REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę za naruszenie obowiązków pracowniczych. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

Odszkodowanie za porzucenie pracy

Mój pracownik porzucił pracę. Jego rodzina poinformowała mnie, że wyjechał do pracy za granicę. Firma poniosła z tego tytułu stratę. Czy mogę żądać od pracownika odszkodowania za utracone korzyści, skoro on porzucił pracę?

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie może stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 do 30 listopada 2008 r. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem. Następnej umowy z nim już nie podpisaliśmy, ponieważ pracownik nie sprawdził się w pracy. Pracownik był wcześniej zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Już po rozwiązaniu umowy o pracę 8 grudnia 2008 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 30 listopada do 12 grudnia 2008 r. Czy byłemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Kto ma wypłacić byłemu pracownikowi zasiłek - my czy ZUS?

Zmiany w prawie pracy od 2009 r. (cz. 1)

21 listopada 2008 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą znaczne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. Będą one wprowadzane stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego?

Jak długi powinien być urlop macierzyński

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego?

Przysposobienie dziecka

Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Mieliśmy z pracownikiem zawartą umowę na czas określony. Wysłaliśmy go w podróż służbową do Niemiec. Umowa uległa rozwiązaniu w czasie pobytu pracownika za granicą. Przez telefon pracownik oznajmił nam, że jej nie przedłuża. Pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy nie stawił się na spotkaniu, które było głównym celem wysłania go w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie do Polski były pracownik zażądał rozliczenia kosztów podróży. Prezes nie chce rozliczyć mu kosztów powrotu, gdyż - jak argumentuje - osoba ta nie była już pracownikiem i powrót nie nastąpił w porozumieniu z nami i zgodnie z planem, lecz pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy. Czy musimy zwrócić byłemu pracownikowi te koszty, mimo że naraził nas na straty?

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica urodziła drugie dziecko 2 marca 2008 r. Jest na urlopie wychowawczym do końca czerwca 2008 r. na pierwsze dziecko. Gdyby pracownica nie była na urlopie wychowawczym, to miałaby prawo do 140 dni zasiłku macierzyńskiego (20 tygodni). Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego skrócony o 2 tygodnie (126 dni) upłynąłby 5 lipca 2008 r., czyli po zakończeniu urlopu wychowawczego. Czy w takiej sytuacji należy wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, czy przez 20 tygodni? Czy będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego od 1 do 19 lipca br.?

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica przysposobiła 1,5-roczne dziecko i wystąpiła o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński. Matka dziecka przed jego oddaniem do adopcji wykorzystała 83 dni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy urlop, który przysługuje pracownicy, należy zsumować z urlopem macierzyńskim, który wykorzystała wcześniej matka dziecka? Czy pracownicy przysługuje całe 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego?

Urlop na drugie dziecko

Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

Pracownik pod wpływem alkoholu

Pracownik przyszedł do zakładu pracy po spożyciu alkoholu. Jednak w tym dniu wykorzystywał urlop wypoczynkowy, więc przebywał na terenie zakładu pracy, ale nie pracował. Przyszedł jedynie porozmawiać z jednym z pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy go zwolnić dyscyplinarnie?

Przywrócenie pracownika do pracy a zwrot odprawy

W sierpniu 2007 r. z powodu likwidacji stanowiska pracy zwolniliśmy jednego z naszych pracowników i wypłaciliśmy mu stosowną odprawę pieniężną. Pracownik jednak nie pogodził się z decyzją o zwolnieniu z pracy i wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na podstawie orzeczenia sądu pracownik został przywrócony do pracy. Czy w tej sytuacji możemy domagać się od pracownika zwrotu wypłaconej mu odprawy?

Planowanie urlopów wypoczynkowych

Jako kadrowa mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2009 r. Trzy pracownice zatrudnione w naszej firmie przebywają obecnie na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Dwie z nich powrócą do pracy w sierpniu przyszłego roku. Czy powinnam uwzględnić je w nowym planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Radomia.

Jak długi powinien być urlop macierzyński po porodzie

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przed porodem

Pracownica od 4 miesięcy korzysta nieprzerwanie ze zwolnienia lekarskiego w związku z zagrożoną ciążą. Lekarz, który prowadzi leczenie pracownicy, stwierdził, że poród powinien nastąpić 28 stycznia 2008 r. Chcielibyśmy, żeby pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Czy pracownica ma obowiązek na dwa tygodnie przed porodem przejść na urlop i zasiłek macierzyński?

W jakim wymiarze przysługuje pracownicy urlop wypoczynkowy

Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony, w czerwcu ub.r. urodziła dziecko i w związku z tym przebywała na urlopie macierzyńskim. Po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu wypoczynkowego do 19 grudnia 2007 r. i następnie wróciła do pracy. Z informacji uzyskanych od pracownicy dowiedzieliśmy się, że na początku roku zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2008 r., a po jego wykorzystaniu zamierza udać się na urlop wychowawczy. W naszej firmie ustalany jest plan urlopów, z którego wynika, że pracownicy wykorzystują urlopy w lipcu i sierpniu, co jest związane z procesami produkcyjnymi w naszej firmie. W jakiej wysokości powinniśmy udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego, jeśli np. zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 lutego 2008 r.?

Kolizja urlopu macierzyńskiego z urlopem wypoczynkowym

Pracownica nie może być pozbawiona części urlopu wypoczynkowego, jeżeli z organizacji pracy w zakładzie pracy wynika, że częściowo pokrywałby się on z urlopem macierzyńskim.

