reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Motywacja, czyli sztuka ułatwiania sobie pracy

Motywacja, czyli sztuka ułatwiania sobie pracy

Motywacja to zespół czynników (motywatorów), które mobilizują do pracy i sprawiają, że wykonujesz ją z większym zaangażowaniem i radością. Im atrakcyjniejsze będą motywatory, tym wyższej jakości efektów można oczekiwać.

Motywowanie pracowników powinno leżeć w interesie każdego pracodawcy. Niektóre firmy zatrudniają specjalnych coachów - trenerów, którzy dbają o motywowanie zespołu wiedząc, że comiesięczna pensja w pewnym momencie przestaje wystarczać i trzeba wykorzystywać inne możliwości mobilizowania pracowników do codziennego wysiłku. Niestety, tak luksusowa sytuacja jest w dalszym ciągu rzadkością w naszych firmach. Z konieczności trzeba więc motywować się samemu.

Poniżej przykłady zadań, z którymi może zmierzyć się sekretarka w swojej pracy. Zmodyfikowane przykłady można przełożyć na swoją sytuację zawodową i własny zakres obowiązków, a proponowane sposoby wykorzystywać w dowolnych konfiguracjach.

Szef wyjechał, a jego zastępca nagle się rozchorował. W tej sytuacji głównie na tobie spoczął obowiązek przyjęcia niespodziewanych gości z zagranicy, z którymi niedawno zaczęliście współpracę i z którymi firma wiąże wielkie plany. Oczywiście, członkowie zarządu waszej firmy będą im towarzyszyć, ale to ty musisz wszystkim pokierować. Czasu jest mało, pracy dużo, a oczekiwania ogromne.

W każdej, nawet najbardziej monotonnej pracy zdarzają się tego typu zadania ekstremalne, od których powodzenia wiele zależy. Tym razem stoisz przed dużym wyzwaniem i zanim przystąpisz do dzieła, musisz dobrze się do niego przygotować, także psychicznie.

W tej specyficznej sytuacji typowa motywacja mająca pobudzić cię do rozpoczęcia organizacji wizyty nie jest potrzebna, bo presja czasu i oczekiwań jest na tyle duża, że nie masz innego wyjścia, musisz wizytę zorganizować.

W takiej atmosferze bardzo łatwo się „spalić”, bo strach przed porażką często uniemożliwia optymalizację działań. Dlatego musisz skupić się na zbudowaniu w sobie odpowiedniego psychicznego nastawienia, uspokojeniu się i uwolnieniu spod presji związanej z tym zadaniem.

Nakręcaj się!

Lista możliwych sposobów motywowania się jest potencjalnie nieskończona, ale zanim znajdziesz najlepszy sposób na siebie, wypróbuj następujące:

• wizualizowanie efektu końcowego, oczekujących cię pochwał i gratulacji

• wizja zasłużonego odpoczynku po wykonaniu trudnego zadania

• obiecana sobie nadprogramowa przyjemność, np. zakup wymarzonych butów, czy wyjazd na weekend

• drobne nagrody fundowane sobie: czekoladki, dobra herbata, chwila odpoczynku przy muzyce

• przeplatanie nieciekawych i demobilizujących zadań z bardziej przez ciebie lubianymi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama