reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 2)

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 2)

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Ustalając składkę na FP za pracę pracownika zatrudnionego na część etatu, należy pamiętać, że nie wolno przeliczać przychodu osiągniętego z zatrudnienia na część etatu na przychód, jaki dana osoba otrzymywałaby w razie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie przelicza się także przychodów wypłacanych z tytułu realizacji umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa agencyjna itp.). Przy ustaleniu składki na FP przyjmuje się wówczas kwotę faktycznie wypłaconą.

Przykłady

Pracownik zatrudniony jest na 1/4 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym wynoszącym 350 zł. W takim przypadku pracodawca nie przelicza tego przychodu na pełny etat, co oznacza, że składka na Fundusz Pracy nie jest należna.

Z pracownikiem została zawarta umowa zlecenia na okres od 19 do 30 czerwca 2008 r., za wykonanie której wypłacono kwotę 650 zł. Umowa ta jako jedyne źródło utrzymania zainteresowanego powodowała obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych. Zleceniodawca nie przelicza jednak przychodu na pełny miesiąc, a tym samym nie opłaca składki na Fundusz Pracy, ponieważ wypłacona kwota jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1126 zł.

Jeżeli dana osoba osiąga przychody z kilku źródeł, obowiązek opłacania składek na FP powstaje wówczas, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych odpowiada co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu lub jego części w pierwszym roku zatrudnienia.

Przykłady

Pracownik z 10-letnim stażem pracy zatrudniony jest na 1/2 etatu z wynagrodzeniem wynoszącym 700 zł. W kwietniu 2008 r. podpisał umowę zlecenia z obcym podmiotem gospodarczym, za wykonywanie której będzie otrzymywał 450 zł miesięcznie. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów, ponieważ przychód ze stosunku pracy jest niższy od wynagrodzenia minimalnego za pracę. Zarówno pracodawca, jak i zleceniodawca zobowiązani są naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy, gdyż łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego, czyli od kwoty 1126 zł w 2008 r. Pracodawca składkę na FP oblicza od kwoty 700 zł, zleceniodawca zaś od kwoty 450 zł. Obowiązkiem ubezpieczonego jest złożenie u obu płatników oświadczenia o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń oraz o osiąganym wynagrodzeniu.

Pracownica zatrudniona jest jako sprzątaczka w trzech różnych firmach, w każdej na 1/3 etatu, co oznacza, że w każdej firmie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z tytułu zatrudnienia otrzymuje wynagrodzenie wynoszące odpowiednio: 250 zł, 300 zł oraz 320 zł. Osoba ta legitymuje się 12-letnim stażem pracy. Łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi więc 870 zł. Oznacza to, że żaden z pracodawców nie musi naliczać od wypłaconych pracownicy wynagrodzeń składek na Fundusz Pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama