Kategorie

Urlop na drugie dziecko

P. Kuźniar Aleksander
Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

RADA

Pracownica może po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko skorzystać z pozostałej części niewykorzystanego urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pozostały 1 rok urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy na pierwsze dziecko zdąży bowiem ona wykorzystać w całości przed ukończeniem przez to dziecko 4. roku życia.

UZASADNIENIE

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Reklama

Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystany jednorazowo w wymiarze 3 lat, lecz może być dzielony na krótsze okresy. Zasadą jest jednak, że urlop ten nie może być podzielony na więcej niż 4 części. Ponieważ prawo do urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko, nie ma przeszkód, by pracownik po wykorzystaniu urlopu wychowawczego lub utracie do niego prawa na starsze dziecko skorzystał z prawa do tego urlopu na dziecko młodsze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko wciąż będzie miała prawo do urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Nie ukończy ono bowiem jeszcze 4 lat, jak również pracownica nie korzystała z tego urlopu w 4 częściach. Samo urodzenie przez Państwa pracownicę kolejnego dziecka nie powoduje skrócenia przysługującego jej urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko.

Pracownik we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego wskazuje:

• datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego oraz

• okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.

Jeżeli państwa pracownica chce w dalszym ciągu korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, powinna wskazać w tym wniosku dane dziecka oraz 2-letni okres urlopu, który został już przez nią na to dziecko wykorzystany. Nie ma również przeszkód, by pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Wówczas łączny okres tego urlopu na dwoje dzieci, z jakiego mogłaby skorzystać Państwa pracownica, byłby krótszy, co obrazują poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

 1 rok na pozostałym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko.

Pracownica wykorzysta zatem pełny 3-letni okres urlopu wychowawczego przysługującego na pierwsze dziecko i następnie może korzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Do ukończenia przez drugie dziecko 4 lat pracownica zdąży wykorzystać 2 lata i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego. Po ukończeniu bowiem przez nią rocznego urlopu wychowawczego udzielonego na pierwsze dziecko, drugie jej dziecko będzie miało 1 rok i ok. 4,5 miesiąca. Łącznie na dwoje dzieci pracownica będzie mogła wykorzystać 5 lat i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego (3 lata + 2 lata i ok. 7,5 miesiąca).

PRZYKŁAD 2

 Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

 3 lata na urlopie wychowawczym na drugie dziecko.

Reklama

Po zakończeniu tego urlopu pracownica nie będzie już mogła wykorzystać pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko z powodu ukończenia przez nie 4. roku życia. Łącznie na dwoje dzieci pracownica wykorzysta zatem w tym przypadku jedynie 5 lat urlopu wychowawczego.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji skorzystanie przez pracownicę z pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko będzie prawidłowe. Poza tym taki sposób korzystania z urlopu będzie dla pracownicy korzystniejszy w zakresie przysługującej, łącznej (na dwoje dzieci) długości tych urlopów. Nie mają Państwo zatem podstaw do odmowy udzielenia pracownicy ponownie urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli taki wniosek zostanie przez nią złożony. Taka odmowa stanowiłaby bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownicy zagrożone karą grzywny.

• art. 186 Kodeksu pracy,

• § 2 ust. 1 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Urlop wychowawczy w związku z urodzeniem podczas porodu więcej niż jednego dziecka przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia 4 roku życia przez dziecko urodzone jako pierwsze. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 listopada 2002 r., II UK 94/02, OSNP 2004/6/106)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.