Pracownica w ciąży

Prowadzę małą firmę usługową, w której zatrudniłem sekretarkę na umowę na czas określony (jeden rok). Dwa tygodnie po zawarciu umowy pracownica poinformowała mnie, że jest w ciąży. Uważam, że postąpiła nielojalnie, zatajając ciążę i chciałbym dowiedzieć się, czy mogę w tej sytuacji rozwiązać zawartą z nią umowę o pracę. Chciałbym również wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, jeśli chodzi o urlop - przerwę w pracy z powodu ciąży i urodzenia dziecka - pyta Czytelnik z Siedlec.

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Umowa terminowa a urlop macierzyński

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Nieobecność w pracy przyszłej matki

Ciąża to nie choroba, ale może się zdarzyć taka sytuacja, że pracownica przez cały jej okres będzie na zwolnieniu lekarskim. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie musiał zorganizować za nią zastępstwo.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.

Czy dziadek dziecka może wykorzystać urlop macierzyński

W wypadku samochodowym zginęła córka naszego pracownika i jej mąż. Kilka tygodni wcześniej urodziło im się dziecko. Czy nasz pracownik (dziadek dziecka) jest uprawniony do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez córkę? - pyta Czytelniczka Sieradza.

Dla kogo zasiłek macierzyński

Pracownica podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która urodzi dziecko lub przyjmie dziecko na wychowanie, ma zagwarantowane ustawowo prawo do urlopu macierzyńskiego.

Macierzyński przed porodem - prawo czy obowiązek

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wykorzystam 182 dni zwolnienia lekarskiego, zanim urodzę dziecko, czy ZUS będzie dalej wypłacał mi zasiłek chorobowy czy już zasiłek macierzyński? - pyta Czytelniczka z Zielonej Góry.

Gdy sąd przywróci pracownika do pracy

Sąd może przywrócić pracownika do pracy, jeżeli w wyniku procesu okaże się, że rozwiązanie z nim umowy o pracę było wadliwe.

Kiedy wystąpić o urlop wychowawczy

Za miesiąc kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym jeszcze przez kilka miesięcy skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy powinnam zgłosić to mojemu pracodawcy? Czy pracodawca może zwolnić mnie z jakichś powodów, podczas gdy będę przebywała na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Kiedy 55-letnia kobieta może przejść na emeryturę

Mam 55 lat. Jestem sekretarką w dość dużej firmie ze stażem pracy 35 lat. ZUS odprowadza na II filar wpłacane przez pracodawcę składki, gdyż w 1999 r. zawarłam umowę z funduszem emerytalnym. Czy pomimo to mogę zrezygnować z ofe i uzyskać wcześniejszą emeryturę? Czy gdybym nie chciała jeszcze odchodzić z pracy i przechodzić na emeryturę, to pracodawca może mnie do tego jakoś zmusić? Chciałabym zaznaczyć, że wyniki testów oceniających moje predyspozycje i przydatność do pracy na obecnym stanowisku wypadły dla mnie bardzo dobrze. A co by było, gdyby ZUS przyznał mi emeryturę, a pracodawca pozwolił dalej pracować?

Zawarcie umowy z kobietą w ciąży

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę kobiety w ciąży powoduje, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym i może korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce zawarcie takiej umowy budzi jednak wiele kontrowersji, gdyż ZUS często kwestionuje ważność takich umów.

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Czy pracodawca zobowiązany jest do wydawania świadectwa pracy pracownikowi po zakończeniu kolejnych umów o pracę na czas określony, z którym zamierza ponownie zawrzeć umowę o pracę na czas określony? - pyta Czytelniczka z Puław.

Świadczenia rodzinne

Podstawowym świadczeniem przysługującym w ramach systemu świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny. Świadczeniami rodzinnymi są także świadczenia związane z macierzyństwem, tj. zapomoga wypłacana przez gminy z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe).

Urlop wychowawczy a wypłata zasiłku macierzyńskiego

Jedna z pracownic w naszej firmie zatrudniającej 100 osób przebywa na urlopie wychowawczym. 15 lipca 2008 r. urodziła kolejne dziecko. Czy muszę jej w związku z tym wypłacić zasiłek macierzyński, pomimo że przebywa na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

Dłuższy urlop macierzyński w dwóch częściach

Rodzice będą mieli prawo do 6 lub 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu obligatoryjnego wolnego z tytułu narodzin dziecka.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Matki, które powracają po urlopie macierzyńskim obawiają się, że nie będą miały prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie ma takich obaw. Warto poznać zasady udzielania urlopów wypoczynkowych po urlopie macierzyńskim.

Za jaki okres po porodzie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński

Pracownica 18 czerwca 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński na 4 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Data porodu została wyznaczona na 16 lipca 2008 r. Czy jeżeli udzielimy pracownicy urlopu w takim wymiarze, to po porodzie okres wypłaty zasiłku zostanie skrócony wyłącznie o 2 tygodnie? Czy powinniśmy pomniejszyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego po porodzie o liczbę dni, za jakie został wypłacony zasiłek macierzyński przed porodem?

Odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych

Przedsiębiorcy rozwiązujący umowę o pracę z pracownikami z przyczyn nieleżących po stronie zatrudnionych muszą wypłacić im odprawę pieniężną, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej 20 osób.

Jaka ochrona przysługuje pracownicy na urlopie macierzyńskim?

Kobieta jako pracownik podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta najbardziej przejawia się w okresie ciąży oraz w okresie po urodzeniu dziecka. 

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Czy mąż może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Chce wrócić do pracy po urodzeniu wcześniej. Czy pozostałą część urlopu może wykorzystać mój mąż? 

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest zwolnieniem od pracy. Przysługuje on w związku z urodzeniem dziecka. 

REKLAMA