Dopłaty z funduszu socjalnego
REKLAMA
Dopłat tych nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zarówno zapomoga wypłacana na pokrycie kosztów zabiegu operacyjnego, któremu poddany będzie pracownik, jak i dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie, są zwolnione z oskładkowania na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a tym samym nie należy od nich naliczać składki zdrowotnej.
REKLAMA
Podczas ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników odpowiednie zastosowanie mają przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasada ta wynika z przepisów ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych, osiągany z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
Nie uwzględnia się w nim dochodów wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, którymi są m.in.:
• świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
• świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
• zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby.
Pracodawcy muszą pamiętać, że powinny być spełnione warunki określone w ustawie, aby pracownikowi przysługiwała dopłata z funduszu socjalnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat