego podejścia do motywacji, a więc harmonijnego uwzględnienia wszystkich sfer wpływających na zaangażowanie zatrudnionych, nawet najbardziej wymyślne systemy mogą odgrywać rolę demotywującą. To tak jak z wyprawą na biegun. Nie wystarczą sanie, narty, prowiant, kompletna apteczka i kondycja fizyczna. Są jeszcze wiara, zapał, marzenia, przyjaźń, odpowiedzialność.

Arkadiusz Nowak

kierownik Działu Personalnego w Lubelskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” SA

Gratulacje dla organizatorów za zaproszenie pana Marka Kamińskiego, bo temat idealnie pasował do tematyki konferencji, a prelegent należy do najlepszych mówców motywacyjnych w Polsce. Prezentacja była świetna. Marek Kamiński pokazał na wielu przykładach związanych ze swoimi wyprawami, że motywacja może zdziałać cuda, że to nie ciało, choćby najlepiej wytrenowane i odżywione, ale głowa i serce dochodzą na różne bieguny. Dzięki takim wystąpieniom można uwierzyć, że da się szybciej osiągnąć cel, który wydaje się bardzo odległy lub zgoła nieosiągalny.

Z innych prelekcji uczestniczyłem też w prezentacji pokazującej outsourcing płacowo-kadrowy. Dużo się z niej dowiedziałem. Brakowało mi jednak pokazania wad takiego rozwiązania czy zagrożeń związanych z jego wdrożeniem.

Magdalena Połaska

specjalista HR WSiP SA, współpracownik Serwisu HR

Prezentacji Marka Kamińskiego nie da się porównać z innymi: cisza na sali towarzysząca temu wystąpieniu wynikała z pewnością z niezwykłych osiągnięć, o których mówił zresztą w sposób niezwykle skromny.

Ponadto z konferencji wyniosłam zainteresowanie nowym jak dla mnie narzędziem do oceny kompetencji menedżerskich, chociaż tytuł nie zapowiadał tej głównej korzyści („Jak kultura i klimat organizacyjny wpływają na motywację i zaangażowanie?”). W firmie Aster w ramach programu rozwoju kadry menedżerskiej jej kompetencje zbadano najpierw za pomocą Development Center. Na podstawie wyników DC wdrożono szkolenia. Po jakimś czasie kompetencje menedżerów zbadano ponownie, tym razem za pomocą testów przeprowadzonych wśród ich podwładnych, którzy zgodnie ze swoim doświadczeniem wskazywali na stopień reprezentowania danej kompetencji u swojego przełożonego i stopień oczekiwany. Wyniki były niezwykle ciekawe. Najsłabiej oceniono te czynniki, które odnosiły się do relacji z zespołem, z pracownikami. Pracownicy chcieli, aby ich przełożeni mieli dla nich więcej czasu, chętniej ich słuchali i okazywali więcej troski. Co ciekawe, w oczach podwładnych menedżerowie mają za mało wiary w siebie.

Z prezentacji „Motywowanie poprzez finansowanie pakietów medycznych” (Centrum Medyczne ENEL-MED) można było dowiedzieć się dużo na temat kryteriów, jakie warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru abonamentu medycznego. Sama prelegentka uprzedziła jednak, że podobnie jak w krajach zachodnich coraz większą popularność kosztem abonamentów zdobywać będą ubezpieczenia zdrowotne. Ciekawe były również dane pokazujące, z jakich usług najczęściej korzystają pracownicy objęci abonamentem i jakie mogą być różnice w zależności od specyfiki firmy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.