reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop na drugie dziecko

Urlop na drugie dziecko

Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

RADA

Pracownica może po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko skorzystać z pozostałej części niewykorzystanego urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pozostały 1 rok urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy na pierwsze dziecko zdąży bowiem ona wykorzystać w całości przed ukończeniem przez to dziecko 4. roku życia.

UZASADNIENIE

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystany jednorazowo w wymiarze 3 lat, lecz może być dzielony na krótsze okresy. Zasadą jest jednak, że urlop ten nie może być podzielony na więcej niż 4 części. Ponieważ prawo do urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko, nie ma przeszkód, by pracownik po wykorzystaniu urlopu wychowawczego lub utracie do niego prawa na starsze dziecko skorzystał z prawa do tego urlopu na dziecko młodsze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko wciąż będzie miała prawo do urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Nie ukończy ono bowiem jeszcze 4 lat, jak również pracownica nie korzystała z tego urlopu w 4 częściach. Samo urodzenie przez Państwa pracownicę kolejnego dziecka nie powoduje skrócenia przysługującego jej urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko.

Pracownik we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego wskazuje:

• datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego oraz

• okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.

Jeżeli państwa pracownica chce w dalszym ciągu korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, powinna wskazać w tym wniosku dane dziecka oraz 2-letni okres urlopu, który został już przez nią na to dziecko wykorzystany. Nie ma również przeszkód, by pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Wówczas łączny okres tego urlopu na dwoje dzieci, z jakiego mogłaby skorzystać Państwa pracownica, byłby krótszy, co obrazują poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama