REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie pensji w miesiącu, w którym pracownik otrzymał bony swiąteczne

REKLAMA

W grudniu wielu pracodawców decyduje się na przyznanie pracownikom bożonarodzeniowych upominków w postaci bonów towarowych. Każdy przekazany pracownikowi bon towarowy należy w odpowiedni sposób rozliczyć. Metoda rozliczenia zależy przede wszystkim od źródła finansowania tych świątecznych upominków. Bony towarowe dla pracowników mogą zostać sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

Bony z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawca, przyznając pracownikom bony towarowe z zfśs, powinien brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z zfśs (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). A zatem nie może on dać wszystkim pracownikom bonów o jednakowej wysokości. Ich wartość powinna być zróżnicowana.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do bonów towarowych nie stosuje się zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs są zwolnione z oskładkowania w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego pod warunkiem, że stanowią pomoc socjalną i przyznane zostały zgodnie z regulaminem zfśs (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Ich wartości nie uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

Przykład

W grudniu 2007 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków zfśs. W regulaminie gospodarowania środkami zfśs przewidziano taki rodzaj pomocy pracownikom, biorąc pod uwagę ich sytuację życiową, rodzinną i materialną. Jak dokonać rozliczenia przekazanych bonów?

Załóżmy, że pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 500 zł.

Bony towarowe finansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, nie stanowią natomiast podstawy wymiaru składek.

Sporządzamy dodatkową listę płac, na której dokonujemy rozliczenia kwoty bonów przekazanych pracownikowi.

Obliczamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obliczamy 19% od wartości przekazanych bonów (zakładamy, że wynagrodzenie pracownika mieści się w I przedziale skali podatkowej):

500 zł x 19% = 95 zł.

Zaliczkę na podatek dochodowy, tj. kwotę 95,00 zł, potrącamy z najbliższego wynagrodzenia pracownika.

Bony ze środków obrotowych pracodawcy

Bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych są przychodem pracownika ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od ich wartości.

Ponadto w związku z tym, że bony stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, ich wartość zwiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład

W grudniu 2007 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków obrotowych. Jak dokonać rozliczenia przekazanych bonów?

Załóżmy, że pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 500 zł.

Bony te stanowią zarówno przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, jak i podstawę wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej.


1. Obliczamy składki społeczne:

- emerytalną:

500 zł x 9,76% = 48,80 zł,

- rentowe:

500 zł x 3,5% = 17,50 zł,

chorobową:

500,00 zł x 2,45% = 12,25 zł,

- razem:

48,80 zł + 17,50 zł + 12,25 zł = 78,55 zł.

2. Obliczamy składki na ubezpieczenie zdrowotne:

- podstawa składki zdrowotnej (wartość bonów stanowiącą podstawę składek społecznych pomniejszamy o te składki):

500 zł - 78,55 zł = 421,45 zł,

- składka na ubezpieczenie zdrowotne:

421,45 zł x 9% = 37,93 zł,

- składka zdrowotna odliczana od podatku:

421,45 zł x 7,75% = 32,66 zł.

3. Ustalamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych:

- kwotę bonów stanowiącą podstawę składek społecznych pomniejszamy o te składki:

500 zł - 78,55 zł = 421,45 zł,

po zaokrągleniu do pełnych złotych: 421 zł,

- obliczamy 19% tej kwoty (zakładamy, że wynagrodzenie pracownika mieści się w I przedziale skali podatkowej):

421 zł x 19% = 79,99 zł,

- otrzymaną kwotę pomniejszamy o składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 7,75%:

79,99 zł - 32,66 zł = 47,33 zł; po zaokrągleniu do pełnych złotych: 47 zł.

Po dokonaniu rozliczenia na dodatkowej liście płac wartości przekazanych pracownikom bonów, należy pamiętać, aby z najbliższej pensji pracownika potrącić sumę składek społecznych, składki zdrowotnej i zaliczki na podatek, które zostały naliczone od wartości tych bonów, ale nie były pobrane:

78,55 zł + 37,93 zł + 47 zł = 163,48 zł.

WAŻNE!

Otrzymane przez pracownika bony towarowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od wartości bonów i źródła finansowania ich zakupu.

Bony towarowe nie stanowią podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej jedynie pod warunkiem, że są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Ze środków zfśs i ze środków obrotowych

Przyznawane pracownikom bony towarowe mogą być tylko w części finansowane ze środków zfśs, a w części ze środków obrotowych.

W takiej sytuacji ze zwolnienia z obowiązku odprowadzenia składek ZUS korzysta tylko część sfinansowana z zfśs. Wartość bonów sfinansowana ze środków obrotowych firmy podlega oskładkowaniu.

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

  Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

  9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

  Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

  Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

  REKLAMA

  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  REKLAMA