| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Planowanie urlopów wypoczynkowych

Planowanie urlopów wypoczynkowych

Jako kadrowa mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2009 r. Trzy pracownice zatrudnione w naszej firmie przebywają obecnie na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Dwie z nich powrócą do pracy w sierpniu przyszłego roku. Czy powinnam uwzględnić je w nowym planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Radomia.


Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast sam plan urlopów powinien być tworzony na podstawie wniosków pracowników, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Z sytuacji, którą Pani przedstawiła, wynika, że z uwzględnianiem tych pracownic w planie urlopów powinna Pani wstrzymać się do chwili ich powrotu do pracy. Jeżeli nie skorzystają z możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to powinny złożyć odpowiedni wniosek, a wtedy będzie Pani musiała uwzględnić je w planie urlopów.

Powroty pracowników z urlopów macierzyńskich i wychowawczych wpływają zasadniczo na organizację toku pracy w każdym przedsiębiorstwie. Wynikają z nich dwie konsekwencje. Z jednej strony powrót osoby z urlopu związanego z rodzicielstwem może pozwolić innym pracownikom na większe możliwości wyboru terminu własnego urlopu. Podjęcie pracy przez taką osobę zwiększa liczbę pracowników efektywnie pracujących. Może więc skutkować dopuszczalnością wzięcia urlopu wypoczynkowego przez inną osobę w terminie bardziej jej odpowiadającym. Z drugiej strony pracodawca powinien wziąć pod uwagę, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracownik zamierza wykorzystać należny mu za dany rok urlop wypoczynkowy.

Na wniosek pracownicy pracodawca ma obowiązek udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.).

Pracownica wracająca po urlopie macierzyńskim nie ma jednak obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po tym urlopie. Pracodawca może więc w porozumieniu z pracownicą zaplanować inny termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Takie same zasady udzielania urlopu wypoczynkowego oraz jego planowania dotyczą pracownika - ojca korzystającego z urlopu macierzyńskiego.

W przypadku pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego nie ma obowiązku udzielania jej urlopu wypoczynkowego w żądanym przez nią terminie. Planując urlop takiej pracownicy, należy to zrobić na ogólnych zasadach, tzn. uwzględniając propozycje pracownicy oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie. Pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego w trakcie roku kalendarzowego przysługuje urlop wypoczynkowy proporcjonalny za okres przypadający od dnia powrotu do pracy do końca roku kalendarzowego.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »