REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkolenia BHP, Ubezpieczenie zdrowotne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca na etacie a prowadzenie działalności

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie wyklucza jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownik po zakończeniu pracy etatowej może dysponować swoim czasem w dowolny sposób i może go poświęcić, np. na prowadzenie własnego biznesu. Należy pamiętać, że status pracownika i przedsiębiorcy oznacza wystąpienie tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych sytuacjach może jednak skorzystać ze zwolnienia w jej opłacaniu.

Składka zdrowotna w 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 roku?

Prowadzenie pozarolniczej działalności bez składki zdrowotnej od stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany przewidujące zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które równocześnie pobierają zasiłek macierzyński. Jakie warunki muszą być spełnione aby skorzystać ze zwolnienia?

Składki ZUS od umowy zlecenia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. istnieje obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zleceniobiorca, który uzyskuje przychody z kilku umów cywilnych i np. z działalności gospodarczej musi zapłacić składki ze wszystkich tytułów, jeżeli podstawa wymiaru nie osiągnie co najmniej stawki płacy minimalnej.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek od stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z nimi osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1 tys. zł będą zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Czy od umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym polegającym na zobowiązaniu się do wykonania określonej rzeczy za wynagrodzeniem przez przyjmującego zamówienie na rzecz zamawia­jącego. Samoistnie wykonywana umowa o dzieło nie jest tytułem ani do obowiązkowych, ani do dobrowol­nych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Zatrudnienie pracownika - szkolenie BHP

Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie swoich pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawca powinien przeprowadzić szkolenie bhp.

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych przewiduje ustawa o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018. Zmiana będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy.

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Prokurent może otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków na podstawie uchwały zarządu bądź może wykonywać pracę w ramach zawartej ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wynagrodzenia prokurenta należy opłacać w takich sytuacjach składki ZUS?

Konieczność usprawnienia systemu eWUŚ

Za koniecznością usprawnienia systemu eWUŚ przemawiają problemy z weryfikacją statusu pacjentów. Pojawiają się wątpliwości dotyczące rozliczania pacjentów wskazanych w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone.

Nowe usługi na ePUAP-ie już wiosną

Już wiosną osoby posiadające swój profil na ePUAP-ie będą miały dostęp do większej liczby usług. Będą mogły na przykład zgłosić zgubienie dowodu osobistego czy złożyć wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Dochody członków rad nadzorczych - składki ZUS od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w przypadku członków rad nadzorczych. Od dochodów członków rad nadzorczych należy więc odprowadzać składki ZUS. Zmianie uległy również zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014

Nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014 weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Zakłada przedłużenie jej obowiązywania na lata 2015-2016.

Zasady finansowania składek zdrowotnych rolników do końca 2016 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 - 2014. Ma ona na celu przedłużenie obowiązywania ustawy do 31 grudnia 2016 r.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników - zmiany 2016

Dotychczasowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników będą obowiązywały najprawdopodobniej do 2016 r. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Szkolenia BHP jako warunek rozpoczęcia pracy

Wyróżnia się wstępne i okresowe szkolenia BHP. Bez wstępnego szkolenia BHP pracownik nie może przystąpić do wykonywania pracy. Obowiązek przeprowadzenia szkoleń dotyczy również pracodawcy.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Szkolenie okresowe bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy, oprócz szkoleń wstępnych, pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na szkolenia okresowe bhp. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedy należy przeprowadzać szkolenia okresowe?

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Od kwietnia 2014 r. zmianie uległa minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Ile wynosi aktualnie minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w drugim kwartale 2014 r.?

Wstępne szkolenia bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy (szkolenia wstępne) oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Dla rolników, których gospodarstwo rolne jest większe niż 6 ha do końca 2014 r. będzie wynosiła 1 zł. Natomiast za rolników prowadzących gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych składkę zapłaci budżet państwa.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Znana jest już wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku. Sejm uchwalił bowiem nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, która zakłada opłacanie w 2014 roku składek zdrowotnych przez rolników, na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2012 i 2013 roku.

Składki ZUS w 2014 r.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2014 r. oznacza wyższe składki ZUS dla nowych firm za okres dwóch lat od ich założenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wzrosły składki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Umowa zlecenia a ubezpieczenie zdrowotne

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Składka na ubezpieczenie jest odprowadzana niezależnie od wysokości wynagrodzenia zleceniobiorcy. Jednak w przypadku gdy umowa ma charakter nieodpłatny obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje.

Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych

Jak obliczyć składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych? Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe jest równa kwocie odpowiadającej wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego.

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

W umowie o pracę pracodawca podaje wynagrodzenie brutto. Czy jest ono równoznaczne z tym, ile pracownik faktycznie zarobi? Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto? Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Szkolenia BHP - kto je prowadzi

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie przeszedł szkolenia w zakresie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP może przeprowadzać pracodawca lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom informacje o składkach przekazanych za nich do ZUS. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r. informację taką przekazuje raz w roku, za rok ubiegły.

Zatrudniasz ucznia lub studenta - oto obowiązki wobec ZUS

Szczególne uregulowania w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą uczniów oraz studentów przed ukończeniem 26 lat, którzy są zatrudnieni na podstawie umów zlecenia, a także uczniów – pracowników, którzy w świetle przepisów prawa pracy są uznawani za pracowników młodocianych.

Egzamin sprawdzający wiedzę po szkoleniu bhp

Które szkolenia z zakresu bhp powinny zakończyć się egzaminem sprawdzającym wiedzę?

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Od kiedy liczyć termin na kolejne szkolenie bhp

Pracodawca ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy podwładnych i regularnie kierować ich na szkolenia z tego zakresu. Okres na wyznaczenie następnego terminu jego odbycia biegnie od daty zdania egzaminu kończącego szkolenie.

REKLAMA