REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie pensji w miesiącu, w którym pracownik otrzymał bony swiąteczne

REKLAMA

W grudniu wielu pracodawców decyduje się na przyznanie pracownikom bożonarodzeniowych upominków w postaci bonów towarowych. Każdy przekazany pracownikowi bon towarowy należy w odpowiedni sposób rozliczyć. Metoda rozliczenia zależy przede wszystkim od źródła finansowania tych świątecznych upominków. Bony towarowe dla pracowników mogą zostać sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

Bony z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawca, przyznając pracownikom bony towarowe z zfśs, powinien brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z zfśs (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). A zatem nie może on dać wszystkim pracownikom bonów o jednakowej wysokości. Ich wartość powinna być zróżnicowana.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do bonów towarowych nie stosuje się zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs są zwolnione z oskładkowania w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego pod warunkiem, że stanowią pomoc socjalną i przyznane zostały zgodnie z regulaminem zfśs (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Ich wartości nie uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

Przykład

W grudniu 2007 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków zfśs. W regulaminie gospodarowania środkami zfśs przewidziano taki rodzaj pomocy pracownikom, biorąc pod uwagę ich sytuację życiową, rodzinną i materialną. Jak dokonać rozliczenia przekazanych bonów?

Załóżmy, że pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 500 zł.

Bony towarowe finansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, nie stanowią natomiast podstawy wymiaru składek.

Sporządzamy dodatkową listę płac, na której dokonujemy rozliczenia kwoty bonów przekazanych pracownikowi.

Obliczamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obliczamy 19% od wartości przekazanych bonów (zakładamy, że wynagrodzenie pracownika mieści się w I przedziale skali podatkowej):

500 zł x 19% = 95 zł.

Zaliczkę na podatek dochodowy, tj. kwotę 95,00 zł, potrącamy z najbliższego wynagrodzenia pracownika.

Bony ze środków obrotowych pracodawcy

Bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych są przychodem pracownika ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od ich wartości.

Ponadto w związku z tym, że bony stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, ich wartość zwiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład

W grudniu 2007 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków obrotowych. Jak dokonać rozliczenia przekazanych bonów?

Załóżmy, że pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 500 zł.

Bony te stanowią zarówno przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, jak i podstawę wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej.


1. Obliczamy składki społeczne:

- emerytalną:

500 zł x 9,76% = 48,80 zł,

- rentowe:

500 zł x 3,5% = 17,50 zł,

chorobową:

500,00 zł x 2,45% = 12,25 zł,

- razem:

48,80 zł + 17,50 zł + 12,25 zł = 78,55 zł.

2. Obliczamy składki na ubezpieczenie zdrowotne:

- podstawa składki zdrowotnej (wartość bonów stanowiącą podstawę składek społecznych pomniejszamy o te składki):

500 zł - 78,55 zł = 421,45 zł,

- składka na ubezpieczenie zdrowotne:

421,45 zł x 9% = 37,93 zł,

- składka zdrowotna odliczana od podatku:

421,45 zł x 7,75% = 32,66 zł.

3. Ustalamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych:

- kwotę bonów stanowiącą podstawę składek społecznych pomniejszamy o te składki:

500 zł - 78,55 zł = 421,45 zł,

po zaokrągleniu do pełnych złotych: 421 zł,

- obliczamy 19% tej kwoty (zakładamy, że wynagrodzenie pracownika mieści się w I przedziale skali podatkowej):

421 zł x 19% = 79,99 zł,

- otrzymaną kwotę pomniejszamy o składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 7,75%:

79,99 zł - 32,66 zł = 47,33 zł; po zaokrągleniu do pełnych złotych: 47 zł.

Po dokonaniu rozliczenia na dodatkowej liście płac wartości przekazanych pracownikom bonów, należy pamiętać, aby z najbliższej pensji pracownika potrącić sumę składek społecznych, składki zdrowotnej i zaliczki na podatek, które zostały naliczone od wartości tych bonów, ale nie były pobrane:

78,55 zł + 37,93 zł + 47 zł = 163,48 zł.

WAŻNE!

Otrzymane przez pracownika bony towarowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od wartości bonów i źródła finansowania ich zakupu.

Bony towarowe nie stanowią podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej jedynie pod warunkiem, że są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Ze środków zfśs i ze środków obrotowych

Przyznawane pracownikom bony towarowe mogą być tylko w części finansowane ze środków zfśs, a w części ze środków obrotowych.

W takiej sytuacji ze zwolnienia z obowiązku odprowadzenia składek ZUS korzysta tylko część sfinansowana z zfśs. Wartość bonów sfinansowana ze środków obrotowych firmy podlega oskładkowaniu.

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA